15 Ağustos 2020 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
amca çocuklarının muhtarlık yarışı
01 Nisan 2009 Çarşamba 22:24

amca çocuklarının muhtarlık yarışı

Muğla'nın Kavaklıdere İlçesine Bağlı Çamlıyurt Köyünde Gerçekleştirilen Mahalli İdare Seçimlerinde Amca Çocukları, Muhtarlığı Paylaşamadı. 1991 Seçimlerinde İki Aday Eşit Oy Alınca Kura ile Muhtar Seçildiği İddia Edilen Aday, 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerin

Muğla'nın Kavaklıdere İlçesine Bağlı Çamlıyurt Köyünde Gerçekleştirilen Mahalli İdare Seçimlerinde Amca Çocukları, Muhtarlığı Paylaşamadı. 1991 Seçimlerinde İki Aday Eşit Oy Alınca Kura ile Muhtar Seçildiği İddia Edilen Aday, 29 Mart 2009 Yerel Seçimlerinde de Eşit Oy Sonucu Kura ile Muhtar Seçildi.

Muğla'nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Çamlıyurt köyünde gerçekleştirilen mahalli idare seçimlerinde amca çocukları, muhtarlığı paylaşamadı. 1991 seçimlerinde iki aday eşit oy alınca kura ile muhtar seçildiği iddia edilen aday, 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde de eşit oy sonucu kura ile muhtar seçildi.
Çamlıyurt köyünde 4 dönemdir muhtarlık yapan Ahmet Çetiner'e karşı amcasının oğlu olan Cavit Çetiner muhtar adayı oldu. Seçim sonrası köydeki 1025 nolu sandıktan çıkan sonuçlarda iki muhtar adayı da 132 oy aldı. İlçe Seçim Kurulu tarafından yapılan kura sonucu 4 dönemdir muhtarlık görevini yapan Ahmet Çetiner tekrar muhtar oldu.


İlçe Seçim Kurulu tarafından yapılan kura sonucunun kendilerinin haberi olmadan yapıldığını ve adaletli bir kura çekimi olmadığını iddia eden muhtar adayı Cavit Çetiner duruma itiraz etti.

1991 yılında da yapılan muhtarlık seçimlerinde köyün muhtarı Ahmet Çetiner'in de sandıktan çıkan eşit oylar sonucunda yine kuru çekimi yapılarak muhtarlık seçimimi kazındığını iddia eden köylüler, bu seçimlerde de yapılan bu kura çekiminin adaletsiz olduğunu söyledi. Kura çekiminin adayların bulunmadığı bir ortamda yapıldığını dile getiren Cavit Çetiner, iki adayın gözü önünde yapılması gereken kura çekiminin kendisi olmadan yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: "Ben bu kura çekimini kesinlikle kabul etmiyorum. Dün ilçe seçim kuruluna itirazımı yaptım. Önceki dönemlerde de sandıktan böyle eşit oy çıktı ve Ahmet Çetiner kura yoluyla seçimi kazandı. Ben yine de hakkımı gerekli yerlerde savunacağım. Böyle bir adaletsizlik olamaz."

Muhtar adayı Cavit Çetiner'in yaptığı itirazı reddeden İlçe Seçim Kurulu, iki adayın da eşit oranda 132 oy aldıklarının belirlendiği eşit oy almaları nedeniyle İlçe Seçim Kurulu Üyeleri huzurunda kura çekildiği, kura sonucunda muhtar adayı Ahmet Çetiner'in muhtar olarak belirlendiği, buna ilişkin 30 Mart 2009 tarihli tutanağın tanzim edildiği, yapılan işlemin usul ve yasaya uygun bulunduğu anlaşılmakla itiraz eden Cavit Çetiner'in talebinin reddine, Muğla İl Seçim Kurulu Başkanlığı'na itiraz yolu açık olmak üzere karar verdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ