12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HİPNOZ SAYESİNDE DOĞAL ve AĞRISIZ DOĞUM
09 Mayıs 2009 Cumartesi 17:54

HİPNOZ SAYESİNDE DOĞAL ve AĞRISIZ DOĞUM

Marmaris'te, Türk, İngiliz, İsrail ve Ürdünlü ebelerle hamilelere, ağrı kesici morfin veya ilaç ve nefes teknikleri kullanmadan, ıkınmadan doğal doğum yapma anlamına gelen 'Hipnozla doğum' eğitimi veriliyor.

Eğitim programına katılmak için İngiltere, İsrail, Ürdün, İzmir İstanbul, Ankara ile Aydın'dan 16'sı gebe 8'i hamile toplam 24 kişi Marmaris'e geldi.
Martı Otel'de 4 gün sürecek eğitim programını düzenleyen Doğum Uzmanı Op. Dr. Hakan Çoker, 14'ü yabancı olan kursiyerlere hipnozla doğum konusunda bilgi verdi. Hakan Çoker, normal doğumda ağrı ve endişeyi azaltmak ve ortadan kaldırmak için hipnoz uygulanmasının, Amerikan Tıp Birliği tarafından kabul edilmiş tıbbi bir yöntem olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Kendi kendine hipnoz sayesinde (otohipnoz) normal doğum, doğal, ağrısız, hoş bir olay olarak yaşanır. Hamile her kadın kolaylıkla 3-4 seans sonunda otohipnoz ile ağrısız normal doğuma hazır hale gelir. Hipnozun oluşturduğu gevşeme ve doğal ağrısız ortam normal doğumu kolaylaştıran, kısaltan bir ortam sağlar. Bebeğiniz son derece huzurlu ve rahat bir doğum yapar. Doğal doğum sayesinde ve aldıkları eğitim sayesinde anneler bedenlerine güvenerek rahat, gevşemiş, sakin bir şekilde bebeklerini doğurup derhal kucaklarına alıyorlar. Bu yüzden annelerdeki tatmin olayı yüzde 98'leri buluyor”


2,5 saatlik 5 seans halinde gerçekleşeceği kaydedilen kursta uygulamalı eğitim veren İngiliz ebe Renee Buchanan da şöyle konuştu:
“Hipno Burninig daha çok kadınların kendi kendine başardıkları gevşeme yöntemlerini kullanarak daha doğal ve bebeğe anneye saygılı imza atmanın bir diğer adı diyebiliriz. Doğumdaki ağrıların en büyük nedeni doğum öncesi korkulardır. O yüzden hipna burting sayesinde bu korkular azaltılıyor, korkular gittiği zaman ağrılar çok fazla azalıyor hatta bir çok anne ağrı çekmedim diyerek doğum yaptı. Hipnozla doğum yöntemi temeli 1930'larda İngiltere'de yaşamış bir doktorun keşiflerine dayanıyor. Yazdığı korkusuz doğum kitabında korkunun ne kadar ağrılara sebep olduğunu anlatıyordu.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ