20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi
05 Eylül 2013 Perşembe 14:53

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi

DEYDER Başkanı Aydın: "Dershaneler bir sebep değil, bir sonuçtur

Denizli Dershanecileri ve Eğitim Yatırımcıları Derneği (DEYDER) Başkanı Gökhan Aydın, dershanelerin bir sebep değil, bir sonuç olduğunu söyledi.

Aydın, Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde dernek yönetim kurulu üyeleriyle düzenlediği basın toplantısında, kimsenin zorla dershanelere gelmediğini ifade etti. Eğitim-öğretim planlamaları içerisinde dershanelerin varlığının devam edeceğini belirten Aydın, "Dershaneler 100 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Ciddi olarak fırsat eşitliği sağlıyoruz. Dershanelerin bir sebep değil, bir sonuç olduğunu da biliyoruz" dedi.

Aydın, demokratik ülkelerde dershanelerin yapısına benzer yapıların görüldüğüne işaret ederek, dershanecilerin okullara destek olduğu için ödüllendirilmesini istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın açıkladığı yeni sınav sistemini eleştirmeyeceklerini dile getiren Aydın, şunları kaydetti:

"İşini iyi yapan bu dershanelere velilerimizin ve siz basının ciddi soruları olmaktadır. Bunlar; 2014 Haziranında dershanelerin özel okula dönüştürülmesi gerçekleşecek midir? Dershaneler özel okul olursa biz öğrencimizi bu kadar yüksek paraya nasıl okutacağız? Devlet bize ne kadar ücret verecek? Böyle bir durumda okula yardımcı olan dershanelere ya da etüt merkezlerine ya da eğitim kurumlarına çocuğumuzu gönderemeyecek miyiz? Çalışan 100 bin kişinin istihdamı nasıl olacak? Zaten kapıda bekleyen 300 bine yakın öğretmen var, bu sayı daha da artacak mı? Sınav sistemindeki değişiklik öğrencilerimizi nasıl etkileyecektir? Sınav sayısı gerçekten artmakta mıdır?

Bu soruları bizlerin doğrudan cevaplaması mümkün değildir. Bildiğimiz şudur ki; dershanelerin özel okul olması ya da teşvikler ile ilgili maddeler şu anda belli değildir. Meslek liseleri haricinde herhangi bir bilgiye sahip değiliz. Bir an önce kafalardaki karışıklığın giderilmesini, bizler de sizler gibi talep ediyoruz."

Muhabir: İbrahim Süzer
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun.
RÖPORTAJ