06 Temmuz 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ayrışma gecesi oldu
23 Kasım 2008 Pazar 17:26

Ayrışma gecesi oldu

Marmaris Belediyespor'un KANAL 48 Muhabiri Orhan Bıçakçıoğlu'na uygulamaya çalıştığı ambargoya gazetecilerden sert tepki geldi.

 Marmaris Belediyesi Gençlik Spor Kulübü"nün Cuma akşamı gerçekleştirdiği “Dayanışma” gecesine, ilçede en çok spor haberine imza atan, genç ve küçük sporcuların sevgilisi, ağabeyi, amcası, Kanal 48 muhabiri Orhan Bıçakçıoğlu"nun alınmayışı basın mensuplarının kaynaşmasına yol açtı. Uzun zamandır çeşitli sebeplerle bir araya gelmeyen, hatta birbirlerine selam dahi vermeyen çok sayıda gazeteci, kulübün dayanışma gecesine katılmak yerine alelacele düzenledikleri yemekte buluştu. Yemeğe katılan gazeteciler, kulübün, daha önce ödül verdiği Orhan Bıçakçıoğlu"na yaptığı davranışı kınadı. Durumu kimisi “ayıp” kimisi “spora siyaset karıştırmak” kimisi ise “Erdoğan taktiği” olarak açıkladı. Her fırsatta “Marmarisspor tüm Marmaris yaşayanlarınındır” diyen Kulüp Başkanı Duran İlgün"ün, Bıçakçıoğlu ve Marmaris medyasından özür dilemesi gerektiği vurgulandı.

Marmaris"te günlük yayımlanan 5 yerel gazete, 1 radyo ile ulusal basın temsilcilerini isyan ettiren gelişme, internet sitesi ve haftalık gazetesinin yanı sıra ilçenin dört bir yanına astığı ilanlarda “Marmaris Belediyesi Gençlik Spor Kulübü'nün Düzenlediği Dayanışma Yemeğimize Tüm Marmarislileri Bekliyoruz..” diye çağrıda bulunan Kulüp Yönetiminin, Orhan Bıçakçıoğlu"na geceye katılamayacağını bildirmesiyle başladı. Ömrünü spora adamış, yıllarca spor adamlığı yaptıktan sonra yerleştiği Marmaris"te, en çok spor haberine imza atan gazeteci olarak tanınan Orhan Bıçakçıoğlu"na yönelik bu davranış, ilçe medyasının neredeyse tamamından büyük tepki buldu. Durumu kınayan gazeteciler, kulübün dayanışma gecesine katılmak yerine aralarında kaynaşma yemeği düzenlemeyi kararlaştırdı. 11 gazetecinin katıldığı yemekte kulübün yanı sıra Marmaris Belediyesi"nin medyaya bakış açısı, sert bir dille eleştirildi. 5 günlük gazete, Radyo Ses ve ulusal basın temsilcileri konu hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi:

“ERDOĞAN TAKTİĞİ”
Selçuk KARDAŞ (Radyo Ses): “Bu yapılanlar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın, bazı medya organları ile bazı gazetecilere bakış aşçıyla benzeşiyor. Yandaş hatta yalaka medya sahiplenilirken, eleştiren, muhalefet yapan medya dışlanıyor. Ama yine de ben kulübe teşekkür ediyorum. Çünkü, Marmaris tarihinde hiç olmadık şekilde gazetecilerin kenetlenmesine ön ayak oldular. Gazeteci kimliği alelade bir kimlik değildir. Gazeteci, Hürriyet Gazetesi"nin kurucusu Sedat Simavi"nin "Kalemini kır ama kimseye esir olma" sözleriyle özetlediği, kimseye, hiçbir kuruma boyun eğmeyen, kişi olmalıdır. Bunun aksini isteyenler, yapanlar bu mesleğe hakaret etmiş olurlar.”

Sadi TOMBUL (Yenisayfa Gazetesi): “Önce şunu söyleyeyim, siz adına bakmayın biz onu Marmaris"spor olarak görüyor ve kimsenin malı değil tüm Marmaris"in olarak kabul ediyoruz. Böyle bir kulübün dayanışma gecesine Ali"yi çağırıp, Veli"yi çağırmamak olmaz. Böyle yaparsanız olacağı da budur. Gazetecileri kaynaştırırsınız. Gazeteciler arasında oluşan bu dayanışma ortamını ileri de çok daha iyi görecekler. Onurlu bir davranış gösterip kulübün yemeğine değil de bizlere katılan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum”
“AYIPTIR”

Mustafa SARIİPEK (Doğan Haber Ajansı): “Spor bütün dünyada barış demektir. Sporda, din, dil, ırk, insan ayrımı yapılmaz. Bir spor kulübü tarafından görevi gazetecilik olan bir kişinin dışlanması önce insanlık adına ayıptır. Bir kişi sevilmeyebilir ama önemli olan yaptığı işe saygı göstermektir. Mesleğimize saygısızlık da edilmiştir.”

Temel IRMAK (Gündem Gazetesi): “Olanları duyunca çok üzüldüm. Tam kulübün gecesine gidecekken, vazgeçip meslektaşlarıma destek vermeye geldim.Niye çağırmadılar Orhan abiyi, çalıştığı kurum, kendilerini eleştiriyor diye mi? Elbette gazeteci eleştirecek. Keşke beni de arkamdan konuşacaklarına yüzüme karşı eleştirseler. Bakın yöneticiler her şeyi göremez. Gazeteciler halk adına yöneticilerin göremediklerini ortaya çıkarır. Bunda kızacak, ayrım yapmaya sebep olacak ne var? Unutulmasın Marmaris kimsenin malı değildir. Bu millet nasıl getirdiyse, götürmesini de bilir.”

“SPORDA SİYASET OLMAZ”
Adem ÜLKER (Yeni Asır): “Sporun siyasete alet edilmesi doğru değil. Marmaris"te gelmiş geçmiş en çok spor haberi yapan insan Orhan Bıçakçıoğlu"dur. Hatta, kendisi aynı kulüp yöneticileri tarafından ödüllendirilmiştir de. Yapılan davranışı ayıpladım.”

Ali GÜNDOĞAN (Yankı Gazetesi) “Spora ömrünü adamış Orhan ağabeyimizin dayanışma gecesine çağrılmayışı bizi çok üzdü. Sporda siyaset olmaz. Ama yine de bu davranışa sebep olanlara teşekkür ediyoruz. Çünkü, uzun zamandır birbirinin yüzlerine dahi bakmayan gazetecilerin bir araya gelmesine vesile oldular.”

“KULÜP KAMUNUNDUR”
Sabri KESEN (Manşet Gazetesi): “Marmaris Belediyespor kimsenin değil, kamunun malıdır. Yöneticileri de kamu hizmeti yapmaktadır. Kamu hizmeti yapanlar böyle davranışlarda bulunamazlar. Bulunurlarsa da sonucuna katlanmak zorundadırlar.”

Ender TÜRKKAN (Çağdaş Marmaris): “Doğruluğuna sonuna kadar inandığım "Marmarisspor tüm Marmaris"indir" diyen Duran İlgün başkanlığındaki kulübün bu davranışı anlaşılır ve kabul edilebilir değildir. Her şey bir yana gazetecilerin haber alması engellenemez. Ben buradan, bu vesileyle, Marmaris TV"ye yasak koyan AKP ve DSP"lilere sesleniyorum. Siz de bu arkadaşlarımızın haber alma hakkına engel olmayın.”

YORUMLAR
marmarisspor
marmarisli reis
böyle bir anlayış bakış açısı yoktur!! adam senin iyi yanlarını yazsın hergün onları yemeğe al.bir adamda şeffaf olsun sana doğruları söylesin milletin hakkını sorsun onu kapıdan içeri bile sokma!! çok güzel hareketler bunlar:D napcaklarını şaşırmış bunlar.memlekette hak aramak hesap sormakta yasak artık.
28 Kasım 2008 Cuma 11:28
88.246.43.98
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ