• BIST 2.072,93
  • Altın 779.44873
  • Dolar 13.45
  • Euro 15.3955
  • Muğla 0 °C
  • İzmir 5 °C
  • Aydın 1 °C
  • İstanbul 1 °C
  • Ankara -2 °C

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Unutulmadık!

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Unutulmadık!
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Gündem'e Anlamlı Ziyaret

 

 

 

 

 

 

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Gazetemizin ofisine çiçek yollayan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Kreş ve Gündüz Bakım Evi Karnaval'ın öğrencilerinin ziyaretleri, sosyal medya aracılığıyla mesaj yollayanlara, Telefonla arayan CHP İlçe Başkanı Zekican Balcı, MTO Başkanı S. Mutlu Ayhan, Marmaris Beleidye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk, İzzet Ünsal ve diğer basın dostlarına teşekkür ederiz.

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Gündem'e Anlamlı Ziyaret

Marmaris'in gözde Kreş ve Gündüz Bakım Evi Karnaval'ın öğrencileri, ‘10 Ocak Gazeteciler günü’ nedeniyle Tem Tv ve Gündem Gazetesini ziyaret ederek, gazete çalışanlarının gününü kutladı.

Marmaris'in gözde kreş ve gündüz bakımevi Karnaval'ın öğrencileri, ‘10 Ocak Gazeteciler günü’ nedeniyle Gündem Gazetesini ziyaret ederek, gazete çalışanlarının gününü kutladı.

Rehber öğretmenler Buse Ceren Keskin ve Çilem Şen ile birlikte Gündem’i ziyaret eden minik öğrenciler, Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Temel Irmak'a gazetecilik üzerine soru sordular.

Irmak, mesleki çalışmalarla ilgili öğrencileri bilgilendirirken, duyarlılıklarından ötürü okul yöneticilerini, rehber öğretmenlerine ve öğrencilere teşekkür etti.

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Mesajları…

Muğla Valisi Orhan TAVLI’nın mesajı…

Basın mesleğini icra edenlere sosyal ve ekonomik haklar sağlayan 212 sayılı yasanın 10 Ocak 1961 tarihinde kabul edilmesi dolayısıyla, kamuoyunun haber alma ve bilgi edinme hakkı için çalışan, basın etik kuralları doğrultusunda görevlerini yerine getiren tüm basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

Basın çalışanları, toplumun bilgi edinme ve haber alma ihtiyacını karşılamanın yanında, ülke yararına her konuda toplumu aydınlatma gibi, önemli bir kamu görevini yerine getirmektedir.

Bir yandan toplumun haber alma ihtiyacını karşılarken, diğer taraftan her geçen gün büyüyen ve gelişen yapısıyla, ülkemiz ve dünya turizminde önemli bir yere sahip olan ilimizin sahip olduğu potansiyelin ortaya çıkarılmasında ve ilimizin ulusal ve uluslararası alanda etkin tanıtımında, yapılan işlerin başarıya ulaşmasında ve ilimizin markalaşmasında basın mensuplarımızın çok büyük katkısı bulunmaktadır.

Bu vesileyle kamuoyunun doğru haber alma ve bilgi edinme hakkı için zorlu koşullar altında çalışan, basın etik kuralları doğrultusunda görevlerini yerine getiren basın mensuplarının bir kez daha 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.” Dedi.

        

 

AK Parti Muğla Milletvekili M. Yavuz DEMİR’in mesajı…

Muğla halkına sunmuş olduğunuz hizmetten dolayı ilimizdeki siz tüm basın-yayın kuruluşlarının temsilci ve çalışanlarının, kamuoyunun gözü kulağı olan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, mesailerinde kolaylıklar, görevlerinde üstün başarılar dilerim.” Dedi. 

 

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Mesajı…

Bu kötü medya düzeninde kamu adına tarafsız, dürüst, ilkeli habercilik yapan basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun. Bu tekelci düzende mesleğini yapamayan, iletişim fakültesi mezunu işsiz evlatlarıma da selam olsun. Bu düzeni birlikte değiştireceğiz.” Dedi.

 

CHP Muğla Milletvekili Mürsel ALBAN’ın mesajı…

 

Doğruyu araştırmak, halkı bilgilendirmek, gerçekleri yazmak bunları yaparken binbir zorlukla uğraşmaktır Türkiye'de gazetecilik yapmak. Yerelde veya ulusalda nerede olursa olsun bu mesleğin gereğini yapan, kalemini eğip bükmeden yazan, baskıya ve zorbalığa boyun eğmeyen tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.

 

MİLLETVEKİLİ TUTDERE: GAZETECİLİK EN KARANLIK DÖNEMİNİ YAŞIYOR

 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.

 Milletvekili Tutdere yayımladığı mesajında, “AKP iktidarının medyaya uyguladığı zulüm neticesinde gazetecilerin hakları yıldan yıla ellerinden alındı, özgürlükleri yok edildi. İktidarın medyaya ve gazetecilere uyguladığı zulüm nedeniyle gazeteciler maalesef en karanlık 10 Ocak’larını yaşamaktırlar.

 Türkiye, 2021 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 153’üncü, dünyada cezaevinde en fazla gazetecinin olduğu ülkeler sıralamasında ise 6’ıncı sıradadır. 2021 yılında Kapanan gazeteler ve televizyonlar sonucunda ise 12 bini aşkın basın emekçisi işsiz bırakılmış durumdadır.

 Özgür basın çoğulcu demokrasinin olmazsa olmazı, ifade ve basın özgürlüğü ise demokrasinin temel direğidir. Demokrasiyi sindiremeyen ve demokrasinin gelişmesi önündeki en büyük engel olan AKP iktidarı bu temel direğe yıllar içerisinde büyük hasarlar vermiştir. AKP iktidarı gazetecileri görevlerini özgürce yapabilme imkanlarını ellerinden almış, eleştirme hakkını kullanarak haber peşinde koşan gazetecileri ise ceza davalarıyla karşı karşıya bırakmış veya hapse atarak cezalandırmıştır.

Bağımsız ve tarafsız gazetecilik yaptığı gerekçesiyle gazete ve televizyonlara ağır para cezaları verilmiş, adeta susturulmaya çalışılmışlardır. Kamu gücü kullanılarak ulusal medyanın yüzde 95’ini tam kontrolüne alan iktidar, ‘muhalif’ medyayı çökertmek için RTÜK’ü adeta aparat olarak kullanmış, iktidar lehine yayın yapan haber kanallarına tek bir ceza verilmezken Halk TV’ye 23; TELE 1’e 21; Fox TV’ye 15; KRT’ye 8 kez idari para cezası uygulanmıştır.

 Tüm engellemelere ve baskılara rağmen mesleğini yapan, mesleğini yapmak için direnen bağımsız gazetecileri yürekten kutluyor, bu uğurda hayatını kaybeden kalemleri saygıyla anıyorum. Tüm gazetecilerin ve basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

 

İYİ PARTİ ISPARTA MİLLETVEKİLİ DR. AYLİN CESUR’UN 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

 Her türlü baskı, sansür, kontrol ve cezalara karşın kamuoyunu doğru bilgilendirmek, toplumumuzu habersiz bırakmamak, düşünce çeşitliliğini ve çoğulculuğu korumak adına, zorlu şartlarda görevini aksatmadan sürdüren basın emekçilerimizin sorunlarını çözmeye çalışmak, verdikleri emeklerin maddi manevi her türlü karşılığını alabildikleri bir ortam yaratmak görevimizdir.  

Demokrasimizin sağlıklı işleyebilmesi için kuvvetler ayrılığındaki “Dördüncü Güç” olan basının bağımsız ve özgür olması bir gerekliliktir.

 Vatandaşlarımızın demokratik tercihlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için, haber alma ve ifade özgürlüğünün her türlü baskıya karşı korunması şarttır.

 

Ancak, özellikle son yıllarda siyasetin müdahalesiyle basının bir kısmının bu ilkelerden bilinçli bir şekilde uzaklaştırıldığını, kimi basın ve yayın kuruluşlarının vatandaşların aleyhine çalışan, onlara doğru haberleri ulaştırmayan, gerçekleri sahte gündemlerle gizleyen ve hatta sadece iktidara hizmet eden kurumlara dönüştürüldüğünü de gördüğümüzü ifade ederken üzüntü duyuyorum.

 Bugün denetleyici bir kurum olarak, ifade, haber alma, düşünce çeşitliliği ve çoğulculuğu kanunen sağlamakla yükümlü RTÜK’ün, siyasallaşarak bu ilkeleri terk ettiğini, basın ve yayın kuruluşlarına uyguladığı orantısız cezalarla birlikte özgür düşünceyi, eleştirileri ve farklı sesleri bastırmaya çalıştığını da biliyoruz.

 Basının her alanında, haberciliğe yönelik yıllardır süregelen baskıdan kaynaklı artan kaygının, ülkemizde basının sağlıklı işleyebilmesi ve basın emekçilerimizin huzurlu çalışabilmesi açısından yarattığı olumsuzluklar son derece endişe vericidir.

 Bununla birlikte, ülkemizde artan ekonomik sorunlar, hak ihlalleri, hukukun üstünlüğünün hiçe sayılması gibi hususlar hem ulusal hem de yerel çapta faaliyet gösteren basın üzerinde maddi ve manevi baskılar yaratmaktadır. Her gün artan hayat pahalılığı yüzünden yerel ve küçük basın kuruluşları ayakta kalmakta zorlanırken, basın çakışanlarımız günden güne artan bir geçim sıkıntısı ile yüzleşmektedir.

 

23 Nisan 2020 tarihinde TBMM Başkanlığı’na sunduğumuz önergemizde de belirttiğimiz gibi, biz devletin basın kuruluşlarına ve basın emekçilerine ihtiyaç duyduğu maddi destekleri sağlaması gerektiğini düşünüyor, bunu anayasal bir hak olan basın ve haber alma özgürlüğünün sekteye uğramaması için ciddi bir gereklilik olarak görüyoruz.

 Bizler, bütün basın emekçilerimizin, geçim sıkıntısı yaşamadan, tüm siyasi baskılardan uzak bir şekilde, doğru ve iyi habercilik yapabildiği bir ortamı tesis etmek sorumluluğuna sahibiz.

 Bu misyonla, orantısız ve haksız cezaların olmadığı, tehditlerin, oto-sansürün ve fikri kısıtlamaların ortadan kalktığı, basında tekelleşmenin sona erdiği, devletin ekonomik anlamda da basına ve basın emekçilerine sahip çıktığı, özgür bir basın ortamını sağlamak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz ve basınınızın da çalışanlarımızın da onurlu ve özgür şartlarda olmasını sağlayacağız, söz veriyoruz.

 Halkın bilgi edinme hakkını ve ifade özgürlüğünü kullanabilmesi için, her türlü zorluğa rağmen kararlılıkla, büyük bir özveri ve fedakarlıkla çalışan tüm kahraman basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor ve her birine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.

 Teşekkür, sevgi ve saygılarımla.  

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur

 

 

Başkan Gürün Basın Emekçilerinin gününü kutladı

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için bir kutlama mesajı yayımladı ve tüm basın emekçilerinin gününü kutladı.

Demokrasiden güç alan özgür bir basının gelişmiş toplumlarda dördüncü kuvvet olduğunu ve toplumu doğru, gerçek haberlerle bilgilendirdiğini söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Osman Gürün ülkemizde de basının siyasi iktidarın baskısı olmadan, tarafsız, ilkeli, doğru ve gerçek haberleri ile toplumu aydınlatacağı özgür bir ortamın yaratılması gerektiğini belirtti ve tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün; “Bizlerin her gün dünyada, ülkemizde, şehrimizde olup biten gelişmelere ulaşmamızı sağlayan, doğru, tarafsız, ilkeli haberleri ile bizleri bilgilendiren, aydınlatan çok değerli basın emekçilerimiz, duayen gazetecilerimiz, kıymetli kalemlerimiz var. Basının bir toplum için ne kadar önemli olduğunu belki de yaşayarak öğrenen ender toplumlardan biriyiz. Kurtuluş Savaşı döneminde Anadolu’nun en ücra kasabalarına, köylerinde yaşayan halka gazetelerle ulaşan bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan gazetelerimiz, haber ajansımız var. Bağımsızlık mücadelesini gazete sayfalarına işleyen kalemler daha sonra aynı sayfalara Atatürk devrimleri ile açılan fabrikaları, tarımda üreten Türkiye’yi, demir ağlarla örülen yurttaki sevinçleri yazdılar.

Günümüzde ise ne yazık ki basın siyasi iktidarlar tarafından taraf olması için yönlendirilmekte, gazeteciler yaptıkları haberler nedeni ile tutuklanmakta, ülkemizde basın özgürlüğü listelerinde son sıralarda yer almaktadır. Oysa basın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Basın milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve doğru yolu göstermede, bir millete muhtaç olduğu fikri gıdayı vermekte, özetle bir milletin saadet hedefi olan müşterek istikamette yürümesini teminde basın, başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.” Milletimizin müşterek sesi, onları aydınlatan bir kuvvet, rehber ve okul olmalıdır.

Ülkesinin geleceği, aydınlık yarınları için araştıran, doğru bilgilerle haberini yazan, gerçekleri tüm çıplaklığı ile halkına ulaştıran tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, doğru bildiği yoldan sapmayan bu uğurda canından olan tüm kahraman basın emekçilerimizi de saygıyla anıyorum.

 

Marmaris Kaymakamı Ertuğ Şevket AKSOY’un

  “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” mesajı…

Basın mensuplarımızın en önemli vasıfları, gücünü halktan alarak, tarafsız ve bağımsız bir şekilde haber ve yayın yapma, toplumu doğru bilgilendirme, elde ettiği haber ve bilgileri kamuoyuna objektif, ahlaki ve ilkeli bir biçimde yansıtmalarıdır.

Başta internet ve sosyal medya olmak üzere bilgiye ve habere erişimin çeşitlendiği ve kolaylaştığı günümüz dünyasında, halkı doğru ve tarafsız haberle hızlı bir şekilde buluşturan gazetecilerimizin yaptıkları görevin önemi daha da artmaktadır.

İlçemizin örnek bir şehir haline gelmesi, tanıtılması, markalaşması, spor alanlarında tam bir cazibe merkezi haline gelmesinde ve dünyaya açılmasında, çok önemli katkılar sağlayan yerel basın mensuplarımızın bugüne kadar gösterdikleri gayreti, üretkenliği ve değer yüklü anlayışı bundan sonra da aynı hassasiyetle sergileyeceklerine yürekten inanıyorum.

Bu önemli görevi icra eden başta yerelde çalışan gazetecilerimiz olmak üzere tüm gazetecilerimizin yanında olduğumuzu belirtir 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

 

Marmaris Belediyesi Basın Birimi Görevlisi Emek Karakaş’ın ofisini ziyaret edip belediye başkanı Mehmet Oktay’ın mesajını iletti…

 Sayın Temel Irmak, Zor koşullar altında büyük bir özveriyle gazetecilik mesleğini sürdüren siz değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; sağlık ve mutluluk ve başarı diliyorum.”

 

 

MİLAS BELEDİYE BAŞKANI MUHAMMET TOKAT 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJI

Yıllar önce gerçekleştirdikleri mücadelenin sonucunda elde edilen kazanımlar doğrultusunda ilan edilmiş 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, basın tarihimiz adına çok önemli bir zaman dilimi olmuştur. Dolayısıyla 10 Ocak; basın çalışanlarının fedakârlık ve azmi, yanı sıra hak ve haklılık mücadelesinin bir sonucudur.

Ülkemizin her köşesinde özverili çabaları ile insanlara haber ve bilgi akışı sağlamak üzere görev yapan basın çalışanlarımız; vatandaşlarımızın gözü, kulağı ve sesleri olma konusundaki misyonunu, ilkeli ve sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde başarıyla yerine getirerek, düşünce hürriyeti ile hak ve adaletin sağlanmasında etkili bir araç olmuştur. Halkımızın doğru haberlere en kısa sürede ulaşmalarını sağlayan gazetecilerimiz, aynı zamanda çok sesli, şeffaf ve demokratik toplum anlayışımızın en önemli unsurlarındandır. Basın güçlendikçe, basın emekçileri özgürleştikçe demokrasi güçlenir.

Hakların korunması, demokrasinin yaşatılması konusunda da sorumluluk sahibi olan gazetecilerin habercilik görevlerini bağımsız, tarafsız ve objektif bir şekilde yerine getirmelerinin toplumsal bir sorumluluk olduğuna inanıyor, bu doğrultuda çalışan tüm gazetecileri selamlıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle; zor şartlar içerisinde görevini tüm yapan değerli basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, görevlerini yaparken hayatlarını kaybeden basın çalışanlarını rahmetle anıyor ve tüm basın emekçilerimize saygı ve selamlarımı iletiyorum.

 

BAŞKAN AHMET ARAS’TAN 'ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ' MESAJI

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, '10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü' nedeniyle bir mesaj yayımladı. Başkan Aras mesajında şu ifadelere yer verdi:

Çalışan gazetecilerin ‘Hak ve Emek Bayramı’ olarak gördüğüm 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutlarım.

Çalışan Gazeteciler Günü, öncelikle bir mesleki hak ve özgürlükler bayramıdır. Kazanılmış hakların bir süre sonra kısmen geri alınmasına kadar “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olan bu önemli günde demokratik bir toplumun dördüncü kuvveti olarak öne çıkan basın sektörünün, çalışan emekçilerinin örgütlü mücadelesi örnek bir mücadele olarak tarihimizdeki yerini almıştır.

Sermayesi ‘bilgi’ olan gazetecilik mesleğinin önemi kuşkusuz günümüzde daha da artmıştır. Çalışan gazeteci emekçilerimizin görevlerini, evrensel meslek ilkelerini ve toplum yararını gözeterek yerine getirebilmeleri için gerekli sosyal haklarını edinebilmeleri ve özgür bağımsız bir şekilde çalışabilmelerinin önündeki tüm engellerin kaldırılması her vatandaşımız için hayati bir öneme sahiptir.

“Bu nedenledir ki basın özgürlüğünün, özgürlüğümüzün en büyük savunma araçlarından biri ve hiçbir şekilde sınırlandırılamaz” olduğu ilkesini unutmamak gerekir.

Çalışan Gazeteciler Toplumun Vicdanıdır.

Çalışan gazeteciler; olmadığımız her yerde olan, gözümüz, kulağımız ve vicdanımızdır. Demokratik bir toplumda vicdanımızın sesi olan gazetecilerimizin, gazetecilik mesleğini yapabilmeleri için ifade ve basın özgürlüğünün olmazsa olmaz olduğu yaşadığımız dönemin en büyük gerçeklerinden biridir.

Bugün; basınımızın emekçi kesiminin kronikleşmiş çözülmeyi bekleyen birçok problemi var. Çalışan gazetecilerimizin toplumsal işlevlerinin yanı sıra; gecesi gündüzüne karışan, sosyal ve mesleki iş güvenceleri anlamında belirsizliklerle dolu bir iş ortamında çalıştıklarını da bilmeliyiz.

Çalışma şartlarındaki birçok zorlukla mücadele ederken; editoryal bağımsızlık sorunu, gazetecileri doğrunun peşinden koşmak yerine, çalıştıkları yerle bağdaşan haber yapmaya zorlanmaları noktasına getirmektedir. Bu noktada doğruluk, güvenirlik, tarafsızlık kavramları problemli bir alanı ortaya çıkarmakta; dolayısıyla haberlerin gerçeklikle olan ilişkisine gölge düşürmektedir.

Haktan, hukuktan, adaletten, özgürlüklerden söz edebilmemiz için başta, editoryal ve siyasi her türlü baskıdan sıyrılmış bağımsız bir habercilik ortamı demokrasinin vazgeçilemez temel değerlerindendir. Bu nedenledir ki gazetecilik faaliyetini yürüten hiçbir gazeteci için asılsız iddialarla yapılan gözaltılar ve tutuklamalar bir cezalandırmaya dönüştürülmemelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; meslekleri uğrunda öldürülen, işsiz kalan, tutuklanan, düşüncelerini dile getirdiği için ceza alan düşünce ve demokrasi emekçisi gazetecilerimizin mesleki haklar mücadelesinin bir günü olarak anılan, “Çalışan Gazeteciler Günü’nde yerel ve ulusal basınımızın tüm çalışan gazetecilerinin hak ve emek mücadelelerini saygıyla selamlıyorum.

 

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı...

Başkan Mete, mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Demokrasimizin, çok sesliliğin ve gelişimin olmazsa olmazı kıymetli gazetecilerimizin Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum.

Teknolojik gelişmelerin inanılmaz bir hızla ilerlediği, haber ve bilgiye ulaşmanın çok kolay olduğu fakat doğru ve tarafsız bilgiye ulaşmanın da bir o kadar zorlaştığı bir dönemde, basın ahlâk ve ilkelerini esas alarak görevini yapma derdinde olan gazetecilerimize ihtiyacımız daha da artmıştır.

Toplumun yalan haber ve  dezenformasyonla mücadelesinde  en önemli yardımcısı hiç şüphe yoktur ki gazetecilerimizdir. İşte bu sebepledir, yüklendikleri sorumluluk bir kat daha artmıştır.

15 Temmuz Günü başta Muğla’mızın yerel basın çalışanları olmak üzere ülkesini ve vatanını seven tüm gazetecilerimiz vatan ve millet uğruna canlarını hiçe saymışlar ve görev bilinci ile sokaklara dökülerek ülkemizi karanlığın eşiğinden kurtarmışlardır.

Şartlar her ne olursa olsun, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin meslek ahlâk ve ilkeleri ile hareket eden gazetecilere milletimizin her zaman ihtiyacı olacaktır.  

Ben bu anlamlı gün vesilesi ile, karşılaştıkları zorluklarla mücadele ederek görevlerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan değerleri gazetecilerimize teşekkür ediyorum. Günlerini tebrik ediyorum. Ülkemiz ve insanlık adına nice güzel haberlere imza atmaları temennisiyle çalışmalarında başarılar diliyorum." dedi.

 

Türk Yerel Hizmet Sen Denizli-Muğla şube Başkan yardımcısı Emrah Zencir’in mesajı…

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü  kutlar, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen siz değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmenizi temenni ederim.

 

 

AK PARTİ MUĞLA MİLLETVEKİLİ YELDA EROL GÖKCAN’ın mesajı…

Kamuoyunun hızlı, doğru ve tarafsız haber almasını sağlamak için büyük bir gayret ve  özveri ile  mesleklerini icra eden ve  milletimizin adeta gören gözü, işiten kulağı olan basın mensubu arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.

Selam, sevgi ve saygılarımla.” Dedi.

 

MHP MUĞLA İl Başkanı MEHMET KORKMAZ‘ın mesajı

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Basın, gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Demokrasinin temel unsuru haber alma ve yayma özgürlüğüdür. Demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında basın gelmektedir. Toplumun ihtiyaç duyduğu her konuda, bilgilendirme, aydınlatma, yönlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi önemli bir görevi yerine getirmekte olan basının, bu görevi yerine getirebilmesi için basın özgürlüğü hayati önem taşımaktadır.

Toplumun gelişimi ve kalkınma süreci de yer almak adına her türlü zor şartlarda yılmadan çalışarak, ülkemizin ve Muğla ilimizin  sorunlarına ışık tutmadaki gayretli çalışmalarınızdan dolayı tebrik ve teşekkür eder,  Değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayıp sağlık ve başarılar dilerim.” Dedi.

 

Ülkü Ocakları Muğla İl Başkanı Burak Demirel’in mesajı…

Gazetecilik; fedakârlık, sorumluluk ve bilgi birikimi isteyen son derece kritik öneme sahip bir meslektir. Milli mücadele yıllarında Türk basını, milli birliğin ve beraberliğin sağlanmasında, düşman işgaline karşı ülkenin sesi olmuştur. Haberleri doğru ve tarafsız bir şekilde ortaya koyan basınımızın, toplumun bilgilenmesinde, bilinçlenmesinde, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli payı bulunmaktadır.

Halkı bilgilendirmek maksadıyla, mesai mefhumu olmadan her şart altında görevini yapmaya çalışan gazetecilerimizin özverileri bütün takdirlerin üzerindedir.

Milletimizin ortak sesi olmanın ötesinde, kamuoyunun vicdanını temsil eden ilkeli ve dürüst yayıncılık prensiplerinden ödün vermeyen, yaşadıkları tüm zorluklara rağmen her koşulda kamuoyunu aydınlatmak için büyük bir özveriyle çalışan, yerel ve ulusal basınımızın güzide temsilcilerinin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor; Ülkücü Şehidimiz Gazeteci Cengiz Akyıldız başta olmak üzere, görevleri başında yaşamlarını yitiren ve şehit olan gazetecilerimizi rahmet minnetle yâd ediyorum.” Dedi.

 

Memleket Partisi Marmaris İlçe Başkanı Ecz. Serdar KARAAĞAÇ’ın mesajı…

Demokrasimizin 4. gücü olan Basınımızın bir üyesi olarak sadece ilan ve iletişim mecrası olarak görülmediğiniz, hak ettiğiniz değeri maddi ve manevi olarak alabildiğiniz, toplum adına denetleme yapma gücünüzü bağımsız olarak kullanabildiğiniz bir gelecek diliyorum. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü en samimi duygularımla kutluyorum.” Dedi.

 

Memleket Partisi İlçe Başkanı yardımcısı Barış Ünlü’nün mesajı…

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler  günü. Bu Mesleğe emek veren, mesleğini hakkıyla yapan ve yapmış olan  tüm Gazetecilerin  gününü kutlarız” dedi.

 

Marmaris belediye meclis üyesi Ayşegül Mungan’ın mesajı…

Her zaman yanımızda olan, Tüm Gazeteci Dostlarımızın

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutluyorum.” Dedi.

 

Semih FİDAN’ın mesajı…

 Bu Kutsal Görevi  Çoğu  Zaman Ailesinden Ve Yaşantısından Fedakarlıkta Bulunarak Yerine Getirmeye Çalışan, Toplumun Her Kesiminin Gözü Ve Kulağı Olan Değerli Basın Mensubu Arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Kutluyorum.” Dedi.

 

Memleket Partisi Marmaris ilçe Yöneticisi Ahmet Oğul’un mesajı…

10 ocak çalışan gazeteciler gününüz kutlu olsun.” Dedi.

 

Muğla Gazeteciler Cemiyet Başkanı Süleyman Akbulut’un mesajı…

Geçmişten bugüne gazetecilik mesleğine emek vermiş meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlarım.” Dedi.

 

Marmaris Kent Konseyi’nin mesajı…

Dürüst Kalemi ve fikirleriyle yolumuzu aydınlatan, ülkemizin gelişmesinde, kalkınmasında demokratik hayatın vazgeçilmez unsuru olan yerel ve ulusal basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

 

İYİ Parti Marmaris İlçe Başkanı Ali TOKSOY’un mesajı…

Demokrasinin en önemli unsurlarından biri olan basın, halkın haber alma özgürlüğünün en önemli ve etkili aracıdır. Gazetecilik; büyük fedakârlık isteyen, mesai mefhumu olmayan, zor şartlarda yürütülen onurlu bir meslektir. Meslek etiğine ve tarafsızlık ilkesine riayet ederek görevini hakkıyla yapan basının varlığı, ülkemizin ve ilimizin gelişmesi açısından çok önemlidir. Kamuoyunun sağlıklı bir şekilde bilgilendirilmesi, haberlerin geniş kitlelere ulaştırılması, halkımızın problemlerine sağduyulu çözümler bulunması, şehrimizin tanıtımının yapılması, basınımızın çalışmaları sayesinde olmaktadır. Siz kıymetli basın mensuplarının varlığı, bizlere her zaman güç vermektedir. Zaman ve mekân gözetmeksizin gece gündüz demeden gözümüz kulağımız olan basın mensuplarımızın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, hayatını kaybeden basın emekçilerini de saygı ve minnetle anıyorum.” Dedi.

 

Gününüzü Kutlar Nice sağlıklı başarı dolu yıllar dilerim. Suat Esenkaya

 

Marmaris Belediyesi Basın Birimi Görevlisi Emek Karakaş’ın mesajı…

“50 dereceyi gören sıcaklık, yangın, sel, dolu, yağmur çamur demeden Marmaris'in en zorlu koşullarında haber peşinde koşan gazeteci dostlarımın ve tüm basın mensubu arkadaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun” dedi.

 

TGF'DEN 10 OCAK MESAJI

“Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, birçok hakları ellerinden alınan ve ekonomik zorluklar nedeniyle hayatta kalma mücadelesi veren basın çalışanlarının 10 Ocak’ı buruk yaşadığını belirtti.

Genel Başkan Yılmaz Karaca, en ağır şartlarda çalışan gazetecilerin, en az hakka sahip meslek grubu olduğunu ifade ederek şunları söyledi; “Basın mensupları kamuoyunun bilgilendirilmesindeki en önemli unsurlardan biridir. 10 Ocak 1961 tarihinde çıkarılan ve gazetecilere önemli kazanımlar sağlayan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinden bu yana, 10 Ocak'lar 'Çalışan Gazeteciler Günü' olarak tanımlanmıştır. Gazetecilik, büyük bir özveri gerektiren, her koşulda, günün her saatinde, haftanın her günü, üstelik tatil veya bayram yapmadan yerine getirilmesi gereken gerçekten zor bir meslektir. Hatta gazetecilik bir meslek olmanın da ötesinde büyük fedakarlıklar gerektiren adeta kendine özgü bir yaşam biçimidir. Meslektaşlarımız toplumun bilgilendirilmesi sürecinde çok önemli görevler üstlenmiş birer haber neferleridir. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 5 Şubat 1924’te İzmir’de gazetecilerle sohbeti sırasında, “Türkiye basını milletin gerçek ses ve iradesinin doğduğu yer olan cumhuriyetin etrafında çelikten bir kale oluşturacaktır. Bir düşünce kalesi, düşünce yolu kalesi. Basın görevlilerinden bunu istemek, cumhuriyetin hakkıdır” demiştir. Gazeteciler bu anlamlı sözlerin ışığında, görev yapma gayretinde olmaya aynı kararlılıkla devam edecektir.”

 

“PEK ÇOK HAK ELİMİZDEN ALINDI”

TGF Genel Başkan  Karaca, gazetecilerin en az hakka sahip meslek grubu olduğunu kaydederek, “Meslektaşlarımız; günümüzde pek çok hakkı elinden alınan, asgari ücret maaş bile alamayan, baskı altında inleyen, sıfır güvenceyle çalıştırılan, bir kalemde işsiz bırakılan bir ortamda görevlerini yapmaya çaba göstermektedirler. Öte yandan basın sektöründe çalışan ancak, işverenleri tarafından Basın İş Kanunu kapsamında gösterilmeyen gazetecilerin, “basın kartı sahibi olan’’ ve “basın kartı sahibi olamayan gazeteci” ayrımı büyük mağduriyetler yaşatmakta ve basın kartı olmayan meslektaşlarımızın yıpranmadan faydalanamamaları önemli bir sorun teşkil etmektedir. Gazeteciler, özellikle işsiz kalma korkusu ile yasal haklarını kullanamamakta ve sendika üyesi olamamaktadır. Bu yüzden gazetecilerin hukuki hakları yeniden düzenlenmelidir.

Bu nedenledir ki, 10 Ocak'lar meslektaşlarımız için ne yazık ki bir kutlama vesilesi olmaktan çıkmış durumdadır. Dileğimiz, bir an önce gazetecilerin hak ettikleri güvencelere kavuşturulması, haklarının ve hukuklarının yeniden elde edilmesi ve mesleğin itibarının yeniden sağlanmasıdır. Dayanışma ve güçlerimizi birleştirme günü olarak değerlendirdiğimiz bu 10 Ocak Gazeteciler Günü'nün de, mesleki mücadele gücümüzü ve azmimizi arttıran anlamlı bir gün olmasını yürekten diliyorum.”

 

Gazeteci Kemal Sürgün’ün mesajı…

Tam 22 yıl boyunca onur ve gururla içinde yer aldığım gazetecilik mesleğimde ilkeli, tarafsız ve doğru habercilik anlayışı ile ÇİZGİ'mden ayrılmadan yürüttüğüm çalışma hayatımı aynı ÇİZGide sürdürerek Çalışan bir gazeteci olarak var olmak umuduyla tüm çalışan Gazeteci arkadaşlarımın gününü kutlarım.” Dedi.

 

Bilal SARIÖZ’ün mesajı

 Her şartta mesai mefhumu gözetmeksizin kamuoyunu doğru şekilde bilgilendirmek için görevlerini büyük bir özveriyle yerine getirerek tarafsızlık ilkesini kendisine şiar edinen tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, görevlerinde kolaylıklar diliyorum.

 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2003 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0252 412 2141