05 Haziran 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
DTPli vekilin askerlik tanımı
20 Kasım 2008 Perşembe 17:29

DTP'li vekilin askerlik tanımı

DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis'in bu açıklaması çok konuşulacak. Askerliğin tanımını öyle bir yaptı ki...

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, Lordlar Kamarası'nda Lord Rea'nin ev sahipliğinde yapılan toplantıda Avrupa Konseyi ülkelerinden farklı olarak Türkiye'de vicdan hürriyeti diye şey olmadığını öne sürerek, Türkiye'de askere gitmek istemeyen gençlerin cezalandırıldığını söyledi.

Konuşmasında bugün Türkiye'de savaş hali görüldüğünü öne süren Halis şöyle konuştu:

ASKERLİK İNSAN ÖLDÜRME SANATI

"Bugün ülkemizde bir savaş hali yaşanıyor. Bugün Avrupa Konseyi ülkelerinde vicdan hürriyeti diye bir hak var. Ancak, Türkiye'de bu hak tanınmadığı gibi bu hak için yola çıkmış birkaç gencimizde ağır cezalarla cezalandırılıyor. Savaşın olduğu bölgede askerliğin en iyi tanımı adam öldürme sanatı olarak adlandırılabilir, ben insan öldürmüyorum demek en insani ve en genel hak olmalıdır, vicdan hakkını kullanmaya yeltenen gençlerimiz bütün kamusal haklarından mahrum edildiler. Tabii böyle olunca en temel hakları için gençlerimiz yaşamlarına mal olabilecek bedeli ödemek durumda kalıyorlar ki bu bedel, sivil ölüm dediğimiz askeri birlik, karakol, mahkeme ve cazaevi arasında ömür boyu dönüp durma bedeli."

Türkiye'deki askerlik çağına gelmiş gençlerle ilgili rakamsal bilgi vermek isteyen Şerafettin Halis, konuşmasında 14 bin derken çevreden gelen müdahalelerle askerlik çağına gelmiş genç sayısını 14 milyon olarak değiştirdi.
Halis ayrıca, AKP'nin kapatılmama kararının DTP davası için olumlu işaret olabileceğini ancak, umutlanmadıklarını bildirirken, "Bu her ne kadar bizim partinin de kapatılmayacağı yönünde umut verse de ancak Türkiye'de yargının terazisi Kürtler ve Türkler için ayrı dengeleniyor" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ