24 Ekim 2019 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atalarımızın tohumları, toprakla buluşacak
09 Şubat 2019 Cumartesi 10:20

Atalarımızın tohumları, toprakla buluşacak

Hayata geçirdiği projelerle üreticinin ve çiftçinin yanında olan Menteşe Belediyesi, örnek üretici ve vatandaşlara ücretsiz dağıtımı yapılmak üzere 25 bin yerel tohumun dikimini gerçekleştirdi.

Yerel Tohumun korunmasına yönelik yapılan çalışmaların çok önemli olduğuna dikkat çeken Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, tohumların Nisan ayında yapılacak Yerel Tohum ve Fide Şenliği’nde vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılacağını belirtti.

Başkan Gümüş yerel tohum üretimi hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Menteşe Belediyesi olarak her zaman üreticimizin, çiftçimizin yanında olduk. Her yıl geleneksel olarak Yerel Tohum Fide Şenliği düzenleyerek, yerel tohumun korunmasını ve takas edilmesini sağladık.  Şenliklerimiz geleneksel olarak devam ediyor. Şimdi de atalarımızdan kalan yerel tohumlarımızı korumak, yaşatmak, paylaşmak ve gelecek kuşaklara aktarmak için 25 bin adet yerel tohumun dikimini gerçekleştirdik.  Dikimi yapılan domates, biber, patlıcan, fasulye, börülce, salatalık ve bamya tohumları fide haline geldikten sonra Nisan ayında yapacağımız Tohum Fide Şenliği’nde örnek üreticilerimize ve vatandaşlarımıza ücretsiz olarak dağıtacağız. Atalarımızdan kalan yerel tohumlarımızı korumaya ve onları yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ