14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bodrum Büyükşehir Belediyesi olmak istiyor.
19 Aralık 2008 Cuma 11:07

Bodrum Büyükşehir Belediyesi olmak istiyor.

Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği ve Bodrum Belediyesi'nin CHP'li Belediye Başkanı Mazlum Ağan , Bodrum'un ana sorunlarının belde belediyelerin bütçeleri ile çözülemeyecek kadar büyüdüğünü belirterek “Bodrum yarımadasının tüm belediyeleri imar planlar
BODRUM'UN SORUNLARI 500 MİLYON DOLARA ÇÖZÜLÜR
          Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği ve Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan son 25 yıl içerisinde belediye sayısı üçten 11'e çıkan belde belediyelerinin hızla gelişen turizm potansiyeli nedeni ile alt yapı, çevre ve imar sorunlarının altından kalkamaz hale geldiğini söyledi. Ağan açıklamada 1994 yılında kurulan Belediyeler Birliği'nin bütçesinin yetersiz olması nedeniyle sorunların çözülemediğini belirterek “Bodrum ve yarımadasındaki yol, su, katı atık ve imar sorunlarının tamamının çözülebilmesi için yaklaşık 500 milyon doların üzerinde bir paraya ihtiyaç var. Bugünkü ortamda bunu hiçbir belediyenin karşılaması mümkün değil. Ayrıca her belediye kendine göre plan yaptığı için zaman zaman sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların tamamını Bodrum Büyükşehir Belediyesi olarak tek bir çatı altında toplanırsak çözebiliriz. Aksi takdirde 30-40 yıldır çözülemeyen sorunlar 200 binin üzerinde konutun 15 binin üzerinde iş yerinin bulunduğu Bodrum'da çözmek mümkün olmaz. Bodrum'un 50 yıllık geleceğinin planlarını yaparken Büyükşehir olabilmek içinde projeler hazırlıyoruz” dedi.
 
YILDIRIM “GEÇ KALINMADAN BÜYÜK ŞEHİR YAPILMALI”
Mimarlar Odası Bodrum temsilcisi Mahmut Yıldırım ise, yaklaşık altı yıldır Bodrum'un geleceğine yönelik düzenlenen toplantı ve panellerde 11 belediyenin gereksiz olduğunu ve katı atık, çöp toplama, itfaiye, oto garaj, imar planı, yol, su, deniz taşımacılığı ve benzeri hizmetlerin tek bir elden verilmesinin sorunları da hızla çözeceğini belirttiğini söyleyerek “20 km'lik yol güzergahında 5 belediyenin sınırları içerisinden geçiyorsunuz, son on yılda yüzde 400 oranında büyüme gösteren Bodrum'un mastır sorunları demokratik ortamda oluşturulacak ve tek elden yönetilecek Büyükşehir Belediyesi ile aşılabilir. Aksi takdirde 11 ayrı çöplük, 11 ayrı itfaiye, 11 ayrı oto garaj ve Pazar yeri hem gereksiz masraf hem de hizmetlerin tam olarak verilememesine neden oluyor. Başkan Ağan'ın bu yöndeki görüşlerini destekliyoruz” dedi.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ