19 Şubat 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mısır ordusunun tünelleri yıkması ciddi zararlar veriyor
04 Eylül 2013 Çarşamba 16:18

Mısır ordusunun tünelleri yıkması ciddi zararlar veriyor

Refah Belediye Başkanı Rıdvan, Mısır ordusunun Mısır ile Gazze’yi birbirine bağlayan tünelleri yıkmasının kente ciddi zararlar verdiğini belirtti.

Gazze’nin güneyindeki Refah sınır şehrinin Belediye Başkanı Subhi Ebu Rıdvan, Mısır ordusunun Mısır ile Gazze’yi birbirine bağlayan yeraltı tünellerini, alternatif sunmadan yıkmasının kente ve kentte yaşayanlara ciddi zararlar verdiğini belirtti.

AA muhabirine konuşan Rıdvan, Refah kentinin büyük ölçüde Mısır ile Gazze arasında yer altında uzanan tünellere bağlı olduğunu ifade ederek, bu tünellerde çok sayısı kişinin çalıştığını, Refah ve Gazze’nin ihtiyaç duyduğu değişik malzemeyi ve hammaddeyi bu tüneller aracılığıyla temin ettiğini hatırlattı.

Mısır ordusunun Gazze’deki tünellere karşı başlattığı yıkım girişiminin, devrik Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek döneminde bile görülmediğine dikkati çeken Rıdvan, Mısır ordusunun, tünelleri patlayıcılarla havaya uçurarak ve suyla doldurarak, yer üstü zemininde ciddi hasarların oluşmasına yol açmasının yanı sıra, tünellerde çalışanların hayatlarını da tehlikeye attığını kaydetti.

Rıdvan, tünellerin kapatılmasının, belediyelerin kanalizasyon sularının tahliye edilmesi ile çöplerin toplanması ve evlere içilir suyun ulaştırılması gibi çalışmalarını olumsuz etkilediğini ifade ederek, tünellerin kapatılmasına devam edilmesi durumunda söz konusu çalışmaların tamamen duracağını dile getirdi. işaret etti.

Tüneller kapatılmaya başlandığından bu yana Gazze’ye doğru düzgün akaryakıtın giremediğinden şikayet eden Başkan, yakında Gazze’deki tek elektrik santralının üretiminin durma noktasına geleceğini bildirdi.

Gazzelilerin temel ihtiyaçlarını temin ettikleri bu tünellerin yüzde 95’inin kapatıldığını veya yıkıldığını duyuran Ebu Rıdvan, bu durumun ancak İsrail’in Gazze’ye 2006’da uygulamaya başladığı ambargonun etkilerini arttıracağını vurguladı.

Filistinlilerin Gazze ile Mısır arasında yerin altında 2008’den beri kazdıkları tünellerin sayısının bin 200’e ulaştığını söyleyen Rıdvan, tünellerin kapatılmaya başlanılmadan önce 220’sinin tam kapasiteyle çalıştığını, ancak şu an toplam tünel sayısının ancak yüzde 5’inin hizmet verebildiğini anlattı.

Rıdvan, akaryakıtın yanı sıra tıbbi malzeme ile gıda maddelerinin Gazze’ye girememesi sonucu çok sayıda kişi işsiz kaldığı için yoksulluğun artmasından endişe ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Muğla Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz.
RÖPORTAJ