17 Şubat 2019 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
 ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İLE OYNUYORLAR
06 Ağustos 2018 Pazartesi 14:46

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İLE OYNUYORLAR

CHP’li Alban, sürekli değişen sınav ve eğitim sisteminin yol açtığı başarısız sonuçları Meclis gündemine taşıdı. Alban soru önergesinde, AKP döneminde Muğla’nın başarı durumunu sordu.
CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, lise ve üniversiteye giriş sınavlarına giren öğrencilerin, soruları doğru cevaplama oranlarındaki başarısızlık nedeninin sürekli değişen eğitim ve sınav sistemi olduğunu belirterek, “ 8 yıllık kesintisiz eğitime son veren ve 4+4+4 sistemini getiren mevcut AKP yönetimi eğitimi çökertmiştir. Çocuklarımızın geleceği ile oynanmaktadır” dedi.
Üniversiteye geçişte bu yıl ilk kez uygulanan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) ilişkin istatistiklerin açıklanmasının ardından, eğitimdeki sorunlar gündemin birinci sırasına yerleşti. Sınava giren çok sayıdaki adayın, fen bilimleri başta olmak üzere bütün testlerdeki başarı oranının oldukça düşük olması tartışmaları beraberinde getirdi.
ÖĞRENCİLER GELECEĞİ GÖREMİYOR
Muğla’daki sınav sonuç oranlarının ve eğitimde gelinen noktanın belirlenmesi amacıyla Meclis’e soru önergesi veren CHP’li Alban, üniversite giriş sınavlarının bir anlamda o ülkedeki eğitim sisteminin aynası olduğunu belirtti. Son yıllarda yapılan sınavlarda genel olarak ortalamaların başarısızlığı ve doğru cevapların düşük olmasının tartışıldığını işaret eden Alban, “Bu tartışmalar da göstermektedir ki, eğitim sistemimiz adeta bir çöküş dönemine girmiştir. Her yıl değişen eğitim ve sınav sistemi öğrencileri ve ailelerini bilinmezliğin içine düşürmektedir” dedi.
Neredeyse her yıl ya sınavın içeriğinin, ya adının, ya da zamanının değiştiğini öne süren Alban, sınavla ilgili değişiklikler yapıldıkça öğrencilerin psikolojilerinde olumsuzluklar meydana geldiğini, geleceklerini göremeyen öğrencilerin hedefleri belirlemekte sıkıntı çektiğini ifade etti. 
Bu yıl yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarını hatırlatan Alban, “Temel matematikte 40 soruda doğru cevap ortalaması 5.6, Fen bilimlerinde 20 soruda doğru cevap ortalaması 2,8, Matematikte 40 soruda doğru cevap ortalaması 3,9, Fizikte 14 soruda doğru cevap ortalaması 0,4, Kimyada 13 soruda doğru cevap ortalaması 1,1, Biyolojide 13 soruda doğru cevap ortalaması 1,6. Bu acı tablonun sorumlusu AKP ve onun eğitim politikasıdır” dedi.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Kim Olsun?
RÖPORTAJ