• BIST 9722.09
  • Altın 2428.571
  • Dolar 32.5199
  • Euro 34.8
  • Muğla 20 °C
  • İzmir 22 °C
  • Aydın 22 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C

Muhammed İkbal Saraybosna'da anıldı

Muhammed İkbal Saraybosnada anıldı
Pakistanlı İslam düşünürü ve şairi Muhammed İkbal'in vefatının 75'inci yılı dolayısıyla Boşnakça'ya tercüme edilen iki kitabının tanıtımı yapıldı.

Pakistanlı İslam düşünürü ve şairi Muhammed İkbal'in vefatının 75'inci yılı dolayısıyla Boşnakça'ya tercüme edilen Peyam-ı Maşrik (Şarktan Haber) ve Bal-ı Cibril (Cebrail'in Kanadı) kitaplarının tanıtımı yapıldı.

Başkent Saraybosna'daki Boşnak Enstitüsü'nde yapılan tanıtım etkinliğine, Saraybosna Üniversitesi İslam Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Buşatliç'in yanı sıra İkbal ve eserleri üzerine araştırmalar yapmış Prof. Dr. Enes Kariç, Prof. Dr. Cemaludin Latiç, Prof. Dr. Hilmo Neimarliya ve Öğretim Görevlis Zehra Alispahiç gibi akademisyenler katıldı.

İslam Bilimleri Fakültesi Dekanı Buşatliç, konuşmasında, fakülteleri bünyesinde Muhammed İkbal kürsüsü açtıklarını ve burada İkbal ve eserlerine dair araştırmalara olanak sağladıklarını kaydetti.

Buşatliç, İkbal'in söyledikleri ve yazdıklarının Balkan coğrafyasında da yankı bulduğuna işaret ederek, "İkbal, son derece değerli ve saygıdeğer bir düşünür ve alimdi. O ve eserleri, birçok Avrupa üniversitesinde ders olarak okutuluyor" dedi.

İkbal'in, hem Doğu'da hem de Batı'da iz bıraktığını belirten Buşatliç, "İkbal'in ana mesajı, Müslümanlar'ın, yaşadıkları döneme göre kendi geleneklerini yenilemeleri yönündeydi. Müslümanlar'ın, her alanda en güçlü etkiyi bırakmalarını isterdi" dedi.

İslam Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Enes Kariç de İkbal'in, Batı medeniyetinin ilmi, felsefesi ve bilimi ile büyülenmiş olduğunu belirterek, "İkbal, düşüncelerindeki ilhamı çağdaş Batı'da buluyordu. Klasik Müslümanlar, eski Yunanlılar ve onların ilmiyle nasıl uğraştılar ise İkbal de o dönemin Avrupası ve düşünürleriyle uğraşmıştı. Bu, onun eserlerinde görünüyor" diye konuştu.

İslam Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latiç ise İkbal'in Avrupa ülkelerinde Goethe ve Dante ile kıyaslanan bir düşünür olduğunu vurgulayarak, "İkbal, Doğu ile Batı'yı tek vücut haline geiren bir şairdi" dedi.

Prof. Dr. Neimarliya da 2013 yılının İkbal'in vefatının 75'inci yılı olduğunu hatırlatarak, İkbal'in en önemli iki eserinin Boşnakça tercümelerinin tanıtımının önemli bir etkinlik olduğuna değindi.

Muhammed İkbal kimdir?

Pakistanlı İslam alimi, düşünür ve şair Muhammed İkbal (1877-1938), Hindistan'daki Müslümanların bağımsızlık mücadelesini ilk kez dile getirmiştir.

Eserleri, çağdaş Urdu ve Fars edebiyatının en önemli yapıtları arasında gösterilen ve "Doğu'nun hüzünlü şairi" olarak da bilinen İkbal, medrese eğitiminin ardından İslam edebiyatıyla ilgilenmeye başladı ve 1905 yılında Cambridge Üniversitesi felsefe bölümünden mezun oldu. Londra'da üç yıl kalan İkbal, burada öğretim görevlisi olarak çalıştığı sürede, çeşitli İslami konularda konferanslar verdi.

İkbal, 1908 yılında Hindistan'a döndüğünde, yazı ve şiirlerine hayranlık duyan vatandaşlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılandı. "Müslüman Hintli Mücahitler" adıyla yazdığı şiirleri, Hindistan'daki Müslümanlar'ın ayaklanarak, İngiliz sömürüsüne karşı isyan etmelerinde ve bağımsız Pakistan'ın kurulmasında etkili olmuştur.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141