17 Kasım 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Efeler Bergama'da buluşuyor
05 Eylül 2013 Perşembe 11:03

Efeler Bergama'da buluşuyor

Zeybek Ateşi Ulusal Efe Kurultayı'nın üçüncüsü İzmir'in Bergama ilçesinde düzenlenecek

Zeybek Ateşi Ulusal Efe Kurultayı'nın üçüncüsü İzmir'in Bergama ilçesinde düzenlenecek.

Tire Kültür Derneği Başkanı Seyfullah Ayvalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, kurultay için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirterek, "Bilindiği üzere, Zeybek Ateşi 3. Ulusal Efe Kurultayı'nı bu yıl Bergama ilçesinde gerçekleştireceğiz. Bu kurultay, derneğimizin en büyük projelerinden biri olarak, Türkiye'de ve yurt dışında on binlerce kültür sevdalısı tarafından bilinmekte ve ilgiyle izlenmektedir. Zeybek Ateşi ile Tire'yi ilçemizin dışında gururla temsil edebildiğimiz için çok mutluyuz" dedi.

Geçen yıl Ödemiş ve Gaziemir'de düzenlenen etkinlikten dolayı derneğe hala takdir mesajları geldiğini anlatan Ayvalı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bu gösteride efeliğin Türk tarihinin her döneminde var olan ve Türklerin ayak bastığı tüm coğrafyalarda kendini gösteren köklü bir kültür olduğunu, özünün doğruluk, mertlik, dürüstlük, adaletten yana tavır koyan ve vatan sevgisinden geçtiğini, bunlarında sadece halk oyunları ve kostümler ile tarif edilemeyeceğini anlatmaya çalışıyoruz."

Kurultaya üçüncü kez ana sponsor olarak destek olan TECO Petrolcülüğe de teşekkür eden Ayvalı, "Kültüre yapılan destekler boşa gitmez. Umarım diğer kurum ve kuruluşlarımız da kültürümüzün yaşatılması için aynı hassasiyeti gösterir. Öte yandan bu yılki kurultayımıza ev sahipliği yapan Bergama Belediyesi'ne de samimi ve güçlü katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.

Programda 13 Eylül Cuma günü düzenlenecek panelde "Türk Kültüründe Efelik Kültürü" ve "Bergama Yöresi Zeybek Kültürü" konuşulacak. Panelin ardından konuşmacıların katılımıyla Bergama Kültür Gezisi yapılacak.14 Eylül Cumartesi günü ise saat 19.00'da efelerin ve halkın katılımıyla Zeybek Yürüyüşü düzenlenecek. Yürüyüşün ardından ana programda Zeybek Ateşi adlı teatral gösteri ile beraber Zeybek Ateşi yakılacak.

Ege Folklör Dernekleri Federasyonu'nun ödül töreninin ardından ise sanatçı Sümer Ezgü sahne alacak.

Muhabir: Sistem
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ