21 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çocuğunuzu kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin
05 Eylül 2013 Perşembe 14:43

"Çocuğunuzu kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin"

Merkez Efendi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Işıl Özgüven, çocuklarda okul öncesi dönemden başlayarak uygun beslenme alışkanlığını kazandırmanın önemli olduğunu belirterek, "Çocuğunuzu kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin" ded

Merkez Efendi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Işıl Özgüven, çocuklarda okul öncesi dönemden başlayarak uygun beslenme alışkanlığını kazandırmanın önemli olduğunu belirterek, "Çocuğunuzu kahvaltı yaptırmadan okula göndermeyin" dedi.

Özgüven, AA muhabirine yaptığı açıklamada çocuğun aile ile beraber sofraya oturmasının sağlanması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Özellikle okul çağındaki çocuklarda sabah kahvaltısı çok önemli olduğundan aileler mutlaka okula göndermeden önce çocuklarının kahvaltılarını yaptırmış olmalıdır. Aynı zamanda çocukların süt veya meyve gibi besinlerle ara öğün almaları sağlanmalıdır. Çocuklarımız içtiği içeceklere dikkat etmeli, kola, gazoz gibi asitli içecek ve meşrubatları mümkün olabildiğince az tüketmelidir. Bunların yerine süt, ayran ve taze sıkılmış meyve sularını tercih etmeliyiz.

Çikolata, şeker, cips gibi abur cubur yiyecekler iştahın kapanmasına sık hastalanmalara ve içerdikleri katkı maddeleri nedeni ile alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Gazlı içeceklerdeki katkı maddeleri kemik yapısının zayıflamasına kahve, çay, kola ve kafein gibi bazı maddeler çocuklarda huzursuzluk, sinirlilik ve uykusuzluğa neden olabilir."

Okul çağındaki çocukların sürekli bir büyüme ve gelişme süreci içerisinde olmasından dolayı beslenmelerinin oldukça önemli olduğunu kaydeden Özgüven, çocukların düzenli olarak sağlık kontrolünden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Özgüven, şöyle konuştu:

"Yeterli boy uzaması olmayan veya kilo alamayan çocukların değerlendirilebilmesi için çocuklarımızın düzenli aralıklarla sağlık kontrollerini yaptırmalıyız. Yeterli ve dengeli beslenmenin en önemli göstergesi olarak çocukların ağırlık ve boy ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Okul çocukların toplu halde yaşamaya başladıkları ilk yer olduğundan bulaşıcı hastalıkların artması ve yayılmasına neden olabilir. Bu nedenle çocukların yemek yemeden önce ellerin mutlaka bol su ve sabunla yıkanması, sebze ve meyvelerin yemeden önce bol su ile yıkanması çok önemlidir. Hastalıklardan korunabilmenin diğer bir yolu da bu dönemde yeterli ve dengeli bir beslenmenin sağlanabilmesidir."

Muhabir: Turgay Duyar
Yayınlayan: Nevbahar Kabaklı

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Marmaris Belediye Başkan Adayı Kim Olsun?
RÖPORTAJ