18 Eylül 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HURDACILAR İSYANDA!
04 Eylül 2018 Salı 15:10

HURDACILAR İSYANDA!

Marmaris'te elektronik, mekanik, plastik atıkları ekonomiye kazandırarak geçimini sağlayan Osman Çoban isimli vatandaş her çöp bidonuna 4 hurdacı düşüyor diyerek tepkisini dile getirdi.
Marmaris'te elektronik, mekanik, plastik atıkları ekonomiye kazandırarak geçimini sağlayan Osman Çoban isimli vatandaş her çöp bidonuna 4 hurdacı düşüyor diyerek tepkisini dile getirdi.
 
Herkes bu işi yapar oldu
Uzun yıllardır Marmaris'te geri dönüşüm sektöründe (hurdacılık) çalışarak geçimini sağlayan Osman Çoban, ekonomik nedenlerden dolayı herkesin bir el arabası temin ederek bu işe yöneldiğini belirterek, 'Yaklaşık 10 yıldır aralıksız bu işin içerisindeyim. Geçmiş yıllarda geçimimizi sağlayacak kadar kazandığımız bu işte artık kazancımız çok azaldı. Vatandaşlarımızın bu işte çok para var diyerek yöneldiği söktör sanıldığı kadar kazançlı değil. Bir de bu işi part-time yapanlar var. İşi gücü olanlar, evleri dükkanları olan bir çok kişinin bu işi yaptığına şahit oluyorum. İhtiyacı olmayan insanların hurdacıklık yapması bizim gelirimizi düşürdüğü gibi, Marmaris'te her çöp bidonuna malesef 4 kişi düşüyor şuanda' dedi.
b631cb5e-d50f-40df-abd6-e093df9bd8e1.jpg
 
Ekonomiye ve çevreye ciddi katkımız var
Çoban, "Muğla genelinde 2 bin 300 civarında hurdacı çalışıyor. Bu da 2 bin 300 aile demektir. Yaklaşık 15-20 bin kişi hurdacılıkla geçimini sağlıyor. Hurdacılar mahalle aralarından, çöplerden, kurumlardan topladıkları hurdaları getirip bize satıyorlar. Böylece geçimlerini hurdacılıkla sağlıyorlar. Bu yaklaşık günde 500 ton hurda eder. Bu hurdaların burada ayıklanmasını, depolanmasını yapıp geri dönüşüm fabrikalarının bulunduğu illere gönderiyoruz. Bu sayede günde 500 ton atık madde ekonomiye yeniden kazandırılıyor." şeklinde konuştu.
 
Dışardan gelen hurdacı çok
İlçe dışından gelerek mahalle aralarında kamyonetlerle hurdacılık yapanlar da var diye Osman Çoban Çoban şöyle devam etti; 'Malesef bazıları izinsiz olarak evlerin, dükkanların öününde duran eşyaları almak suretiyle, bazıları da yüksek sesle 'Hurdacııııı' diye bağırmak suretiyle vatandaşlarımızı rahatsız edebiliyor. 
Rahatsız olan, eşyası alınan vatandaşlarımız doğal olarak her gördüğü hurdacıyı sorumlu tutarak tepki gösterdikleri bile oluyor. Bizlerde bu durumdan şikayetçiyiz. Yabancı plakalı araçlarla dışarıdan ilçeye gelen hurdacılara izin verilmemeli'
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ