25 Mayıs 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Marmariste Sit Alanında Kaçak Marina Ve Butik Otel İddiası
10 Ekim 2008 Cuma 10:48

Marmaris'te Sit Alanında Kaçak Marina Ve Butik Otel İddiası

Cennet Adası'na Bir Şirket Tarafından Kaçak Marina Ve Butik Otel Yapıldığı İddiaları Üzerine Çevreciler Bölgede İncelemede Bulundu

-Marmaris Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan: -''İnşaatın Yapıldığı Yer Sit Alanı Ve Milli Parklar Sınırları İçinde''

Marmaris'in Adaköy mevkisinde bulunan Cennet Adası'na bir şirket tarafından kaçak marina ve butik otel yapıldığı iddiaları üzerine çevreciler, söz konusu yere giderek incelemede bulundu.
Marmaris Çevre Gönüllüleri Grubu üyeleri, Marmaris'in doğal güzelliklerinin bilinçli bir şekilde yok edildiğini öne sürdüler.
Çevre Gönüllüleri Grubu Başkanı Filiz Ersan da yaptıkları incelemenin ardından, inşaatın yapıldığı bölgenin sit alanı olduğunu ve bir kısmının da Milli Parklar sınırları içinde yer aldığını iddia etti. Ersan, ''Antalyaspor Başkanı ve Antmarin Denizcilik AŞ'nin sahibi olan Hasan Akıncıoğlu'na ait inşaatla ilgili iddiaların sonuna kadar takipçisi olacağız. Bizim asıl kaygımız ormanların yok edilerek yeşil doğanın katledilmesi'' dedi.

-İDDİALARI YANITLADI-

İddiaların doğru olmadığını savunan Antmarin Denizcilik AŞ Yatırım Koordinatörü Ünal Toprak ise marina yapmadıklarını ve daha önceden yapılmış olan oteli restore ederek butik otele dönüştürdüklerini söyledi.
Çevrecilere ve gazetecilere inşaat alanını gezdiren ve soruları yanıtlayan Ünal Toprak, yeni inşaat yapmadıklarını sadece mevcut binaları restore ettiklerini savunarak, ''7.5 dönümlük bu araziye iddia edildiği gibi kaçak inşaat yapılmıyor. Daha önceden var olan binaların restorasyonunu yapıyoruz. Restorasyon için Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan restorasyon izni alındı. Restorasyon ve depreme karşı güçlendirme çalışmaları yaptık. Mevcut yüzölçümü koruyarak, ilave inşaat yapmıyoruz. Aslına uygun olarak restorasyon yaptık'' diye konuştu.
Marmaris Belediyesinin yapmış olduğu inceleme sonunda 2 konudan dolayı yapının tatil edildiğine işaret eden Toprak, ''Bu konulardan birisi merdiven altlarına yapmış olduğumuz depodur. Depoları kaldırıyoruz. Diğer konu ise yapılan ölçümlerde binaların aslından 30 santim kadar dışarıya çıkmış olduğu tespit edildi. Depreme karşı güçlendirme çalışması yaptığımız için mevcut duvarlar çok inceydi, kalınlaştırmak zorunda kaldık. Bu 30 santimlik fark oradan kaynaklanıyor. Binaların kullanım alanında her hangi bir genişleme söz konusu değildir'' diye ekledi.
Bu konuyla ilgili gerekli müracaatları yaptıklarını ifade eden Toprak, bilirkişi incelemesi sonunda tesisin hizmete açılacağını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ