• BIST 10677.49
  • Altın 2431.984
  • Dolar 32.1785
  • Euro 35.0167
  • Muğla 26 °C
  • İzmir 27 °C
  • Aydın 30 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 20 °C

Gürer: “Tarımda sorunlar derinleşiyor”

Gürer: “Tarımda sorunlar derinleşiyor”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında tarımda sorunların derinleştiğini, çiftçinin ve üreticinin problemlerinin sürekliği arttığını söyledi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gürer, borcu 180 milyar lirayı aşan çiftçinin sorunlarını görmezden gelen Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli’nin ise gerçeği yansıtmayan sanal rakamlara dayanarak, tarım kesiminin mutlu olduğunu zannettiğini belirtti. 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ülkemizde giderek sorunlu hale gelen tarım kesiminde yaşanan sıkıntıları sıraladı, çözüm önerilerini anlattı. 

ÇİFTÇİNİN BORÇLARI ARTIYOR 

Çiftçilerin borçlarının sürekli arttığını, üreticilerin tarımdan kopmaya devam ettiğini, siyasal iktidarın ise var olan sorunların çözümüne yönelik adım atmak yerine. İthalata dayalı bir tarım politikası izlediğini kaydeden CHP milletvekili  Ömer Fethi Gürer, “Tarımın sorunları derinleşiyor, çiftçinin problemleri artıyor” dedi. 

ÇİFTÇİ MUTLU DEĞİL 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, ülkemizde çiftçilerin mutlu olduğu yönünde açıklamalarda bulunduğuna dikkat çeken CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Öyle anlaşılıyor ki, Sayın Bakan ülkemizdeki verileri yeterince incelemiyor. 2002 yılında 2.4 milyar TL olan çiftçi borcu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun 2021 yılı Şubat ayı raporuna göre 137 milyar TL’ye çıkmış. Bu rakam yalnızca çiftçilerin bankalara olan borcudur. Tarım Kredi Kooperatifleri ve piyasaya olan borçlarda eklendiğinde çiftçinin borcu 180 milyar TL’yi aşıyor” diye konuştu. 

ÇİFTÇİ SAYISI GİDEREK AZALIYOR 

Çiftçi sayısının da var olan sorunların bir sonucu olarak gittikçe azaldığına işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) göre çiftçi sayısında 700 bin kişilik azalma oldu. Ziraat Odası’nın 4 milyon üye rakamı ele alındığında odaya kayıtlı 2 milyon çiftçi bugün çiftçilik yapmıyor” şeklinde konuştu. 

İHRACAT MI İTHALAT MI FAZLA? 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin “2020 yılında 5 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik” şeklindeki beyanını da yorumlayan CHP Milletvekili Öner Fethi Gürer, “Sayın Bakan bu beyanatı verirken, Türkiye’nin tarımsal ürünlerle ilgili ithalatı, ihracata göre daha düşük diyor. Bu veriler, rakamlara bakıldığında doğru olabilir. Ancak bu rakamların nasıl saptandığı önemlidir. Eğersiz en çok ithal ettiğiniz ki geçen yıl 9.5 milyon ton buğday ithal etmişiniz; bunun yüzde 45 olan gümrük vergisi oranını sıfırlarsanız, arpada yüzde 35, mısırda yüzde 25 olan gümrük vergisi oranını sıfırlarsanız, gümrük vergisiyle elde edilecek gelirleri de ihracat rakamından düşmeniz gerekir. Öte yandan Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) kendi çiftçisinden 1800 liraya aldığı buğdayı yurtdışından 2 bin 450 liraya ithal etti. 1950 liraya da piyasaya sattı. Kurumsal olarak ciddi zarar oluştu. İhracatı ithalata oranlarken, gümrük vergisiyle ülkemize giriş yapan ürünleri dikkate alıp kamunun bu konudaki zararını toplarsak, sayınBakanın belirttiği gibi ithalat ile ihracat arasında, ihracat lehine gösterilen rakam daha düşük rakam olarak ortaya çıkar. Çünkü devlet gümrük vergisi gelirinden vazgeçecek, kamu kurumlarının zararı hesaplanmayacak, sonrada ihracatımız arttı diye kendi kendimizi aldatacağız. Bu kabul edilemez” ifadelerini kullandı. 

İNGİLTERE İLE SIFIR GÜMRÜKLÜ GIDA ANLAŞMASI YAPILDI 

Tarımın sorunlarının giderek derinleştiğini ve bunun yansımalarının da çok fraklı boyutta kamuoyu tarafından izlendiğini anlatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şimdi İngiltere ile tarım ve gıda ürünlerinin ithalatının kolaylaştıran bir anlaşma yapıldı. İngiltere ile yapılan serbest ticaret anlaşması gereği bazı tarı ve gıda ürünlerinin sıfır gümrükle ithalatı yapılacak. Canlı hayvan, büyükbaş hayvan eti, sakatat, peyniraltı suyu, tereyağı, eritme peyniri, diğer peynirler, tohumluk patates, mantar, fasulye, elma, şeftali, diğer meyveler, çay, buğday, makarnalık buğday tohumu, çavdar, arpa, yulaf, mısır, pirinç, işlenmiş yulaf, malt, ayçiçeği tohumu, pamuk tohumu, kavun-karpuz tohumu, ekimlik tohum, hayvansal yağlar, ham soya yağı ve ayçiçeği yağı, et ürünleri, şeker, çiklet, kakao tozu, gıda müstahzarları, makarna, hububat mamulleri, bisküvi, gofret, mantar, domates konservesi, sebze konservesi, reçel ve marmelat, meyve ve sebze suları, dondurma ve yenilebilen buzlar, şarap, sirke, kedi-köpek mamaları gibi ürünler sıfır gümrük vergisiyle ithal edilebilecek. Bu da gösteriyor ki ithalata dayalı politikalardan ülkemiz vazgeçmeyecek” dedi. 

YERLİ ÇİFTÇİ DESTEKLENMELİ, ÜRÜN DESENİ ÇIKARILMALI 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer. İthalata dayalı tarım politikasının Türkiye’de tarımı bitirme noktasına taşıdığına da işaret ederek, “Kendi çiftçimizi desteklemeliyiz. Bugün 20 milyon tona yakın buğday üreten Türkiye’nin 10 milyon tona yakın buğday ithal ediyor olması, sorunların azaldığının değil arttığının bir göstergesidir. Kendi çiftçimize doğru zamanda doğru destek vermeliyiz. Bir yıl önceden ürün deseni belirleyerek çiftçinin kazanabileceği ürünleri ekmesini sağlamalıyız” ifadelerini kullandı. 

HANİ 1 MİLYON 200 BİN TON PATATES ALINACAKTI? 

TMO’nun depolarda kalan patatesi alıp, ihtiyaç sahiplerine dağıtılması uygulamasına da değinen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Aylarca TMO patates alımı yapsın, çiftçinin elinde kalan patates çürümesin dedik. Nihayet aylar sonra iktidar TMO eliyle patates alımına başladı. Bakannın dünkü açıklamasına göre 10 bin ton patates alımı yapılmış. Oysa 300 bin ton patates depoda, Cumhurbaşkanı 1 milyon 200 bin ton patates alımı yapılacağını açıklamıştı. Ülkemizde 5 milyon 200 bin ton patates üretimi yapılıyor. Bunun çoğunluğu depolarda kaldı. TMO patates alımında sistem olarak iyi ürünü tercih ediyor. Ürünü çürümek üzere olan çiftçinin durumuyla ilgili bir açıklama bugüne kadar yapılmadı” dedi. 

ALIM ŞARTLARINA UYMAYAN PATATES ÜRETİCİSİNE DESTEK SAĞLANMALI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çillenmeye başladığı için TMO tarafından alınmayan ürün sahiplerinin belirlenerek, alım şartlarına uymayan ürün sahiplerine aynen doğal afetlerde olduğu gibi destek sağlanması gerektiğini ifade etti. 

TATLİK VE TAĞŞİŞ ÜRÜNLER LİSTESİ NEDEN AÇIKLANMIYOR? 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, belirli dönemlerde taklit ve tağşiş ürünlerin listesini açıklayan Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 2020 yılının Eylül ayından bu yana açıklama yapmadığını da anımsatarak, “Denetim mi yok, veri mi yok ya da piyasadaki ürünler sorunsuz mu? Öte yandan taklit ve tağşiş olduğu iddia edilerek bakanlık tarafından açıklanan bir firma, mahkeme kararıyla ürününü o listeden çıkarttırdı. Bu konuda bir yasal boşluk mu var? Gelirler düştü, giderek arttı. Yurttaşın tükettiği gıdanın içeriğini güvendiği devlet tarafından denetlenerek, hileli ürün satışının önü kesilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141