07 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Belediye ekiplerinin aralıksız denetimi sonuç veriyor;
15 Eylül 2008 Pazartesi 18:39

Belediye ekiplerinin aralıksız denetimi sonuç veriyor;

Marmaris'te turizmle birlikte ortaya çıkan ve 90'lardan sonra iyice artan gürültü sorunu yoğun çabalar sonucu kontrol alınmaya başladı. Marmaris Belediyesi'nin Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan 7 Mayıs 2007'de almış olduğu “gürültü denetimi konusundaki yetki

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde 2006 yılı Aralık ayında eğitim gören Belediye ve Mariç-Belbir personeli sayesinde Marmaris Belediyesi Türkiye genelinde gürültü konusunda yetki devri yapılan ilk ilçe belediyesi oldu. 2872 sayılı Çevre Kanunu ve bu kanuna bağlı olarak hazırlanan 2006/16 sayılı genelge kapsamında çevre denetim birimi kuran, A tipi sertifika programına katılmış personel yetiştiren ve TS 9315 (ISO 1996-1) / TS 9798 (ISO 1996-2) standartlarına uygun ölçüm yapan ekipman bulunduran Marmaris Belediyesi 2 yıldır denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
Şikayet konusu olan gürültülü işletmelerin de denetimleri anlayışla karşılaması ve bu konuda yardımcı olmalarıyla bugüne kadar Belediye sınırları içinde gürültünün yüzde 60 oranında düştüğü belirlendi.
Özellikle konut bölgesinde kalan ve gürültü şikayetlerinin yoğun olarak geldiği Çıldır, Kemeraltı ve Sarıana Mahallelerinde 8 kişilik ekip yaz sezonu boyunca aralıksız hergün denetlemelerini sürdürüyor. Her yazılı şikayetin mutlaka değerlendirmeye alındığı denetlemeler gerek konut, gerekse ticaret bölgelerinde yapılıyor. Şikayete konu olan veya şikayet olmasa da gürültülü çalıştığı belirlenen işletmelerde elektronik aygıtlarla önce dış ortam, sonra da iç ortam sesi ölçülüyor. Aradaki farkın yasal rakamlara uygunluğuna bakılarak gürültü oranı tespit ediliyor. Bu çalışmalarda ekiplere anlayışla yardımcı olan işletme sahipleri de gürültünün önlenmesinde üstlerine düşeni yapıyorlar.
Belediye ekipleri bir yandan vatandaşımızın gürültü sorununu en aza indirmek için çalışırken, diğer taraftan da gürültü ölçümünde işletmelerin haksızlığa uğramaması için kendi öz denetimini yapmaktan geri kalmıyor. Kullandıkları elektronik donanımı düzenli olarak TÜBİTAK'a bağlı olan Kocaeli Ulusal Metroloji (ölçüm) Enstitüsü'ne gönderip kalibrasyon ölçümünü yaptıran ekipler böylece aygıtlarda bir yanlış ölçüm olasılığını da ortadan kaldırıyor.
Marmaris Belediyesi çevre denetim birimi alınan önlemler sayesinde 2009'da gürültünün daha da azalacağının müjdesini şimdiden veriyor.
Marmaris Belediyesi Çevre Denetim Birimini oluşturan ve Aralık 2006'da sertifika alan gürültü kontrol uzmanlarımız; Ünsal Paşalı (Zabıta Müdürü, veteriner hekim), Zuhal Gürbüz (Ruhsat ve Denetim Müdürü, gıda mühendisi), Hüseyin Ayhan (Sosyal Hizmetler Müdürü, doktor), Hakan Doğru (Makine-Araç Parkı sorumlusu, makine mühendisi), Şahin Yıldırım (Yat Limanı sorumlusu), Bülent Demirtaş (Mali İşler personeli), Fikret Engin (Çevre Mühendisi), Hakan Öner (Elektrik Mühendisi)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ