14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İşte 6 milyon seçmenin sırrı!
06 Aralık 2008 Cumartesi 00:50

İşte 6 milyon seçmenin sırrı!

Ölüler bile seçmen kütüğüne yazıldı' dendi. YSK Başkanı 6 milyon seçmen artışını bakın nasıl açıkladı?

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Aydın seçmen kütüklerindeki karışıklıklara ilişkin soruları yanıtladı. Bugün itiraz süresi dolan seçmen kütüklerinin yeniden askıya çıkacağını söyledi. 6 milyon seçmen artışı için de yeni düzenlemeyi neden olarak gösterdi.

Aydın şunları söyledi:

SEÇMEN KÜTÜĞÜ İKİNCİ KEZ ASKIYA ÇIKACAK

Seçmen kütükleri askıdan bugün saat 17 itirabiyle indi. İtiraz süresi de bugün doldu. Ancak biz seçmen kütüklerini ikinci kez askıya çıkaracağız. 15-20 gün sonra, Aralık'ın 20'si gibi... Askıda kaldığı müddetçe gene itiraz yapılabilecek.

İlk defa düzenlediğimiz bu seçmen kütüğünü güncelleştirerek herkesin bilgisine sunduk. Herkes haklı itirazlarını yapabilir.

İTİRAZ EDENLERİN DURUMU

Bundan sonra itiraz yapan vatandaşlar için inceleme yapılacak. Ve değerlendirme sonucunda Aralık'ın 17'si ve 18'inde itiraz edenler için yeniden askıya çıkacak. 25'inde tekrar bu sefer seçim için askıya çıkarılacak. O zaman da yine itiraz yapılabilecek.

SEÇMEN SAYISI NEDEN 6 MİLYON ARTTI?

Seçmen sayısı 6 milyon artmış görünüyor. Bu seçmen kütüğünün düzenlenmesinden doğan bir olay. Önceden bize gelenleri yazıyorduk, şimdi nüfus kayıtlarına göre 18 yaşını dolduranlar otomatik olarak yazılıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ