• BIST 9548.09
  • Altın 2482.818
  • Dolar 32.5252
  • Euro 34.5843
  • Muğla 13 °C
  • İzmir 20 °C
  • Aydın 20 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C

Marmaris Belediye Başkanlığı Hisarönü Piknik Alanı Projesi” hakkında açıklama yaptı

Marmaris Belediye Başkanlığı Hisarönü Piknik Alanı Projesi” hakkında açıklama yaptı
Marmaris Belediyesi tarafından yürütülen “Hisarönü Piknik Alanı Projesi”

hakkında açıklama yaptı

BASIN AÇIKLAMASI
Marmaris Belediyesi tarafından yürütülen “Hisarönü Piknik Alanı Projesi” hakkında sosyal medyada bazı mecralardaki paylaşımlar üzerine aşağıdaki bilgilendirmeyi yapmak zorunluluğu doğmuştur;

“2013 yılındaki Büyükşehir Yasası ile birlikte köy olarak nitelendirilen Hisarönü köyü, Hisarönü Mahallesi olarak Marmaris Belediyesi’ne bağlanmıştır. Dolayısıyla 179 ada 4 parselde bulunan 11.177,31 m2’lik okaliptüslük alan da Marmaris Belediyesi uhdesine geçmiştir. 

Hisarönü Mahalle Muhtarı Mehmet Ali Taştekin 16.06.2020 tarihinde belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bu alanın vatandaşlar tarafından piknik alanı olarak kullanılması için dilekçe vermiştir. Belediyemiz bu tarihten itibaren gerekli araştırmaları yaparak; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Muğla Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’na yapılan başvuru sonucunda, bu alanın piknik alanı olarak kullanılmasında sakınca olmadığına dair izin almıştır.

Sonrasında; Marmaris Müze Müdürlüğü, Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü 21. Bölge Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü Marmaris Milli Park Müdürlüğü, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğünden alınan izinler doğrultusunda Belediyemize ait olan bu alanın ‘’piknik alanı‘’ olarak kullanılmasında bir sakınca olmadığı belirtilmiştir.

Özellikle alanın Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü 4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu Kapsamındaki kısıtlı alanlarda (Yaban Hayatı Koruma ve Geliştirme Alanında) kalmadığı ve ilan edilmiş sulak alanlar içerisinde yer almadığı belirtilmiştir. Öte yandan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 21. Bölge Müdürlüğü tarafından alanın kenarında bulunan dere yatağından dolayı arazinin 1 metre yükseltilmesi gerektiği tarafımıza bildirilmiştir.

Yoğun yağmur ve sel sırasında belediyemize ait bu alanda zemin suyunun yükselmesi nedeniyle 15.02.2023 tarihinde dolgu işlemi başlatılmıştır. Dolgu malzemesi olarak da yoğunlukla Marmaris Belediyesi’nin yeni hizmet binası kazısından çıkan taşlı toprak dökülmüştür.  

Belediyemiz Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün hazırlamış ve izinler alınırken gerekli mercilere sunmuş olduğu proje kapsamında; alan içerisinde çatılı piknik masaları, oturma alanları, çocuk oyun alanı, yürüyüş alanı, dere kenarı teras alanı, büfe, tuvalet ve otopark alanı yapılacaktır. Ayrıca zemin üzerinde yapılacak işlemler neticesinde yeşil alanlar oluşturulacaktır. 

Vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda kamu yararına kullanılacak olan bu alan bataklık sahası olduğundan alanda yağışların yoğun olduğu dönemlerde büyük okaliptüs ağaçları devrilmiştir. Devrilen bu ağaçlar Belediyemizin “ağaç kesimi yaptığı” yönünde gerçek dışı lanse edilmiştir. Ekteki fotoğraflarda ağaçların çalışma öncesinde kendiliğinden devrildiği görülmektedir. Yapılan çalışmalar buradaki ağaçların korunması için de hayati önem taşımaktadır. Hisarönü Piknik Alanı Projesi çevreye uyumlu olarak yürütülmektedir.” Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
Marmaris Belediye Başkanlığı

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141