13 Ağustos 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mavi gözlü dev anıldı!
03 Haziran 2009 Çarşamba 21:22

Mavi gözlü dev anıldı!

Nâzım'ın ölümünün üzerinden 46 yıl geçti. Maviz gözlü dev ölümünün 46'ncı yılında törenlerle anıldı!

Ünlü şair Nazım Hikmet Ran, ölümünün 46'ncı yıldönümünde Moskova'daki mezarı başında düzenlenen törenle anıldı.

Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu (MTKO) tarafından düzenlenen anma törenine, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı, şair ve yazarlar Sunay Akın ve Akgün Akova ile Moskova'da yaşayan çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.

Büyükelçi Akıncı, anma töreninde yaptığı konuşmada, Nazım Hikmet'in "Dört nala gelip uzak Asya'dan, Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan" şiirini örnek göstererek, "Bunda ne olabilir? Nazım Hikmet devlet tarafından ızdırap çektirilen, devlet tarafından, bastırılan ama eserleri bir türlü yok edilemeyen, öldürülemeyen şairlerimizden biridir" dedi.

Akıncı, Pir Sultan Abdal'ın da rejim muhalifi olduğu için öldürüldüğünü ifade ederek, "Ama Pir Sultan Abdal'ı astıran Hızır Paşa'yı eğer kızı ondan bahsetmeseydi kimse hatırlamıyor olacaktı. Ama Pir Sultan Abdal hala yaşıyor ve Nazım Hikmet de aynı şekildedir" diye konuştu.

Moskova'da ikinci kez görev yaptığını ve ilk görevi sırasında Nazım Hikmet'i yakından tanıyan insanlarla konuştuğunu, bu sayede özel hayatı hakkında belki de fazla açığa çıkmayan hususları öğrenme imkanını bulduğunu söyleyen Akıncı, "Elbette Nazım Hikmet'in bir ideolojisi var. Ama Nazım Hikmet hiçbir ideolojiye sığmayacak kadar derin ve geniş düşünceli bir şairdir. Zaten şairleri herhangi bir fikrin adamı olarak tarif etmek zordur" dedi.

Ünlü şairle ilgili bir anekdot anlatan Büyükelçi Akıncı, Nazım Hikmet'in Bulgaristan'da Türklerin yaşadığı bir bölgeye gittiğini ve burada gördüğü çiftliğin müdürünün kim olduğunu sorduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Müdürün adının İvanov olduğunu söylüyorlar. 'Yardımcısı kim' diye soruyor, 'Hristo' diyorlar. 'Peki onun yardımcısı kim diye' soruyor, yine başka bir Bulgar ismi söylüyorlar. 'Çalışanlar kim' diye soruyor ve hepsinin Türk olduğu cevabını alıyor. Bunun üzerine 'bu sosyalizm değil, faşizm' diyor. Yani hiçbir yerde eleştirmekten geri kalmamış."

Büyükelçi Akıncı, Nazım Hikmet'e "vatan haini" dendiğini hatırlatarak, "Bu bayağı hepimizin inandığı, 1950'li, hatta 1960'lı yılların başına kadar bize enjekte edilen fikir. Ve o zaman dahi Nazım Hikmet şiirlerini okuduğumuzda İstanbul hasreti ve vatan hasreti görüyoruz... Şimdi vatanını bu kadar seven birinden vatan haini diye söz etmek en azından basiretsizliktir. Hatta daha da ilerisi aptallık anlayışını aşan bir kavramdır" ifadesini kullandı.

Küçük bir kız çocuğunun Nazım Hikmet'in bir şiirini Türkçe ve Rusça okuduğu anma töreninde, Sunay Akın da Nazım Hikmet'in hayatı ve sanatıyla ilgili konuşma yaptı.

Törene katılanlar daha sonra Nazım Hikmet'n mezarına karanfil bırakıp saygı duruşunda bulundu.

Nazım Hikmet anısına bu akşam Yazarlar Evi'nde düzenlenen söyleşide Sunay Akın ve Akgün Akova, Moskova'daki Türk vatandaşlarıyla bir araya gelecek. Akın ve Akova'nın kitaplarını da imzalayacağı etkinlikte ayrıca, fotoğraf sanatçısı da olan Akova'nın "Nazım'ın Memleketinden İnsan Manzaraları" adlı fotoğraflarının slayt gösterisi yapılacak.

İSTANBUL

İstanbul'da Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikler, bu yıl “Nâzım Hikmet ile Bertolt Brecht Günleri” başlığında düzenleniyor. Bugün, kültür merkezinin desen atölyesi ögrencilerinin “Nâzım'a Saygıyla” adlı sergisi açılırken diğer etkinlikler 20.30'da başlayacak. “Biyografiler: Nâzım Hikmet - Bertolt Bercht” başlıklı sinevizyon gösterisinin ardından, Efe Duyan 20.45'te “Nâzım Hikmet - Bertolt Brecht Değişme ve Değiştirme Tutkusu” başlıklı açış konuşmasını, Orhan Aydın'ın “Seni Düşünmek” başlıklı müzikli ve şiirli sunumu izleyecek. Etkinlikler, yarın “Nâzım, Brecht ve Tiyatro” konusunu Yılmaz Onay, Zeliha Berksoy, Mediha Göbenli ele alacaklar.

Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi'nce hazırlanan etkinliğe ise Ahmed Ahmedov, Müslim Çelik, Arif Damar, Refik Erduran, Mustafa Öneş, Afşar Timuçin katılacaklar. Gecenin şiir-gösteri bölümünde Zafer Diper, şiir seslendirmesi yanı sıra KASDAV Oyuncuları'nın katılımıyla Taranta Babu'ya Mektuplar adlı yapıttan kurguladığı bir bölümü yorumlayacak. Cezmi Ersöz şiir okurken Tiyatro Açıkça ve Muzaffer Özdemir, Nâzım Hikmet'in şiirlerinden bestelenmiş şarkılar sunacaklar. (Barış Manço Kültür Merkezi: 0 216 418 95 49 - NHKM: 0 216 414 22 39)

Halkevleri Film Atölyesi, bugün saat 18.00'de İstanbul Halkevi'nde 'Mavi Gözlü Dev' adlı film gösterimi yapacak. Gösterimler ücretsiz.

ANKARA

Nâzım Hikmet Kültür Merkezi tarafından bir dizi etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında bugün Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal ve Jose Marti Küba Dostluk Derneği üyesi Nahide Özkan Birdal'ın konuşmacı olarak yer aldığı “Türkiye'den Küba'ya Bir Devrim Şarkısı: Nâzım Hikmet” konulu bir söyleşi gerçekleştirilecek. Yazlık Sinema'da saat 20.00'de başlayacak söyleşinin ardından “Nâzım'ın Küba Seyahati” konulu belgesel film izlenime sunulacak. Ardından da yönetmen Çağrı Kınıkoğlu bir söyleşi gerçekleştirecek. Cuma günü saat 21.00'de “Yolcu” isimli oyun sergilenecek. (Nâzım Hikmet Kültür Merkezi, Adres; Karanfil Sokak, numara 58 - Kızılay; tel: 0 312 417 56 59)

İZMİR-AYDIN

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği Edip Akbayram'ın katılacağı Nâzım Hikmet'i Anma Konseri, bugün saat 21.00'de, Fuar Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek. İzmirliler, konserin ücretsiz davetiyelerini Fuar İsmet İnönü Sanat Merkezi gişesinden alabilecek. İzmir'i Sevenler Platformu'yla İzmir Kültür ve Sanat Derneği, Nâzım Hikmet'le 39 yıl önce yaşamını yitiren Orhan Kemal'i, Kültürpark'taki Nâzım Hikmet Anıtı'nın önünde gerçekleştirilecek törenle anacak. Tören saat 13.00'te başlayacak. Konak Belediyesi'nin düzenlediği “Kuvayi Milliye Destanı” adlı müzikli şiir gösterisi, bugün saat 19.30'da Dr. Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde yapılacak.

Aydın Belediyesi de saat 21.00'de Aytepe Amfi Tiyatro'da etkinlik düzenleyecek. Anma gecesinin “Nâzım Hikmet ve Vatan Sevgisi” imza ve söyleşi bölümüne de yazarlar Demirtaş Ceyhun, Mucize Özünal, Şükran Soner ve Işıl Özgentürk katılacaklar. Yazarlar, Mustafa Balbay, Erol Manisalı ve Prof. Dr. Türkay Saylan'ın kitaplarını imzalayacaklar.

ADANA

Usta şair Nâzım, Adana'da ADD Gençlik Kolu ve Aydın Gençlik Hareketi ile birlikte anılacak. Nâzım Hikmet belgeselinin izleneceği, müzik eşliğinde Nâzım şiirleri ve bestelenmiş şarkılarının dinleneceği, “Nâzım Hikmet Memleket, Memleket Nâzım Hikmet” adlı etkinlik yarın 18.15'te Eczacılar Odası Toplantı Salonu'nda yapılacak.

YORUMLAR
nazım hıkmet
mustafa gurbu
bırakın bu boş lafları nazım ataturke hakaret etmedı tkp lılerle arasının bozulması kemalıstlerle takılmasıydı...nazım hıkmet komunıst bır saırdır komunızm suc degıl bır ogretıdır... nazım hıkmet amerıkanın yarı somurgesıyız dedı bu mu suc yoksa ingiliz fransız emperyalızmını elestırdıgı mı suc.... bırakın bu ayakları nazımlara ıhtıyacı var bu ulkenın....
13 Haziran 2009 Cumartesi 12:13
95.65.246.91
Kor olma,Gor Bizi...
Metin Demirkaya
Ruhsuz olan du$unur mu hiç.?
du$unce yoksunlari yaratamaz,onlar bir hiç
yanli$ olmaz denilenler dogrudan yana,inanmayani"piç"
su bulunmaz mi memleketinde deme nolursun bana,kizma hiç
ayran içerdim memlekette omrumce hep,kanlarimizi iç ha iç
bir Kurt'u,bir Alevi'yi vuran"cennetliktir"diyen bizden degil
erdemliye yaki$ir er olmak,erdemli olmak,yaki$ir mi edepsize hiç
soyle ha soyle,ne anlar dersen,yanitimiz olandir,buyukçe bir hiç
08 Haziran 2009 Pazartesi 05:48
88.162.212.183
Degerleri,ancak ve ancak degerliler anlar...
Metin Demirkaya
Burasi Turkiye,
kimdir kimlere halk der.?
insansin,du$unsen bir dert...
soylesen iki...
insan olmak zor mu ki dersen...
bence degil...
ar edep denilir ya...
sorarim kendimce kendime,kimilerinde var mi ki.?
Adima denir $imdilik Metin...
olmayinca kimilerinde akil,izan,sevgi,saygi,insanlik...
Gerçekleri kabul etmek zor ve...
çetin...
dun yok dediler,
alki$ tutanlari buralarda oyna$irlar...
karalamalarina yazit der,
du$uncedir diye kendilerini aldatirlar...
inanlari beter olsun beyh
05 Haziran 2009 Cuma 21:13
88.162.212.183
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ