• BIST 11134.08
  • Altın 2617.983
  • Dolar 33.089
  • Euro 36.2123
  • Muğla 26 °C
  • İzmir 30 °C
  • Aydın 26 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 20 °C

Tunus'taki baharı kışa döndüremezler

Tunustaki baharı kışa döndüremezler
Tunus Cumhurbaşkanı Merzuki, en-Nahda'nın tarihi bir sorumluluk örneği gösterdiğini belirtti, halkın Arap Baharı'nın kışa dönüştürülmesine müsaade etmeyeceğini söyledi.

Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki, bazı Arap ülkelerini ülkesindeki terör olaylarının arkasında olmakla suçladı.

Merzuki, AA ekibini Kartaca Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde kabul ederek, ülkede yaşanan gelişmelerle ilgili soruları cevapladı.

"Bir takım dış odaklar, Arap Baharı’nı sabote etmek ve Tunus’un başarısını engellemek üzere iş tutmuş durumda" diyen Merzuki, "Bu ülkede yaşanan terör olaylarının arkasında Tunus’taki devrim karşıtları olduğu gibi bazı Arap ülkeleri de var. Biz aptal değiliz. Arap dünyasında bazı devletler Arap Baharı sürecini sabote etmek ve engellemek için harekete geçti. Bunlar Tunus’un da içinde olduğu Arap Baharı yaşanan ülkelerin tümünde devrimleri başarısız kılmak için var güçleriyle çalışıyor. Bunu biliyoruz. Şimdi bununla ilgili delil toplama aşamasındayız. Uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli girişimlerde bulunacağız" ifadesini kullandı.

Ülkedeki kriz sürecinde Nahda Partisi ve Başbakan Ali El-Urayyid'in izlediği tutumdan övgüyle söz eden Merzuki, Tunus'u seçimlere götürecek dönemde hükümet başkanlığı için uzlaşılan ismin gelecek hafta ilan edileceğini belirtti.

Tunus devriminin başarısız olmadığının altını çizen Merzuki,"Hiç kimsenin kuşkusu olmasın ki sonuçta devrim projesi adım adım ilerliyor. Zaman zaman verdiğimiz yavaşlama görüntüsünün stratejik bir seçenek olduğunu söylemeliyim" dedi.

Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki'nin yöneltilen sorulara verdiği cevaplar şöyle:

Soru: Uzlaşı görüşmelerinde muhalefet ve iktidar nasıl tutum izledi?

Cevap: Ulusal uzlaşı müzakereleri sürecinde Tunus Genel İşçi Birliği Sendikası Genel Sekreteri Hüseyin Abbasi önemli rol oynadı. Başbakan Ali el-Urayyid de bu süreçte önemli rol oynuyor. Urayyid büyük bir devlet adamı. Kendisi ve partisi en-Nahda tarihi sorumluluk örneği gösteriyor.

Üçlü koalisyon hükümeti olarak, ben ve Raşid el-Gannuşi Tunus, modelini geliştirmeyi hedefledik. Tunus modeli çatışma değil, uzlaşı modelidir. İntikam adaleti üzerine değil, intikal (geçiş dönemi) adaleti esasları üzerine kurulu bir modeldir. Bu yüzden bizim uzlaşı zemini oluşturmamız gerekiyor.

“Tunus’taki terör olaylarının arkasında bazı Arap ülkeleri var”

Soru: Terör sorunundan bahsettiniz. Hiç kuşkusuz terör Tunus’un demokratik geçiş sürecini tehdit eden en önemli unsur. Terörle mücadelede hangi aşamaya gelindi?

Bence bu ülkede yaşanan terör olaylarını arkasında Tunus’taki devrim karşıtları olduğu gibi bazı Arap ülkeleri de var. Biz aptal değiliz. Arap dünyasında bazı devletler Arap Baharı sürecini sabote etmek ve engellemek için harekete geçti. Bunlar Tunus’un da içinde olduğu Arap Baharı yaşanan ülkelerin tümünde devrimleri başarısız kılmak için var güçleriyle çalışıyor. Bunu biliyoruz. Şimdi bununla ilgili delil topluyoruz. Uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli girişimlerde bulunacağız. Kimseyi itham etmek istemiyorum ancak yeterli delil topladığımızda konuyu uluslararası boyuta taşıyacağız ve herkes hesap verecek.

Halk kışa müsaade etmez

Ben Arap Baharı’nın Tunus’ta tutacağına inanıyorum. Arap Baharı’nın doğumuna tanıklık etmiş bu halk, bu baharın kışa dönüştürülmesine müsaade etmeyecektir. Biz geçtiğimiz yaz mevsiminde açık bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldık. Kurucu Meclis’i istila girişimleri oldu ancak bütün bunlara rağmen Tunus, gemi misali fırtınaları göğüsledi ve rotası üzerinde yoluna devam ediyor.

Darbeci olmayan vatanperver Tunus ordusu, devrimi korumaya devam ediyor. Öte yandan komşularımız Libya ve Cezayir, Tunus’taki geçiş sürecini destekliyor. Özellikle terörle mücadele konusunda bize destek oluyorlar.

"(Mısır'da) Siyasi çözüm, Mursi’nin serbest bırakılmasına bağlı"

Soru: Cumurbaşkanı Munsif Merzuki hala Mursi’nin serbest bırakılmas gerektiği şeklindeki tavrını sürdürüyor mu?

Cevap:  Hiç kuşkusuz evet. Bunu istemek, Mısır’ın içişlerine karışmak değildir. Ben hukukçu ve insan hakları savunucusu olarak daha da ötesi kardeş olarak, “Gelin şu aranızdaki anlaşmazlığı çözün” diyorum. Başka amacım yok. Mısır benim kültürümün parçasıdır. Mısırlıların bu soruna siyasi çözüm bulmasını umuyorum. Siyasi çözüm de hiç şüphesiz, Mursi’nin serbest bırakılmasına bağlı.

Soru: Suriye'deki durum için neler söyleyeceksiniz?

Cevap: Gelinen noktada mutlaka siyasi çözüm bulunması gerekiyor çünkü Suriye’nin artık daha fazla tahammül edecek gücü kalmadı. Tunus, başından beri daima siyasi çözümden yana oldu. Tarih bunu yazacaktır. Maalesef şu an durum çok kötü. Ben Suriye haberlerini izlediğimde kalbim parçalanıyor. Allah bu sevgili ülkeyi korusun. Biz Tunus olarak mütevazı gücümüzle her türlü çözüm için desteğe hazırız.

Soru: Türkiye’nin Arap Baharı’na desteğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Cevap: Bu münasebetle bir kez daha Türk halkına ve hükümetine teşekkür etmek istiyorum. Türkiye bize o denli yardım etti ki bu yardımın gerçek boyutunu hiç kimse bilmez. Şu ana kadar Türkiye’den ne istediysek mutlaka kabul gördük. Siyasi destek, mali destek, ordunun silahlandırılması, polisin lojistiğinin sağlanması, ekonomi, aklınıza ne gelirse… Ben bu ilişkilerin sürmesini, derinleşmesini ve güçlenerek büyümesini temenni ediyorum. Türkiye, "Arap devrimlerine"özellikle de Tunus devrimine tarihi katkıda bulundu. En azından Tunuslular Türkiye’nin bu desteğini hiçbir zaman unutmayacak.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141