• BIST 1.441
 • Altın 501,444
 • Dolar 8,3566
 • Euro 10,1202
 • Muğla 23 °C
 • İzmir 23 °C
 • Aydın 24 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 21 °C

TURİZM BAKANLIĞI’NDA YENİ BİR ÇİFT MAAŞ SKANDALI MI?

TURİZM BAKANLIĞI’NDA YENİ BİR ÇİFT MAAŞ SKANDALI MI?
CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban: "​​​​​​​Kültür ve Turizm Bakanı Özel Kalem Müdürü Batuhan Mumcu’nun bakanlıktaki görevinin yanında, yurtdışında birçok ülkede şubesi bulunan Yunus Emre Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyesi olduğu ortaya çıktı.

 

 

 

 

 

ÇİFTÇİ MUĞLA’DAN HAYKIRDI: “TÜKENDİK ARTIK BİTTİK”

Bütün yurtta 17 günlük tam kapanmanın başladığı günlerde, halkın nasıl kaderine terk edildiği rakamlarla ortaya çıktı.

Muğla’da 2020 yılında Küçük Aile İşletmesi kapsamındaki bin 924 işletmeye, işletme başına bütün bir yılda Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından sadece 300 TL destek verildi.

Pandeminin en ağır şekilde hissedildiği geçtiğimiz 2020 yılında, çiftçinin nasıl mağdur edildiğini önergesine gelen yanıtla birlikte itiraf edildiğini belirten CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Muğla ölçeğindeki bu örnek aslında tüm ülkede bulunan çiftçinin içine düştüğü durumun fotoğrafıdır. AKP iktidarı, pandemi sürecinde destekten mahrum ettiği tüm kesimleri özellikle çiftçiyi bitirmiştir, tüketmiştir” dedi.

 

ÇİFTÇİ TOPRAĞI TERK EDİYOR

Nüfusu bir milyonu geçmesine rağmen çiftçi sayısı 27 binlerde kalan Muğla’nın, bir Türkiye örneği olduğunu belirten CHP’li Alban, “Muğla’dan az buçuk biraz daha büyük olan Hollanda’nın tarım ihracatı, 100 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmış durumdadır. Dünya genelinde tarım üretimi artıyor, tarımla uğraşanların sayısı artıyor fakat AKP hükümetinin kötü yönetimi, ülkemizde çiftçiyi topraktan kaçırıyor, çiftçi bırakın kar elde etmeyi, maliyetini bile karşılayamadığı için tarımı bırakıyor” dedi.

 

BORÇLARI YAPILANDIRACAĞIZ

CHP iktidarında çiftçinin rahat bir nefes alacağını vurgulayan Alban, “İktidara geldiğimiz takdirde, üretimden çıkan ve üretim yapılmayan tarım arazilerini üretime kazandıracağız. Üretim planlaması yapacağız. Çiftçimizin sırtında ağır bir yük olarak duran borçları yapılandıracağız” diye konuştu.

 

CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban: "Kültür ve Turizm Bakanı Özel Kalem Müdürü Batuhan Mumcu’nun bakanlıktaki görevinin yanında, yurtdışında birçok ülkede şubesi bulunan Yunus Emre Vakfı’nda Yönetim Kurulu Üyesi olduğu ortaya çıktı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ın Kuveyt Türk Katılım Bankası (Kuveyt Türk) Yönetim Kurulu Üyesi olduğu ve aylık gelirinin yaklaşık 176 bin TL olduğunun ortaya çıkmasının ardından, bakana yakın başka bir bürokratın daha bakanlık dışında başka bir kurumda görev aldığı ve yönetim kurulu üyesi olduğu ortaya çıktı.

CHP’li Mürsel ALBAN:    

“BAKANLIK DEĞİL SANKİ ŞİRKET”

“TURİZMİN DAHİ ÇOCUKLARINI AYAKTA ALKIŞLIYORUZ (!)”

Hem şirket sahibi hem de bakan olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yönetimindeki bakanlık görünen o ki, bakanlıktan çıkmış bir şirkete dönüşmüş durumda.

Turizmci pandemide kan ağlarken, garsonundan resepsiyonistine temizlikçisinden animasyoncusuna kadar turizm emekçisi yaklaşık 15 aydır evine ekmek götüremezken, Turizm Bakanı ve bürokratlarının bu üstün ticari kabiliyetleri ve para kazanma becerileri millet olarak gözlerimizi yaşartmış, bizleri çok duygulandırmıştır. Millet çocuğuna bayramlık ayakkabı alamazken bakan otel satın alıyor, halk açlıktan kırılırken, Turizm Bakanlığı bürokratları çifte yönetim kurulu üyeliği yapıyor.

KAMU ÖZEL İŞBİRLİĞİ’Nİ AKP’LİLER KENDİLERİNE UYDURMUŞ

Kamu ile özel sektör arasında bir malın veya hizmetin topluma sunulması için yapılan kurumsal ve sözleşmeye dayalı işbirliğine Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) denildiğini biliyoruz. Fakat AKP döneminde yeni bir bakan ve bürokrat tipi doğdu. Bunlar da Kamu Özel Bürokratları (KÖB)… AKP döneminde kamu bürokratları hem devlette yani kamuda, hem de ticari şirketlerin yönetim kurulunda çıkıyor.

Bu çok yetenekli, süper dahi bürokratlara tek iş yetmiyor, ülkenin kalkınması için ikinci bir iş yapıyorlar (!)… Cumhurbaşkanlığı Başkanı Fahrettin Altun gibi, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i gibi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan ve Özel Kalem Müdürü Batuhan Mumcu da asli görevlerinin yanında banka ve vakıf yönetimlerinde yer alıyor. 

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

 

 

Mürsel ALBAN

Muğla Milletvekili

 

 

Bakanlığınız son günlerde Türkiye turizminin gelişmesine olan katkılarıyla değil, sizin ve bürokratlarınızın bakanlık işleri dışındaki görevlerinizle ve maaşlarla anılmaktadır.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Corona Virüs pandemisinin oluşturduğu ekonomik çöküşten en olumsuz şekilde turizm sektörü etkilenmiştir. Sektör paydaşları milyarlarca TL zarar ederken, yatırımlarının geleceğini korumak için çırpınırken, şahsınızın şirketi yatırımda hız kesmemiş, Azerbaycan merkezli ISR Holding’in bir şirketi olan ISR Turizm’i satın almış, dolayısıyla bu satın alma sonucunda Bodrum Hilton Türkbükü Oteli’nin de sahibi olmuştu.

Milyonlarca vatandaşımız bu pandemi sürecinde işinden olmuş, kısa çalışma ödeneğine muhtaç kalmış, ailesiyle birlikte günde 20-30 TL’ye karnını doyurmaya çalışmaktadır. Vatandaş kuru soğana muhtaç hale gelmişken, bakan yardımcınızın bu görevi yanında bir bankanın Yönetim Kurulu Üyesi olduğu; bakan yardımcılığından aylık maaşı 27 bin 717 TL, Kuveyt Türk Bank Yönetim Kurulu üyelik ücretinin 64 bin 454 TL (dolar endeksli) ve Kuveyt Türk Bank Yönetim Kurulu üye kar payı 84 bin 556 olmak üzere toplam aylık gelirinin 176 bin 727 TL olduğu ortaya çıktı.

Son olarak ise Özel Kalem Müdürünüzün aynı zamanda Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yaptığı belirlendi.

 

 1. Özel Kalem Müdürünüz Batuhan Mumcu’nun aynı zamanda Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kişi vakıf yönetimde yaptığı görevlerden herhangi bir şekilde ücret almakta mıdır? Almakta ise vakıfta yaptığı görevlerden ne kadar ücret almaktadır?

 

 1. Adı geçen bakanlık bürokratı, vakıf yöneticisi olarak hangi yurtdışı çalışmalarda bulunmuştur? Bu kişinin yurtdışı gidiş-geliş masrafları ne kadardır? Hangi kurum tarafından karşılanmıştır?

 

 1. Bakanlık Özel Kalem Müdürü’nün bakanlıktaki bu görevi yanında, Yunus Emre Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi olmasının özel bir nedeni var mıdır?

 

 1. Bakanlığınızda herhangi bir vakıf, dernek veya şirketin yönetiminde veya kadrosunda görev yapan personel var mıdır?

 

 1. Türkiye’nin en iyi Turizm ve Otel İşletmeciliği Fakültelerini bitiren gençlerimiz turizm sektöründe iş bulamazken, Turizm Bakanlığı bürokratlarının üstün becerileriyle (!) başka kurumlarda yönetim kurulu üyesi olarak görev almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

 

 

 1. Yunus Emre Vakfı’na bağlı Yunus Emre Enstitüsünün personel sayısı kaçtır?

 

 1. Hangi ülkede, kaç personel çalışmaktadır?

 

 1. Vakfın personele ödediği en yüksek ve en düşük maaş nedir?

 

 1. Vakfın 2020 yılında personel harcaması (maaş, harcırah,

 

 1. Vakfın, 01. 01. 2010 – 15.04.2021 tarihleri arasında şubelere göre giderleri nedir? Hangi şubede kaç TL harcanmıştır?

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141