03 Ağustos 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Hanutçuluğa taviz yok
07 Nisan 2009 Salı 21:22

Hanutçuluğa taviz yok

Marmaris Kaymakamı Serdar Polat, Muğla bölgesinde son yıllarda hanutçulukla ilgili cezaların yüzde 80'inin Marmaris'te kesildiğini, bunun ilçede hanutçulukla etkin mücadele yapıldığını gösterdiğini bildirdi.

Marmaris Kaymakamı Serdar Polat, Muğla bölgesinde son yıllarda hanutçulukla ilgili cezaların yüzde 80'inin Marmaris'te kesildiğini, bunun ilçede hanutçulukla etkin mücadele yapıldığını gösterdiğini bildirdi.
Yaklaşan turizm sezonu öncesi alacakları tedbirlerle ilgili gazetecilere açıklama yapan Polat, Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerinden Marmaris'i yılda 1 milyondan fazla turistin ziyaret ettiğini söyledi.
Marmaris'e gelen misafirlerin en çok şikayet ettiği konunun hanutçuluk olduğunu belirten Polat, hanutçuluğun, işletmeler ve çalışanlar arasında da haksız rekabete yol açtığını vurguladı.


Turistlerin tatillerini daha güzel geçirebilmeleri için tedbirler alacaklarını bildiren Polat, şöyle devam etti:
''Bu ay turizmle ilgili toplantılar yapacağız ve kararlar alacağız. Toplantılarda, başta hanutçuluk olmak üzere fiyat tarifeleri, çalışanların kıyafetleri, işletmelerin fiziki durumları, bar ve diskolarda gürültü kontrolü gibi konuları görüşeceğiz. Toplantılarda başta sektör temsilcileri olmak üzere esnaf odası ve mesleki kuruluşların temsilcileri, ilgili dernekler ve kamu yöneticileriyle bir araya geleceğiz. Bu konulardaki uygulamayı birlikte tespit edeceğiz.''

-CEZALARIN YÜZDE 80'İ MARMARİS'TE KESİLDİ-

Görevine eylülde başladığını, kendisinden önce hanutçulukla ilgili alınan kararları devam ettirdiğini belirten Kaymakam Polat, şunları kaydetti:
''Muğla bölgesinde son yıllarda hanutçuluk konusunda cezaların yüzde 80'i Marmaris'te kesilmiş. Bu oran, Marmaris'te hanutçuluk konusunda etkin mücadele yapıldığını gösteriyor. Esnaf Odası ve Ticaret Odası yetkileriyle yaptığım görüşmelerde, bunun yeterli olmadığı, daha keskin kararlar alınması gerektiği konusunda fikir beyan edenler var. Bu konunun biraz gevşetilmesi gerektiğini söyleyenler de var. İl genelindeki ortak uygulamalara bakmak suretiyle önümüzdeki günlerde bir karar vereceğiz.''
Hanutçuluğun yanı sıra turistlere taciz konusunda da alınacak tedbirleri belirleyeceklerini anlatan Polat, alınan kararları sezonla birlikte ciddi şekilde uygulamaya geçireceklerini bildirdi.

-ÖZEL GÜVENLİK-

İlçede polis sayısının, yazın artan nüfusla birlikte yetersiz kaldığını ve oldukça sıkıntı çektiklerini ifade eden Polat, ''200 civarında personelimiz var ancak bu sayı yaz aylarında yetersiz kalıyor. Bu yıl da polis takviye etmek için gayretlerimiz sürüyor. Çevik Kuvvet ya da ilden geçici görevli olarak gelen arkadaşlarla takviye yapacağız'' dedi.
Özel güvenlik uygulamasıyla ilgili de düşünceleri bulunduğunu belirten Polat, şöyle konuştu:
''Marmaris'teki bazı otel ve işletmelerde gördüğümüze benzer özel güvenlik görevlilerini, kritik gördüğümüz noktalara, bazı sektörler için mecbur tutmak istiyoruz. Özel güvenlik sayısını artırmanın faydalı olacağını düşünüyoruz. Özel güvenliğin parasını her ne kadar işletmeler verse de bu kişiler doğrudan bizim emrimizde oluyorlar, aynı polis ve jandarma gibi. Bu kişileri takviye olarak polis kontrolünde kullanabileceğimizi düşünüyoruz

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ