12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
GEREKÇELİ KARAR ELİMİZE ULAŞTI
12 Mayıs 2009 Salı 16:17

GEREKÇELİ KARAR ELİMİZE ULAŞTI

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar'dan sonra, maden karşıtı Osmaniye Köyü Muhtarlığı, Marmaris, Turunç ve İçmeler belediyeleri ile Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği'nin avukatlığını yapan Necmettin Yankol da Osmaniye köyünde özel bir şirket tarafından yap

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile maden şirketi aleyhine Osmaniye Köyü Muhtarlığı, Marmaris, Turunç ve İçmeler belediyeleri ile Muğla Arı Yetiştiricileri Birliğince açılan davanın avukatlığını yapan Necmettin Yankol, Muğla 1'inci İdare Mahkemesi'nin verdiği kararın gerekçesinin ellerine ulaştığını söyledi.


Yankol, açıklamasında mahkemenin, ''maden aramasının ve maden işletilmesinin Marmaris'teki turizme, arıcılığa, çevre sularına ve insan sağlığına bir zararının olmayacağını belirterek davayı reddettiğini'' bildirdi.
Mahkemenin gerekçesinin kendilerini şaşırttığını ifade eden Yankol, ''mahkeme heyeti kesinlikle bölgeye gelip bilirkişi incelemesi yapmadı. Biz bilim adamlarını davet ederek bölgede raporlar hazırlatmıştık. Bu raporların hepsinde madenin insan sağlığı, çevreye ve turizme zararlı olduğu belirtildi. Biz istedik ki, mahkeme heyeti de uzman bilirkişi heyeti belirlesin, iddialarımızı yerinde denetlesin. Bilirkişi raporu olmadan mahkemenin bu iddiaların oluşmadığına nasıl karar verdiğini anlayamadık. Bu çelişkinin, mahkemenin verdiği kararı bozmayı gerektireceğini düşünüyoruz'' dedi.
Kararın hüküm bölümünde ''30 gün içerisinde Danıştay'a temyiz yolu açık olmak üzere karar verilmiştir'' ifadesinin yer aldığına işaret eden Yankol, birkaç gün içerisinde gerekli hazırlıkları yaparak temyiz başvurusunda bulunacaklarını bildirdi.
Başvuruda ilk olarak yürütmeyi durdurma kararı isteyeceklerini kaydeden Yankol, 3-4 ay içerisinde bu konuyla ilgili bir kararın çıkacağını dile getirdi.

ÇEVRECİLER DE TEPKİ VERMİŞTİ

Davanın kaybedildiğinin öğrenilmesi üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a telgraf gönderdiklerini belirten Marmaris Turizm ve Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, geçen hafta düzenlediği basın toplantısında aldıkları haberle şoka uğradıklarını söylemişti.
Ersan, Bakan Yıldız'a, geçen hafta gazetemize manşet olan konuyla ilgili telgrafta gönderdiklerini ve şu sözlere yer verdiklerini belirtmişti.
''Cennet tabiatı yok etmenin vebali büyük ve çok ağırdır. Marmaris bir turizm cennetidir. Orman ve bal üretim bölgesi içerisindedir. Yasalarla bu cennet kurban edilmektedir. Maden Yasası'nda coğrafi durumun dikkate alınmaması kabul edilemez bir katliamdır, çevre cinayetidir. Sayın Bakanım, bu suça ortak olmayınız. Marmaris'in 41 yerinde çıkarılmak istenen tüm maden ruhsatlarını iptal ederek bu yanlışı siz düzeltiniz. Kararlıyız. Tepkilerimizi 72 bin nüfusla Ankara'ya eylemle taşıyacağız. 'Madene hayır' diyoruz. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurmaktayız.''

BELEDİYE DE MÜDAHİL OLACAK
Ali Acar, Marmaris Belediye Meclisi'nin Mayıs Ayı Olağan Toplantısı 2. Oturumu'nda, maden konusunda Danıştay'a gidileceğini, belediyenin de davaya müdahil olup, maden karşıtı duruşundan taviz vermeyeceğinin altını çizerek, AKP'li meclis üyelerinden destek istemişti. AKP'li üyeler de bu isteğe olumlu yanıt vermişti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ