• BIST 10767.85
  • Altın 2468.772
  • Dolar 32.9015
  • Euro 35.3591
  • Muğla 27 °C
  • İzmir 28 °C
  • Aydın 29 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 29 °C

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi
AK Parti İzmir Milletvekili Günay:- (Yerel seçimler) "Demokrasi, gelişme ve dayanışma konusunda iddiaları inandırıcı olan hareketlerin iyi sonuçlar alabileceğini düşünüyorum- "Seçimden çıkan sonuçlara göre siyasi partiler kendilerini yeniden dizayn edecek

AK Parti İzmir Milletvekili, eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yerel seçimlerde, demokrasi, gelişme ve dayanışma konusunda iddiaları inandırıcı olan siyasi hareketlerin iyi sonuçlar alacağını belirterek, "Seçimden çıkan sonuçlara göre siyasi partiler kendilerini yeniden dizayn edecekler" dedi.

Günay, İstanbul Aydın Üniversitesi ile Uluslararası Cumhuriyetçiler Enstitüsü (IRI) işbirliğinde İzmir Hilton Otel'de düzenlenen Siyaset Akademisi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin önemli seçimlerin arifesinde bulunduğunu, yerel seçimlerin gelecek seçimlerle ilgili işaretler verecek önemde olduğunu anlattı.

Türkiye'nin 1946 yılından bu yana yapılan genel seçimler arasında son üç genel seçimin farklı bir özelliği bulunduğunu belirten Günay, "Son üç genel seçimde bir siyasi parti ilk defa oylarını artırmaya devam ederek başarısını sürdürüyor. Bu, Türkiye siyasi tarihinde ve dünyada da az görülen örneklerden" diye konuştu.

Türk halkının, oy kullanırken çeşitli kriterleri gözettiğine işaret eden Günay, şöyle konuştu:

"Halk, iki temel faktörü çok önemsedi oy kullanırken. Birincisi halk kendine yakın siyasi hareket aradı. Dokunma mesafesinde, kendine inancına saygılı, kendi aidiyet duygularına ve kimliğine saygılı bir siyasi hareket aradı ve kendi hayatını bütünüyle ileri götürecek vaadi ve projesi olan ve buna milleti inandıran bir siyasi hareket aradı. Halka yakın ve halkın ekonomik ve demokratik hayatını ileri götürecek siyasi hareket aradı. 1946'dan bu yana baktığınızda halkın demokratikleşme iddiasının yanında durduğunu görüyorsunuz. Demokratikleşmeye yönelik çabalar, insan yerine konma anlamına geliyor. Demokrasi, halkın yurttaş yerine konulduğu sistemin adı. İnsanların kendi ayağına gelmesi önem taşıyor. Türkiye siyasi tarihinde 70 yılla ilgili ilk tespitim, halk demokrasinin ve gelişme vaadinin yanında oldu. Üçüncü önemli olan ise dayanışmacı olmak. Sosyal devlet dendiğinde, devletin muhtaca yardım etmesi. Türkiye'de, demokratikleşme, gelişme ve toplumsal dayanışma duygusunu veren siyasi hareketler seçimlerde başarılı sonuçlar alıyor. Yerel seçimlerin, siyasi anlamda halkın nabzını ortaya koyduğunu hatırlatan Günay, "Yerel seçimden çıkan sonuçlara göre siyasi partiler kendilerini yeniden dizayn edecekler. Yerel seçimler siyasi partilerin halkın vereceği işarete göre yürüyüşünü hızlandırması ya da başka bir rotaya çevirmesi konusunda bir işaret olacak diye düşünüyorum. Önemli bir eşikteyiz."

- "Türkiye'de siyaset normalleşiyor"

Günay, oturumun moderatörü ve İstanbul Aydın Üniversitesi Türkiye Araştırmaları Başkanı Zeynep Banu Dalaman'ın genç seçmenlerin oyları ile adaylıkta kadın kotasına ilişkin sorusu üzerine, Türkiye'de siyasetin her geçen gün normalleştiğini bildirdi.

Belediye Başkanı adaylarını seçip seçmemenin halkın inisiyatifinde olduğunu anlatan Günay, "Milletin, siyasi tercihlerle seçtiği insanın giysisine kısıtlama getirmek bence doğru değildir. Normalleşmeye doğru gidiyoruz. Her siyasi parti adaylarını gösterir, seçip seçmemek yurttaşların bileceği bir iştir" şeklinde konuştu.

Kadın ve gençlerin siyasette özendirilmesinin önemine işaret eden Günay, şunları kaydetti:

"Kadın ve gençlere abartmadan kolaylıklar sağlamak gerekiyor. Abarttığınız zaman onları tayin eden mekanizmaların askerleri oluşmaya başlıyor. Türkiye'de siyaset zor bir iş. Kadın ve gençlere yönelik kotalar ve düzenlemeler sağlamak doğrudur. Kadınlar, daha millete örnek olabilecek bir siyasi dil oluşturabilir. Yurttaşların yarısı kadınsa onların siyasette temsilinin az oluşması çarpık bir temsildir."

- "Ezbercilikten çıkmalıyız"

Günay, AK Parti iktidarına yönelik otoriterleşme eleştirisine karşılık, partinin seçim öncesi planı bulunup bulunmadığına yönelik sorusuna ise yerel seçimlerin bir sınav olarak görülmesi gerektiğini belirterek, "Demokratikleşme konusunda iddiaları inandırıcı gelmezse bir siyasi hareketin, onun bedelini öder. Bunun böyle olup olmadığını sınava sokacağız. Yerel seçimlerde, demokratikleşme gelişme ve dayanışma konusunda projeleri olanlar başarılı olacaktır" dedi.

Öğrenci andının kaldırılmasına yönelik soru üzerine Günay, şu yanıtı verdi:

"Andımızı içselleştirmeden okuyorduk. Çocukların sabahın köründe hazır olmaları rahatsız edici geliyor. İstiklal Marşı okunurken elbette çeki düzen vermek şarttır. Eğitim Türkiye'de doğru olmayı, çalışkan olmayı, küçüklerini sevmeyi, büyüklerini saymayı yalan söylememeyi, temiz olmayı öğretiyor mu? Hayır öğretmiyor. Biz ezberi anlamadan tekrar ettirmek çocuğa eziyet gibi bir şey. Onun yerine eğitimin içeriğini o çerçevede gözden geçireceksiniz. Din eğitimimiz de bu hale gelmiş, günde 5 vakit namaz kılar insanlarımız, en basit surenin ne anlama geldiğini bilmez. Ezbercilikten çıkıp işin özüne girmeye çalışalım."

Öğrenci andında yer alan "Varlığım, Türk varlığına armağan olsun" ifadesine ilişkin sözlerinin, şehitlere saygısızlık olarak anlaşılabileceği eleştirisi üzerine Günay, "Vatan için, millet için, bütünlüğü ve esenliği için üzerimize düşeni yapacağız ama ben 6 yaşındaki çocuğun anlamadan, içselleştirmeden o kavramları ezber olarak söylemesini reddediyorum. Eğitim bunu öğretsin, çocuklar anlamadan dua gibi şiir gibi dayatmayın bunu. Vatan için feda olabileceğimizi eğitim öğretsin" ifadelerini kullandı.

Günay, Mustafa Kemal Atatürk'e yönelik hakarete varan açıklamalar yapıldığının hatırlatılması üzerine her türlü saldırıyı şiddetle kınadığını bildirdi.

Türkiye seven hiç kimsenin Atatürk'e saygısızlık yapmayacağını vurgulayan Günay, "Sadece vatan hainleri Atatürk'e saygısızlık yapar. Millete karşı çıkan her hareket sonunda cezasını çekmiştir. Atatürk'e dilini uzatanın Allah dilini koparsın" dedi.

Bir katılımcının, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un çıkışının hatırlatıldığı Günay, idarecilerin öfkesine hakim olması gerektiğini, Coş'un görevden alınmamasını eksiklik saydığını söyledi.

Günay, İzmir'in EXPO 2020 adaylığına ilişkin soruya ise "İlk turu atlarsak alırız ama kazaya uğrarsak çok üzüntü duyarım. Tüm gayretim ve duam İzmir'in kazanmasıdır" yanıtını verdi.

Muhabir: Zeynep Özbay
Yayınlayan: Mehmet Yılmaz Güldaş

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141