15 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aşure Şenliğine büyük ilgi
02 Şubat 2009 Pazartesi 23:36

Aşure Şenliğine büyük ilgi

Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği Marmaris Şubesi'nin geleneksel olarak düzenlediği aşure şenliği, geçtiğimiz Pazar günü, Günnücek Orman Parkı'nda gerçekleştirildi. Yaklaşık 2000 kişiye aşure ile etli pilav ikram edildiği etkinlikte, konuşmalarAralarında Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, İçmeler Belediye Başkanı Yavuz Çokberkit, Armutalan Belediye Başkanı Muhammet Ünlü, Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli, DSP Belediye Başkan adayı Kenan Değertaş, MHP Belediye Başkan Adayı Cemalettin Özdemir, DP Belediye Başkan adayı İzzet Ünsal ile siyasi parti temsilcilerin de katıldığı şenliğin açılış konuşmasını Pirsultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği Marmaris Şubesi Başkanı Baki Kol yaptı. Aşurenin, birlik, kaynaşmak, toplumsal birlik ve beraberliği devam ettirmek anlamıma da geldiğini vugulayan Baki Kol şöyle konuştu:

“İslamiyet tarihi ve Alevi Bektaşi inancında, 10 Aralık 680 yılı, Muharrem ayının 10.günü Hz.Muhammed'in torunu, Hz.Ali'nin oğlu imam Hüseyin ve 72 sahabesinin Kerbela da Yezit tarafından kuşatılan aç ve sususz bırakılarak katledilmesinin acısı başta olmak üzere, on iki imamların acılarını anmak ve anlamak bu acının unutulmaması ve bir daha böyle acıların yaşanmaması için tutulan Muharrem orucu sonunda, aşure günü düzenlenmektedir.
İslam aleminın en önemli acısı olan Kerbela katliamı neticesi tutulan matem orucunun temel ilkesi, matem süresi boyunca su içilmemesi, canlı kesilmemesi ve yenmemesi, hiçbir canlıya eziyet edilmemesi, kimsenin kalbininin kırılmaması, kimsenin dil ile incitilmemesi ve dedikodu yapılmaması inancımız ve kültürümüzün temel ilkesidir.
Ayrıca katliam sonucu hayatta kalan imam Zeynel Abidin'in (Ehlibeytin) Hz.Muhammet ve Hz. Ali soyunun devam ettirmesi neticesi, matem orucu sonunda, tanrıya şükretmek amacıyla aşure ile matem sonlandırılmaktadır.
İnsanlar arasında aşurenin bir anlamı da birlik olmak, kaynaşmak ve toplumsal birlik ve beraberliği devam ettirmektir.
Sayın misafirler, sevgili canlar günümüz birlik ve beraberlik, bir olmak, bilincli olmak, diri olmak günüdür. Dışardan ve içerden kuşatılmış durumdayız.
Ulusal emperyalist güçlerin gözü, eli, ayağı, dili ülkemiz içersinde ve üzerindedir.
Alevi-Bektaşi toplumunda yol birdir ve tekdir. Yol dışına çıkan insanımızın kendi durumunu çok iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Bu öyle bir kültür, inanç ve yaşam felsefesidir ki, özünde hep aydınlanma ve aydınlatma vardır. Bu öyle bir bilgeliktir ki, yakılsak da, katledilsek de özünde hep barış, insan sevgisi olan, mazlumun yanında, zalimin karşısındadır.
Bu öyle bir kültür ve inançtır ki, bulunduğu toplumun en saygın dinamiklerindendir, bulunduğu kente ayrı bir güç ve güzellik katmaktadır.
Sonsuza kadar bu davamıza sahip çıkacağız. Ülkemizin tam bağımsızlıığından birlik içinde hiçbir taviz vermeyeceğimizi herkesin açık olarak bilmesini istiyoruz.”

Konuşmanın ardından, Dede İsmet İsmetullah Aydındağ aşure duasını yaptı.
Şenliğe, her yıl olduğu gibi Marmaris'in yakından tanıdığı Mesut Göçmen, Ali Ötünç ve Serdar çaldıkları ve söyledikleri türkülerle misafirlere zevkli anlar yaşattı.

Etkinlik boyunca 2000 civarındaki katılımcıya aşure ve etli pilav da ikram edildi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ