08 Temmuz 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ziyaretçi Paşa vukuatlı çıktı!
04 Eylül 2008 Perşembe 10:21

Ziyaretçi Paşa vukuatlı çıktı!

Ergenekon'un en önemli iki sanığını ziyaret eden paşa Kıbrıs'ta görev yaptı. Ancak o günlerde Kıbrıs'ta Susurluk benzeri bir olay vardı.

Kocaeli'nin Kandıra ilçesindeki Cezaevi'nde yatan Ergenekon sanıklarının Korgeneral seviyesinde bir Garnizon Komutanı tarafından ziyaret edilmesi büyük yankı uyandırdı. Bu ziyaret Genelkurmay Başkanlığı'nın Ergenekon olayına bakışında bir "tavır değişikliği" olarak algılandı. Üstelik ziyarete giden Korgereral Galip Mendi de ilginç biri isimdi. Kıbrıs'ta görev yaptığı yıllarda oranın Susurluk olayından sorumlu tutulmak istenmiş, basın çok üstüne gitmişti.

Peki askerin mesaj vermek için seçtiği Korgeneral Galip Mendi kimdir?

Halen Kocaeli'nde Kara Kuvvetleri Komutanlığı EDOK Destek Eğitim Garnizon komutanı olan Mendi, çeşitli rütbelerde Kıbrıs'ta görev yaptı.

1992'de Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine atandı. İki yılı süreyle Özel Kuvvetler Okul Komutanı oldu. K.K.T.C'de Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, 1997'de ise Özel Kuvvetler Alay Komutanlığı yapan Mendi, 30 Ağustos 1998'de Tuğgeneral oldu.

KIBRIS SUSURLUĞUNDAN SORUMLU TUTULDU

KKTC'de ise Güvenlik Komutanıyken ismi çok duyuldu. Bugünün Cumhurbaşkanı, o günlerin CTP lideri Mehmet Ali Talat ile pek yıldızı barışmadı.

Albay rütbesindeyken de Kıbrıs'te görev yapan Mendi'nin, Tümgeneral rütbesinde de KKTC'ye atanması Talat ve arkadaşlarınca eleştirildi. Ve o günlerde Kıbrıs'ta Susurluk benzeri bir olay patlak verdi.

ADALI'NIN DAVASINDA İFADESİ ALINDI

6 Temmuz 1996'da Sivil Savunma Teşkilatı'nın üzerine giden gazeteci Kutlu Adalı, Lefkoşa'daki evinin önünde vurularak öldürüldü. Gözler artık SST'deydi. O sırada Sivil Savunma Teşkilâtı'nın başında da Albay Galip Mendi bulunuyordu. Doğal olarak bu tepkilerden payını aldı.

ÇATLI ADAYA MI GELDİ?

Kutlu Adalı'nın eşi, kocasının öldürülmeden önce tehditler aldığını söylüyor, bu tehditlerdin birinin de bizzat Mendi tarafından yapıldığını iddia ediyordu. Hatta Adalı öldürülmeden Abdullah Çatlı'yı adada görenler olmuştu...

Adalı'nın ailesi daha sonra AİHM'e dava açkıt. Türkiye'ye karşı açılan bu davada mahkeme Galip Mendi'yi sorguladı. AİHM davada Adalı'nın ailesini haklı buldu. Türkiye'yi "cinayeti yeterli derecede araştırmadığı için" tazminata mahkum etti.

GENELKURMAY GERİ ADIM ATMADI

Bugün Türkiye'de Ergenekon olayı dolayısıyla ''Bir kısım basının'' gösterdiği tavrın aynısı, o dönemde KKTC'deki ''Bir kısım basın'' tarafından Mendi'ye gösterildi.

Ama ne Mendi, ne de Genelkurmay taviz vermedi…Talat da, Mendi ile karşılaşmamaya özen gösterdi. Geçen yıl Korgeneral rütbesine yükselen Mendi'nin KKTC'deki en yakın dostu ise Rauf Denktaş oldu.

YORUMLAR
apdullah'a
vatandaş
son söz halkın değil, milletindir. halk, çeşitli ırklardan oluşan kalabalığa denir. yani onlar "millet" değildir. son sözü halkın söylediğini tarih yazmamıştır. ama türk milletinin söylediğini çooook yazmıştır. bir daha yazar bir daha okuturuz senin gibilere
08 Eylül 2008 Pazartesi 21:40
88.246.51.228
yuh be
vatandaş
"Ziyaretçi Paşa vukuatlı çıktı!"
- "Geçen yıl Korgeneral rütbesine yükselen Mendi'nin KKTC'deki en yakın dostu ise Rauf Denktaş oldu"
ne yani, rumlarla yakın dost olsa vukuatsız olmayacak mıydı?
site yöneticilerinde rum kırmalığı var galiba. kan çekiyor demek ki.
ya ortalıkta türk ayaklarına yatmayın sayın site yöneticileri. soyunuzu sopunuzu açıklamaktan utanmayın. maske size yakışmıyor veya yeni maske alın kendinize
08 Eylül 2008 Pazartesi 21:37
88.246.51.228
KIBRISIN SULOSU RAUF DENKTAS3
Apdullah
Hickimse merak etmesin iktidarda hic olmadigikadar guclu iradeli neyaptigini bilen halkin destegi arkasinda olan bir iktidar partisi vardir.Bu pasalarda kuzu kuzu giderler cunku devlet memurudurlar.Bu ergenekon cetesinin baglantilarin tabiki kibrista olmasi normal sasirmadim.Bu keneler vatan milliyetcilik laiklik adi altinda devletin isleyecegi kanin devirdayim yapabilecegi heryere sizmislar kana devir dayim yaptirmamak icin.
Fakat soz egemen halkindir.
05 Eylül 2008 Cuma 13:51
88.250.240.191
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ