• BIST 2.395,19
  • Altın 983.47
  • Dolar 17.0012
  • Euro 17.5032
  • Muğla 35 °C
  • İzmir 34 °C
  • Aydın 35 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 27 °C

Darbe karşıtı ittifaktan derin diyalog" çağrısı

Darbe karşıtı ittifaktan derin diyalog" çağrısı
Mısır'da darbe karşıtı oluşumları bünyesinde toplayan Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak, lkenin içinde bulunduğu siyasi krizin aşılması için "derin diyalog"çağrısında bulundu.

Mısır'da darbe karşıtı oluşumları bünyesinde toplayan Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek İçin Ulusal İttifak'ın kamuoyuna duyurduğu belgede, Mısır'da 3 Temmuz'daki darbenin ardından başlayan siyasi krizin sona erdirilmesi amacıyla ülkedeki bütün devrimci güçler, siyasi partiler ve kanaat önderlerinin "derin diyaloğa" girmesi çağrısı yapıldı. Belgede, darbe rejimine son verilerek demokratik yönetime geçilmesi, ülkenin ve halkın birliğinin korunması, bütün Mısır halkının katılımıyla demokratik ve modern bir devletin oluşturulması gibi husular "stratejik hedefler" olarak zikredilirken, bu konularda hiçbir kesimi dışta bırakmayacak kapsamlı ve kuşatıcı bir diyalog süreci başlatılması istendi. 

Açıklanan belgede askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin yeniden görevine iadesi konusunda açık bir talep yer almazken, darbeye son verilmesi ve anayasal meşruiyetin yeniden tesisinin gerekliliğine vurgu yapıldı. 

Darbe Karşıtı İttifak, ülkenin içinde bulunduğu krizden çıkması amacıyla başlatılacak herhangi bir girişimin başarıya ulaşması için Mısır'da akan kanın durması, özgürlük ikliminin sağlanması, medyanın yürüttüğü nefret kampanyasına son verilmesi, güvenlik güçlerinin gözaltı operasyonlarının durdurulması ve 30 Haziran'dan sonra gözaltına alınanların serbest bırakılması gibi şartların karşılanması gerektiğini kaydetti.

Belgede, Darbe Karşıtı İttifak'ın, krizden çıkış için yürütülecek çabaların belirli ilkeler çerçevesinde yürütülmesi gerektiği görüşünde olduğuna dikkat çekilerek bu prensipler şu şekilde sıralandı: 

1- Mısır halkının darbe karşısında duruşunu destekleyen Darbe Karşıtı İttifak, askeri müdahale sonrası el konulan hak ve hürriyetlerin iadesi, anayasaya yeniden işlerlik kazandırılması, ülkenin demokratik seyrine geri dönmesi için tüm taraflar ile ortak çalışmayı destekler.

2- Barışçıl muhalefet, askeri darbenin son bulması ve demokratik sisteme geri dönülmesinin tek yoludur.

3- Darbe Karşıtı İttifak, ülkeyi, içinde bulunduğu siyasi çıkmazdan kurtaracak gerçek ve kapsamlı bir siyasi diyaloğa açıktır. 

4- Mısır'ın içinde bulunduğu krizden çıkması için başlatılacak kapsamlı diyalogda 4 maddenin bulunması gerekir:

 a- Özgürlük ortamının tesisi, ordu ve emniyet güçlerinin uyguladığı ağır baskı politikalarına son verilmesi, tutuklamalara son verilmesi ve 30 Haziran'dan itibaren tutuklanmış kişilerin serbest bırakılması, darbe ardından basını hedef alan baskılara son verilmesi, kapatılan gazete radyo ve televizyonların tekrar açılması. ülke için önemli olan kamu ve özel mülklerin "baltacılardan" korunması, barışçıl gösteri yapmak isteyen vatandaşların bu haklarının geri verilmesi ve bunun teminat altına alınması.

b- Diyalog için riayet edilecek değerlerin belirlenmesi.

c- İçinde bulununan krizden çıkmak için köklü bir diyalog sürecinin başlaması.

d- Halka ve halkın seçimine saygı gösterilmesi.

5- Şehit ve yaralıların haklarının korunması. 

Belgede son olarak şu ifadelere yer verildi:

Sonuç olarak Mısır'ın içinde bulunduğu ağır kriz durumundan çıkarılması ve demokratik hukuk devletinin kurulması için tüm Mısırlıların birlik içinde diyalog masasına oturmaları gerekir. Bunun yapılması halinde 25 Ocak devriminin ruhu geri getirebilir, askeri darbe de bu şekilde sonlandırılabilir. 

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141