24 Ağustos 2019 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Amasya Genelgesi kuruluşun ilk belgesidir
22 Haziran 2009 Pazartesi 16:14

Amasya Genelgesi kuruluşun ilk belgesidir

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Marmaris Şube Başkanı Mukbil Gülkokan, Amasya Genelgesi'nin, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olduğunu söyledi.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Marmaris Şube Başkanı Mukbil Gülkokan, Amasya Genelgesi'nin, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesi olduğunu söyledi.

Mukbil Gülkokan, Amasya Genelgesi'nin yayınlaşının 90. Yıldönümünü nedeniyle ADD Marmaris bürosunda bir basın açıklaması yaptı. Genelgenin, Türk Ulusu'nu, ulusal bağımsızlık ve ulusal egemenlik savaşına çağıran bir ulusal uyanış çağrısı olduğunu belirten Gülkokan, şöyle konuştu:


“Ulusal egemenliğe dayanan, tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerini oluşturan ilk kuruluş belgesidir.

M. Kemal Paşa, Rauf Bey, Refet Bey ile Ali Fuat Paşadan oluşan dört subay, yeni Türk Devleti'nin kuruluşu yolunda ilk önemli adım olan ve Ali Fuat Paşa'nın "Kutsal İttifak" dediği bu genelgeyi yayınladılar.
Anadolu'daki bütün sivil ve askeri makamlara bildirilen genelge ile ilk kez:
— Kurtuluş savaşının mücadele safhası başlamıştır.
— Kurtuluş savaşının gerekçesi, yöntemi ve amacı belirtilmiştir.
— Millet egemenliğine dayanan yönetimden bahsedilmiştir.
— Milli bir kurulun oluşturulmasından bahsedilmiştir.
- İstanbul hükümetinin görevini yerine getiremediğinden bahsedilmiştir.
— Erzurum ve Sivas Kongrelerinin toplanmasına karar verilmiştir.
Amasya Genelgesi; Türk Ulusu'nu, ulusal bağımsızlık ve ulusal egemenlik savaşına çağıran bir ulusal uyanış çağrısıdır. Türk Ulusu'nun bu çağrıya uymasının gerekçesi ve kurtuluş için uygulanacak programı ve amacı belirleyen planlamadır. İlk bakışta dört subayın başkaldırması şeklinde görülen bu genelge, içerdiği hükümler yönünden bir devrim bildirgesidir. Bir yandan düşman işgaline karşı başlayan bu örgütleniş, diğer yönden ulusal egemenliği sağlamak için Padişah ve onun temsil ettiği değerlere karşı da yapılmıştır. Bu nedenle "Ulusal Bağımsızlık" ve "Ulusal Egemenlik" iç içe birbiriyle bütünleşmiş bir şekilde başlatılmıştır. Ulusal kurtuluş savaşımızın başlangıcını oluşturan Amasya Genelgesinin yayınlanışının 90. Yıl dönümü ulusumuza kutlu olsun.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
İstanbul Seçimlerini kim Kazanır
RÖPORTAJ