19 Ağustos 2019 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Partide liste sancısı
17 Ocak 2009 Cumartesi 21:26

Ak Parti'de liste sancısı

AKP, 29 Mart Yerel Seçimleri İçin Aday Belirleme Sürecini Büyük Oranda Tamamladı. Başbakan Erdoğan Şimdiye Kadar 58 İlde Seçime Girecek Olan Adayları Açıkladı.

AKP, 29 Mart yerel seçimleri için aday belirleme sürecini büyük oranda tamamladı. Başbakan Erdoğan şimdiye kadar 58 ilde seçime girecek olan adayları açıkladı. Açıklanan illerin 15'inde mevcut belediye başkanı aday gösterilmezken, bazı belediye başkanlarının da yerlerinin değiştirilmesi parti içinde küskünler grubu oluşmasına neden oldu. Bazı belediye başkanlarına ise teşkilatlar tepki gösterdi.
Uzun süreden beri 29 Mart seçimlerine katılacak adayları belirlemeye çalışan AKP, önce mevcut belediye başkanlarının karnelerini çıkardı. AKP yönetiminin milletvekilleri ile görüşmeleri, temayül yoklamaları ve kamuoyu araştırmalarıyla adayları belirlemesine karşın küskünler grubunun oluşmasına engel olamadı.

-İLK FİRE ADANA'DA-

Fireler daha adaylar açıklanmadan başlarken AKP, ilk sıkıntı Adana'da yaşandı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak, daha temayül yoklamaları sırasında AKP'den istifa etti. Başbakan Erdoğan'ın "Ömrü neredeyse belediye başkanlığıyla geçecek. Bu nasıl bir hırs, olacak iş değil" dediği Durak, MHP'nin yolunu tuttu. AKP, Durak'ın yerine Anavatan Partisi kökenli Mehmet Ali Bilici'yi aday gösterdi.

AKP'nin başka bir firesi de Kars'ta oldu. Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu teşkilatla ve genel merkezle sorun yaşayınca CHP'ye geçti. Alibeyoğlu, Kars'ta CHP'nin belediye başkanı olurken yerine Nevzat Bozkuş aday gösterildi.

-ŞAHİN DP'YE GEÇİYOR-

AKP'nin en fazla tartışılan belediye başkanlarından biri de Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin oldu. Uzun süreden beri Bursa milletvekilleriyle özellikle de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'le arasının açık olduğu ve sorun yaşadığı belirtilen Şahin, Bursa'dan aday gösterilmedi. Şahin'in yerine Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe aday gösterildi. Demokrat Parti ile irtibata geçen Şahin'in bu partiden aday olması bekleniyor. Şahin'in Bursa'daki popülaritesi ve Bursa'da Demokrat Parti'nin geleneksel oylarının olması nedeniyle AKP'nin Bursa'da zor günler yaşaması bekleniyor.

AKP'nin adayını değiştirdiği illerden biri de Sakarya oldu. Refah Partisi, Fazilet Partisi ve AKP'de olmak üzere 3 dönem Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Aziz Duran bu defa aday gösterilmedi. Duran'ın aday gösterilmeyeceği uzun süredir parti içinde konuşuluyordu. Serdivan Belediye Başkanlığı yapan Zeki Toçoğlu AKP'nin adayı olurken, Duran'ın bu karar üzerine partiyle arası açıldı.

-ANKARA'DA GÖKÇEK SIKINTISI-

AKP'nin sıkıntı yaşayacağı illerden biri de Ankara. 3 dönemdir Ankara Büyükşehir belediye Başkanlığı yapan Melih Gökçek'in adaylığına parti içinde muhalefet edenler oldu. Kulislerde Başbakan Erdoğan'ın da Gökçek'i istemediği konuşulurken Gökçek'in seçilmesi halinde partiden bağımsız hareket etmesinin önüne geçebilmek için Gökçek'in başkan yardımcılığına Erdoğan'ın çok güvendiği bir ismin getirilmesi bekleniyor.

Öte yandan Gökçek'in adaylığı parti teşkilatında da bazı sıkıntılar yarattı. Uzun zamandır Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olmak isteyen Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok ile Gökçek'in arasının açık olmasının yanı sıra her iki ismin dışında başka bir ismin gösterilmesini isteyen bazı partililerin Ankara'da seçim çalışmalarına soğuk bakacağı iddia edildi.

Mamak Belediye Başkanı Gazi Şahin ise CHP'nin çok güçlü olduğu Elmadağ'a kaydırıldı. Şahin'in yerine teşkilatın çok sevdiği bir isim olan AKP Mamak İlçe Başkanı Mesut Akgül aday gösterildi. Şahin'in Elmadağ'a kaydırılması "Başbakan Erdoğan, Şahin'i çizdi" yorumlarının yapılmasına neden oldu.

Gaziantep'te mevcut belediye başkanı Asım Güzelbey'in yeniden aday gösterilmesi ise istifa getirdi. Güzelbey'le ciddi sorunlar yaşayan AKP Gaziantep İl Başkanı Ökkeş Eruslu görevinden istifa etti.

-58 İLDE ADAYLAR BELLİ-

AKP bugüne kadar 58 ilde hangi adaylarla seçime gireceğini açıkladı. Açıklanan iller ve adaylar şunlar:

İstanbul Büyükşehir: Kadir Topbaş, Ankara Büyükşehir: Melih Gökçek, Adana Büyükşehir: Mehmet Ali Bilici, Bursa Büyükşehir: Recep Altepe, Antalya Büyükşehir: Menderes Türel, Erzurum Büyükşehir: Ahmet Küçükler, Eskişehir Büyükşehir: Hasan Gönen, Gaziantep Büyükşehir: Asım Güzelbey, Kayseri Büyükşehir: Mehmet Özhaseki, Kocaeli Büyükşehir: İbrahim Karaosmanoğlu, Konya Büyükşehir: Tahir Akyürek, Sakarya Büyükşehir: Zeki Toçoğlu, Samsun Büyükşehir: Yusuf Ziya Yılmaz, Adıyaman: Necip Büyükaslan, Afyon: Burhanettin Çoban, Ağrı: Hasan Arslan, Aksaray: Nevzat Patla, Amasya: Cafer Özdemir, Balıkesir: Sabri Uğur, Bayburt: Hacı Ali Polat, Bilecik: Selim Yağcı, Bingöl: Serdar Atalay, Bitlis: Fehmi Alaydın, Bolu: Alaaddin Yılmaz, Burdur: Sabahattin Akaya, Çankırı: İrfan Dinç, Denizli: Nihat Zeybekçi, Edirne: Mustafa Hatipler, Elazığ: Mehmet Süleyman Selmanoğlu, Erzincan: Yüksel Çakır, Hakkari: Şükrü Çallı, Iğdır: Nurettin Aras, İzmir Büyükşehir: Taha Aksoy, Karaman: Kamil Uğurlu, Kars: Nevzat Bozkuş, Karabük: Hüseyin Erer, Kastamonu: Mustafa Gökhan Gülşen, Kırklareli: Cengiz Bağdan, Kırşehir: Yaşar Bahçeci, Kilis: Mehmet Abdi Bulut, Malatya: Ahmet Çakır, Manisa: Bülent Kar, Muş: Necmettin Dede, Nevşehir: Hasan Ünver, Osmaniye: Suat Önal, Rize: Halil Bakırcı, Sivas: Sami Aydın, Şanlıurfa: Mehmet Oymak, Şırnak: Adil Uçar, Tekirdağ: Ahmet Aygün, Tokat: Adnan Çiçek, Trabzon: Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Tunceli: Cihan Açıkgöz, Uşak: Mesut Apaydın, Van: Burhan Yenigün, Yalova: Barbaros Binicioğlu, Yozgat: Yusuf Başer ve Zonguldak: Secaattin Gonca.

Diğer illerdeki adayları ise Başbakan Erdoğan'ın bugün İzmir'de açıklaması bekleniyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
İstanbul Seçimlerini kim Kazanır
RÖPORTAJ