03 Ağustos 2020 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2025te İslamcı ve milliyetçiyiz
21 Kasım 2008 Cuma 11:30

2025'te İslamcı ve milliyetçiyiz

2025'te Türkiye nasıl olacak? Ekonomik ve sosyal yapıya ilişkin ilginç tespitler var. ABD'liler 17 yıl sonrasının fotoğrafını çekti.

Amerikan Ulusal İstihbarat Konseyi'nin 2025 beklentilerini içeren raporda, Türkiye'nin güçleneceği öngörüsü yapıldı. Aynı raporda “Gelecek 15 yılda Türkiye, en güçlü ihtimalle, İslami ve milliyetçi eğilimlerin bileşimi bir yol izleyebilir” dendi.

Amerikan istihbarat kuruluşlarının 2025 yılına ait küresel beklentilerini içeren raporda, Amerika'nın dünyadakı öneminin azalacağı, Çin ve Hindistan'ın ise giderek önem kazanacağı anlatıldı. Küresel eğilimler raporunda gelecek 15-20 yılda Türkiye ve İran'ın da siyasi ve ekonomik gücünün artacağı beklentisi dile getirildi.

Raporda, Türkiye'nin, jeostratejik konumu, güçlenen orta sınıfı ve artan büyümesiyle dünyada ve Ortadoğu'da 2025'te daha büyük bir rol oynayacağı belirtildi.

Batı modelinin ayrılmaz parçası olarak nitelendirilen laikliğin Ortadoğu'da güç kaybedebileceğini vurgulayan raporda, örneğin Türkiye'de İslamileşme'nin arttığı ve ekonomik büyümeye daha fazla vurgu yapıldığı anlatıldı.

“Gelecek 15 yılda Türkiye'nin izleyeceği yol, en güçlü ihtimalle, İslami ve milliyetçi eğilimlerin bileşimi olabilir ve bu, Ortadoğu'daki hızla gelişen ülkelere model teşkil edebilir” denilen beklentiler raporunda, Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin kuşkular artarken, siyaset ve insan hakları reformlarının muhtemelen yavaşlayacağı dile getirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ