28 Ocak 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İspirli’ye anlamlı hediye
05 Şubat 2009 Perşembe 00:58

İspirli’ye anlamlı hediye

Burdurlu sanatçı Hayriye Dilmaçünal Beldibi Belediye Başkanı İdris İSPİRLİ'yi makamında ziyaret ederek kendi yaptığı Zeybek Figürlü bir biblosunu hediye etti.

Burdurlu sanatçı Hayriye Dilmaçünal Beldibi Belediye Başkanı İdris İSPİRLİ'yi makamında ziyaret ederek kendi yaptığı Zeybek Figürlü bir biblosunu hediye etti.

Sanatçı Hayriye Dilmaçünal “Ben aslen Burdurluyum ve egeliyim Beldibine akrabalarım olduğu için zaman zaman gelip gitmekteyim. 30 Ocak günü akrabalarımla birlikte bende Belmar Otele İdris Başkanımın adaylık açıkladığı toplantıda bulundum. Bulunduğum ortamdan ve de Ege kültürüne önem vermesinden dolayı kendisine kendi yaptığım Zeybek Figürleri olan bibloyu iki gün içerisinde yapıp hediye etmek istedim. Kendisine yaptıkları ve ege kültürüne sahip çıktıkları için dilerim küçük bir anı olur” diye konuşan Hayriye hanıma teşekkür eden İdris İSPİRLİ “Ben aslen Eskişehirliyim uzunca bir süre Marmara Bölgesinde kaldım ve severek isteyerek Egenin en güzel noktası Marmaris'in Zümrütü Beldibi'ne yerleştim. 81 vilayetten insanların olduğu Beldibinde vatandaşlar arasında kaynaşmayı, dayanışmayı arttırmak için payda olarak Egeyi ve Muğla'yı önde tutmak gerektiğinden Efelere, Zeybeklere öncelik verdim. Makam odamda orijinal 3 adet yağlı boya Zeybek Tablosu mevcuttur. Birlik beraberliği sağlamanın yanında Zeybek Folklörünüde ayrıca çok seviyor ve anlamlı buluyorum. Zeybek oyunlarında kendimi buluyorum çünkü Muğla Zeybeğinde dünyaya kafa tutma dünyaya karşı bir efelenme mevcuttur. Kurtuluş savaşında ilk kıvılcımı Ege Bölgesinde Efeler başlatmış ve sonuçlandırmıştır. Yüce Atatürk'ün Sarı Zeybek olarak anıldığı bir Türkiye'de kendi yöremizin kültürüne sahip çıkmaktan daha doğal ne olabilir ki” diyerek sözlerini tamamlayan Başkan İSPİRLİ sanatçı Hayriye Hanıma teşekkürlerini bildirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ