13 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hergün 40 basamağı emekleyerek çıkıyor
25 Nisan 2009 Cumartesi 17:45

Hergün 40 basamağı emekleyerek çıkıyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan ve şeker hastalığı nedeniyle 1 yıl önce tek bacağını kaybeden Feremez Orhan, evine ulaşabilmek için her gün kullanmak zorunda kaldığı 40 basamağı, ellerine terlik takıp emekleyerek çıkıyor.

Batman'dan 13 yıl önce geldiği Marmaris'te mermer ustalığı yaptıktan sonra yakalandığı şeker hastalığı nedeniyle sol bacağı dizinden kesilen 49 yaşındaki Orhan, zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu'ndan aldığı yardımlarla geçinmeye çalışan Orhan'a, Marmaris Kaymakamlığınca 3 bin TL değerinde akülü tekerlekli sandalye hediye edildi.
Kaymakamlık görevlilerinden tekerlekli sandalyeyi aldıktan sonra evine gitmek için yola çıkan Orhan, güçlükler yaşadı. Marmaris Kalesi'nin etrafına kurulan evlerin arasında bulunan eski bir barakada kalan Orhan, evine ulaşabilmek için kesik bacağına bez parçaları sarıp, ellerine ise terlik taktı. Sandalyeyi bırakıp emekleyerek 40 basamak çıktıktan sonra evine ulaşmayı başaran Orhan, basamakları her gün inip çıkmanın zor olduğunu dile getirdi.
Orhan, ''Şeker hastası olduğumu bilmiyordum, aniden rahatsızlandım. Ayaklarım ağrıyıp başım dönüyordu. Hastaneye gittim. İlaç yazdılar sadece, tahlil yaptırmak benim de aklıma gelmedi. Hastalık ilerleyince sol ayağım patladı. Marmaris Devlet Hastanesinde Ahmet bey diye çok iyi bir doktor vardı. Allah razı olsun yardımcı oldu, ameliyatımı yaptı ve bacağım kesildi'' dedi.
Eşi ve çocuklarından 17 yıldır ayrı olduğunu anlatan Orhan, ailesiyle görüşmediğini söyledi.

-BASAMAKLARI OLMAYAN EV İSTİYOR-

Tırmanmakta büyük zorluk çektiği basamaklara çarpan dizlerinde oluşan yaraların ise hastalığı nedeniyle iyileşmediğini belirten Orhan, ''Bacağım kesilmeden önce çalışıyordum hiç kimseye muhtaç değildim. Ancak ameliyattan sonra çalışamıyorum. Kaldığım tek odalı evin kirasını bir yıldır ödeyemiyorum. Şu anda geçimimi kaymakamlığın verdiği yardımlarla sağlamaya çalışıyorum. Günde bazen birkaç defa 40 basamağı inip çıkmak zorunda kalıyorum. Hayırseverlerden bana basamakları olmayan bir ev bulmalarını rica ediyorum'' diye konuştu.
Yeni tekerlekli sandalyesinin çalınmasından korktuğunu ifade eden Orhan, şöyle dedi:
''Akşamları eve gittikten sonra akülü arabamı koyacak güvenli bir yer yok. Eskiden tekerlekli sandalyemi demirlere kilitleyip evime çıkıyordum. Çok pahalı olmadığı için de dokunmuyorlardı. Şimdi akülü arabamı çalarlar diye korkuyorum. Bizim insanlarımız çok yardımsever, ancak arabayı satmak amacıyla çalabileceklerinden korkuyorum.''
Feremez Orhan, akülü tekerlekli sandalyeye kavuşmasına yardımcı olan Marmaris Kaymakamı Serdar Polat ve Marmaris Kaymakamlığında görevli Yaşar Yiğit'e teşekkür etti.

YORUMLAR
Asil Engelli olan,Devlettir.
Metin Demirkaya
Bana gore insanlar ister dogu$tan,ister iktidarci hastalarin tahakkumlerinden dolayi olmasi gerekli oldugundan noksanlar ise,iktidar $izofrenlilerinin,engelli olmasindandir.
26 Nisan 2009 Pazar 18:06
88.162.212.183
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ