25 Şubat 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GRAND TURK ADASININ İSMİNİN MENŞEİ YANLIŞLIĞINI VİKİPEDİ DÜZELTTİ
17 Ocak 2020 Cuma 14:10

GRAND TURK ADASININ İSMİNİN MENŞEİ YANLIŞLIĞINI VİKİPEDİ DÜZELTTİ

Pekcan Türkeş: Bendeniz her fırsatta bu tarihi yanlışlığı düzeltmek için azamî gayret sarfederken; Türkiye dönüşünde, Avrupa Birliği eski Bakanı ve şimdiki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile karşılaştım.

 “Olacak O Kadar” isimli televizyon programındaki “Yusuf Yusuf Usta” tiplemesiyle tanındığım o dönemlerde Mevlüt Bey, lise eğitimi sıralarında tiyatro çalışmalarından söz edince, ben de seyahat yazılarımdan bahsettim. Bir ara mevzuyu Grand Türk Adası’na getirdim. London School of Economics’te “Çevre Ekonomisi ve Sürdürülebilir Kalkınma” üzerine doktora yapmış Bakanımız konuyu hemen anladı. Baş Danışmanına benimle ilgilenmesi talimatını verdi.

Dünyanın birçok yerini dolaşarak gezi yazıları kaleme aldığımı belirtip, gezilerim sırasında Türkiye Cumhuriyeti’nin yurt dışında yaptıklarını takdirle izlediğimi dile getirdim.Özellikle Türk Hava Yolları ile gurur duyulması gerektiğini ifade ettim. Çavuşoğlu ise Türkiye’nin TİKA (Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı) aracılığıyla yurt dışında önemli hizmetlerde bulunduğunu hatırlatarak, “Türkiye Cumhuriyeti olarak dünyanın birçok yerinde varız, bundan sonra da olacağız” dedi.
Konuyla ilgili Sayın Bakanımızla yaptığımız sohbet sonrasında ve düzeltilmesi için verdiğimiz uğraşlar sonucunda “Yanlış hesap Bağdat'tan döner” misali Vikipedi de Grand Türk iddiamı ispat edercesine ilgili maddede şöyle bir değişiklik yaptı: .....”Adını şekli Türk fesine benzeyen Melocactus adlı kaktüsten aldığı söylenmektedir. Ancak daha sonra bunun doğru olmadığı adaya Türk adının verilirken daha Türklerin fes giymediği ortaya çıkmıştır.”

Görüntünün olası içeriği: yazı
Görüntünün olası içeriği: Pekcan Türkeş, gülümsüyor
Fotoğraf açıklaması yok.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ