13 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hanutçuluk Masaya Yatırıldı
06 Nisan 2009 Pazartesi 21:16

Hanutçuluk Masaya Yatırıldı

Muğla'nın Fethiye İlçesinde Yaklaşan Turizm Sezonu Öncesinde Hanutçuluk Masaya Yatırıldı.

HANUTÇULUK, TURİZM HAREKETLİLİĞİNİN ÖNÜNDE ENGEL OLARAK GÖRÜLÜYOR


Muğla'nın Fethiye İlçesinde Yaklaşan Turizm Sezonu Öncesinde Hanutçuluk Masaya Yatırıldı.Muğla'nın Fethiye ilçesinde yaklaşan turizm sezonu öncesinde hanutçuluk masaya yatırıldı.
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Deniz Ticaret Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası ile Pazarcılar Odası yetkililerinin katıldığı toplantıda; hanutçuluğun ilçedeki turizm hareketliliğinin önündeki önemli engellerden olduğu değerlendirildi.

Geçtiğimiz sezon hanutçuluk nedeniyle çok sayıda işyerinin kapandığı belirtilen toplantıda, bu gerekçesiyle 73 işyerine kapatma cezası verildiği ifade edildi.


Toplantı sonrasında açıklama yapan FTSO Meclis Başkanı Mustafa Büyükteke, Fethiye ve turizmde yaşanan hızlı gelişmelerin beraberinde pek çok problemi getirdiğini söylerken, işletmelerin turizm pastasından daha fazla pay alabilmek için birbirleri ile olan rekabetine değindi.

Bu rekabet ve arayışın kimi zaman planlı ve programlı yapılmasına rağmen, bazen de kontrolsüz olarak yapıldığını ifade eden Büyükteke, bu kontrolsüz rekabetin turisti ve turizmi rahatsız edebilecek boyutlara ulaştığını açıkladı.

Müşteriye zorla satış yapma şeklinde ortaya çıkan bu rahatsız edici tavırların ilk başta bir kazanç gibi görünmesine rağmen uzun vadede, hem turisti rahatsız eden işletmelere, hem de turizme büyük zararlar verdiğini ifade eden Büyükteke, şunları söyledi: "Buna karşın ilçemizde faaliyet gösteren tüm firmalar, sektörün sorunlarının çözümü amacıyla yerel yöneticiler ve meslek oda temsilcilerinden bir beklenti içindedirler. Ancak bizler ne kadar çabalarsak çabalayalım işletmeler ve firmalar turiste gerekli yardımı, hoş görüyü ve saygıyı göstermediği sürece sürdürülebilir bir turizmden söz etmek mümkün değildir. Kısacası başarılı bir turizm ve iyi bir sezon geçirebilmek için, öncelikle esnafın turisti memnun etmek için üzerine düşen tüm sorumluluklarını yerine getirmesi gerekmektedir."

Bu arada Hanutçuluk Komisyonu'nun da yeni turizm sezonu ile birlikte çalışmalarını aralıksız olarak sürdüreceği öğrenildi.

Turizm kalitesinin yükselmesi ve turist memnuniyeti için gerekli bütün denetimlerin yapılacağını ısrarla vurgulayan Hanutçuluk Komisyonu Sekreteri ve İlçe Turizm Müdürü Burhan Coşkun, "Geçtiğimiz yıl yaptığımız denetimlerde hanutçuluk yaptığı tespit edilen 73 işyerine çeşitli günlerle kapatma cezası verildi. Kanunlar gereği bu işletmelere para cezası verilemediği için kapatma cezası uygulanıyor. Umuyoruz işletmelerimiz geçen yıldan ders çıkarırlar ve bindikleri dalı kesmemek için bu yıl daha dikkatli olurlar." dedi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ