20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kleopatra'nın aşk iksiri sığla yağının üretimine başlandı
02 Eylül 2013 Pazartesi 15:53

Kleopatra'nın "aşk iksiri" sığla yağının üretimine başlandı

Muğla'da, geçmişte Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın "aşk iksiri" olarak nitelendirdiği sığla yağının üretimine başlandı

Mısır Kraliçesi Kleopatra'nın "aşk iksiri" olarak nitelendirdiği sığla yağının üretiminin 4 yıl aradan sonra Orman Genel Müdürlüğü tarafından verilen izinle başladığı bildirildi.

Köyceğiz ilçesine bağlı Kavakarası köyündeki sığla ormanlarından köylüler tarafından toplanan sığla kabuklarının çeşitli aşamalardan geçirilerek elde edilen sığla yağı, özellikle parfüm sektöründe önemli bir hammadde olarak değerlendiriliyor.

Köyceğiz Orman İşletme Müdürlüğü Orman Muhafaza Memuru Mustafa Çöllü, gazetecilere yaptığı açıklamada sığla yağı üretiminin kendilerinin kontrolü altında özel bir şirket tarafından yapıldığını söyledi. Sığla yağı üretiminin en son 2009 yılında yapıldığını hatırlatan Çöllü, "2009 yılında son olarak 2 bin 700 kilo civarında yağ elde edilmişti. Bu sene ise 3 ton sığla yağı üretimi bekliyoruz. Kasım ayının 15'inde sığla ormanları yağ üretimine kapatılıyor" diye konuştu.

Çöllü, sığla yağı üretimi sırasında çıkan posanın ise, tütsü olarak orman işletmesi tarafından teslim alındığını dile getirdi.

Köyceğiz'e bağlı Kavakarası köyünde sığla yağı üreten Nuri Koç ise sığla yağı üretiminin kasım ayına kadar süreceğini kaydetti. Yağ üretimini 18 yıldır yaptığını belirten Koç, "Yağ üretim işlemi yaklaşık 4 ay sürüyor. Ağaçların öncelikle damarlarını açıyoruz. Sığladan akan yağı toplayıp kazanlarda kaynatıyoruz ve sıkarak yağını çıkarıyoruz" dedi.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Tuncer Çetinkaya

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ