09 Ağustos 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Konaklama tesislerinde belge ayrımı kalkıyor
11 Aralık 2008 Perşembe 11:16

Konaklama tesislerinde belge ayrımı kalkıyor

2008 Yılı Mayıs ayında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Marmaris'e yaptığı ziyarette GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz konuyla ilgili yaptığı sunumda bölgenin standarta kavuşmadığı sürece hizmette ve fiyatta kaliteyi yakalamasının mümkün olmacağını açı

Konaklama tesisleri arasındaki standart farklılıklarını ortadan kaldırmak amacıyla belediye belgeli tesislere de Kültür ve Turizm Bakanlığı standardı getiriliyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği standartlara ulaşamayan belediye belgeli tesislerin faaliyetlerine son verilecek. Uygulama için Eminönü, Side, Alanya, Marmaris ve Bodrum pilot bölgeler olarak seçildi.

Konaklama tesisleri arasındaki standart farklılıklarını ortadan kaldırmak amacıyla belediye belgeli tesislere de Kültür ve Turizm Bakanlığı standardı getiriliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'deki bütün otellerin turizm belgeli tesis haline getirilmesinin amaçlandığı belirtildi. Açıklamada, Turizmi Teşvik Kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngören Mayıs 2008 tarihli yasal düzenlemede, "Bakanlık, gerekli gördüğü hallerde, ilan edeceği pilot bölgelerdeki turizm işletmesi belgeli tesis şartlarına uymasını talep eder, verilen süre içerisinde bu şartları yerine getiren konaklama tesisleri belgelendirilir, bu şartları yerine getirmeyen konaklama tesislerinin faaliyetlerine son verilir" hükmünün yer aldığı anımsatıldı.

Belediye belgeli konaklama tesislerinin, turizm belgeli konaklama tesislerinin standartlarına göre daha geride olduğunun kaydedildiği açıklamada, yoğunlaşan müşteri şikayetlerinin önüne geçmek ve turizmde marka haline gelmiş yörelerin imajının zedelenmesini önlemek amacıyla yapılan bu düzenlemenin öncelikli olarak turizm bölgelerinde başlatılması ve daha sonra diğer yörelere de yayılmasının planlandığı bildirildi.

Açıklamada, "Bu kapsamda ilk önce turizmin marka haline geldiği yörelerde, Belediye belgeli konaklama tesislerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın belirlediği standartlara ulaşması istenecek olup, bu standartlara ulaşamayan konaklama tesislerinin faaliyetlerine son verilecek. Ancak bu uygulamanın tüm ülkede eş zamanlı olarak uygulanmasının çok zor olması nedeniyle Eminönü, Side, Alanya, Marmaris ve Bodrum pilot bölgeler olarak seçildi" denildi.

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz GETOB Başkanı İlhan Açıkgöz, öncelikle turizmcilerimizin Kurban Bayramını Aktuel Marmaris aracılığı ile tekrar kutlamak istiyorum. Geçenlerde yaptığımız 2008 Değerlendirme basın toplantısında bu maddeyi özellikle açıklamamıştık. Çünkü bakanlığın bu konudaki çalışmasının bitirilerek açıklamanın da bakanlık tarafından yapılmasını beklememiz istendi. Biz de bu kurala uyduk. Yoksa bunun talebini Mayıs ayında yapmış ve takipçisi olmuştuk. Kasım ayında WTM Londra Turizm Fuarında da Sayın Bakanımızdan ve bürokratlarından bu sözü aldık. Bazı basın yayın organları konuyu çarpıtarak verdiler, bu vesileyle de bunu da açıklama ihtiyacı hissettim, dedi.

Açıkgöz, “Pilot Bölge Uygulaması” bölgemizde belge ayrımını ortadan kaldıracaktır. Tesisler arasındaki haksız rekabete bakanlık kontrolörleri dur diyeceklerdir. Bu anlamda oldukça sevindirici bir karar, turizmciler adına sevindiğimi belirtmek istiyorum, açıklamasında bulundu.

Konuyla ilgili olarak bayram sonrası daha geniş açıklamalı bir basın toplantısı düzenleneceği de belirten Açıkgöz, tesislerimiz kış aylarında tadilatlarını artık bakanlığın turizm tesisleri yönetmeliğine göre yapsınlar, dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ