16 Eylül 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Arap Birliği toplantısı başladı
01 Eylül 2013 Pazar 15:08

Arap Birliği toplantısı başladı

Arap Birliği'nin, ağırlıklı olarak Suriye konusunun ele alınacağı daimi temsilciler düzeyindeki toplantısı başladı.

Arap Birliği'nin, ağırlıklı olarak Suriye konusunun ele alınacağı daimi temsilciler düzeyindeki toplantısı başladı. 

Daimi temsilciler düzeyindeki toplantı, bugün akşam saatlerinde yapılması planlanan dışişleri bakanları düzeyindeki toplantıya hazırlık niteliği taşıyor. Toplantıda, Suriye'ye yönelik muhtemel askeri müdahale tartışmalarının yanı sıra yeniden başlayan Filistin-İsrail barış görüşmelerinin de ele alınması bekleniyor.

Genel merkezi Mısır'ın başkenti Kahire'de bulunan Arap Birliği, dün Suriye'de yaşanan gelişmeleri göz önüne alarak, salı günü gerçekleştirilmesi öngörülen dışişleri bakanları düzeyindeki toplantının bugüne alınmasını kararlaştırmıştı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, düzenlediği basın toplantısında, dışişleri bakanları düzeyindeki toplantıda, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba'nın bir konuşma yapma talebinde bulunduğunu ve bu teklifinin kabul edildiğini söyledi. 

Öte yandan Arap Birliği'nden üst düzey bir yetkili, Birliğin, ABD'nin Suriye'ye yönelik muhtemel askeri operasyonuna destek verdiği yönündeki haberleri yalanladı. Bu konuda henüz bir karar alınmadığını vurgulayan yetkili, Arap Birliği'nin bu konudaki tutumunun, dışişleri bakanları düzeyindeki toplantısında netleşeceğini kaydetti. Yetkili, Birliğin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı olmadan Suriye'ye yabancı askeri müdaheleye karşı olduğu yönünde daha önce aldığı kararı hatırlattı.  

Kaynaklar, bugün yapılan toplantıda, Suriye'ye yapılacak askeri müdahelenin, komşu ülkeler üzerindeki muhtemel etkilerinin de görüşüleceğini bildirdi. 

Suriye rejiminin, ülkedeki gösterileri kanlı bir şekilde bastırmasının ardından, Arap Birliği, Şam yönetiminin üyeliğini Kasım 2011'de askıya alınmıştı. 22 üyeli Arap Birliği, Mart 2013'te Suriye'nin, SMDK tarafından temsil edilmesini kararlaştırmıştı. 

Suriye'nin başkenti Şam'ın Doğu Guta bölgesinde 21 Ağustos'ta rejim güçleri tarafından düzenlenen kimyasal silah saldırısında 426'sı çocuk en az bin 429 kişinin öldürüldüğünü açıklayan ABD yönetimi, bu ülkeye yönelik askeri müdahele planları yapıyor.

Kaynak:
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ