• BIST 2.372,35
  • Altın 942.117
  • Dolar 15.8689
  • Euro 16.7587
  • Muğla 13 °C
  • İzmir 14 °C
  • Aydın 16 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 6 °C

Körfezde bilimsel araştırma

Körfezde bilimsel araştırma
Marmaris’te, Posidonia çayırlarının durumunu tespit amacıyla inceleme çalışmaları başlatıldı.

Marmaris’te, denizaltı ekolojisini ve oksijenini dengeleyen, kirlilik boyutunun göstergesi sayılan, Barcelona Sözleşmesiyle koruma altına alınan Posidonia çayırlarının durumunu tespit amacıyla inceleme çalışmaları başlatıldı. Belediye Başkanı Ali Acar, İstanbul Üniversitesi’nin bilim adamlarınca yürütülen çalışmalar sonrası hazırlanacak rapor doğrultusunda üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi. Başkan Acar, ilgili, yetkili tüm kurumları, herkesimi bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.

İlçe Belediyesi’nin desteğiyle İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Marmaris Körfezi ve kıyılarında 19-29 Nisan tarihleri arasında “Posidonia Oceanica Çayırlarının Tespiti” adı altında yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vermek için basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Belediye Başkanı Ali Acar, Yardımcı Doçent Doktor Ahsen Yüksek liderliğindeki İstanbul Üniversitesi ekibi, Büyük Şehir Çevre Koruma, Milli Parklar İlçe  ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) temsilcileri ile Marmaris Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan katıldı. Başkan Ali Acar, dalgıçların da görev aldığı incelemelerin bu aşamada ‘durum tespiti’ niteliği taşıdığını söyledi. Tespit sonucu Üniversite tarafından hazırlanacak sonuç raporunu çok önemsediklerini kaydeden Başkan Acar, şöyle konuştu: “Marmaris Körfezi, kapalı bir havuz gibi. Bu özelliğiyle, eşi benzeri olmayan bir güzelliği sahip olmakla birlikte çevresel denge açısından risk de taşıyor. Posedion çayırları, körfezin mevcut durumunun önemli bir göstergesi. Durumu tespit için yapılacak en doğru işlem bilimsel çalışmalar. Bu sebeple, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü Müdürlüğü’nün değerli bilim adamları, uzmanları buradalar. İncelemeler sonrası hazırlayacakları rapor ve bizlere sunacakları öneriler doğrultusunda üzerimize düşeni yerine getireceğiz.”

Yardımcı Doçent Doktor Ahsen Yüksek de konuşmasında hakkında bilgi verdiği Posedion çayırlarının denizaltı ekolojisi açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Yüksek, şunları söyledi: “Posedion çayırlarının ortamdan kaybolması, balık çeşitliliğinin ve miktarının azalması, kıyı çizgisi ve plajlarının kaybolması veya hasar görmesine sebep olmaktadır. İşte bütün bu sebeplerden ötürü, Posedion çayırları, Barcelona Sözleşmesi’yle Akdeniz Havzası’nda koruma altına alınmıştır. Türkiye de Barcelona’da imzalanan “Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması” anlaşmasına 2002’de taraf olmuştur.”

AhsanYüksek, Marmaris Körfezi’nde 10 kişilik ekiple, dalgıç desteğiyle yaptıkları incelemelerde  Posedion çayırlarının yayılımı, yoğunluğu ve sağlık durumunu gözlemleyerek kayıt aldıklarını belirtti. Yüksek, elde ettikleri verileri, İstanbul’da analiz ettikten sonra hazırlayacakları raporu Marmaris Belediyesi’ne sunacaklarını da ifade etti.

HERKES SORUMLULUK HİSSETMELİ

Yüksek’in ardından tekrar söz alan Başkan Acar, rapor doğrultusunda üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini yineledi. İlgili, yetkili tüm kurumları, herkesimi bu konuda duyarlı olmaya çağıran Acar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Körfezime sonuna kadar sahip çıkılması, korunmasını önemsiyoruz. Bu konuda kendimizi sorumlu hissediyoruz.  Ama tek başına bu mümkün değil. Tüm kurumların, herkesimin de söz konusu sorumluluğu hissetmeye, gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz.”

“KURTULUŞUN BAŞLANGICI”Büyük Şehir Çevre Koruma, Milli Parklar İlçe  ve MUSKİ temsilcileri, hazırlanacak rapor doğrultusunda, kurum olarak üzerlerine düşecek görevi yerine getirmeye hazır olduklarını belirtirken, Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, yürütülen çalışmaları “Kurtuluşun başlangıcı” sözleriyle değerlendirdi. Filiz Ersan, “Her zaman olduğu gibi çevre adına yapılacak her türlü girişimin yanında ve destekçisi oluruz. Bilim adamlarımızın söz konusu çalışmalarının başladığı günü kurtuluşun başlangıcı olarak görüyoruz. Bu kapsamda bizler de elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz” dedi.  (Ender TÜRKKAN)

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141