04 Haziran 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yüzyılın seçiminde son durum
03 Kasım 2008 Pazartesi 11:27

Yüzyılın seçiminde son durum

ABD yarın sandık başına gidiyor. Yüzyılın seçiminde beyazlar Mc Cain diyor. Anketlerde son durum ise şöyle;

ABD'de salı günü yapılacak başkanlık seçimi öncesi Demokrat Parti adayı Barack Obama, rakibi Cumhuriyetçi Parti adayı John McCain ile arasındaki farkı koruyor.

Reuters/C-SPAN/Zogby ortak kamuoyu yoklamasına göre Obama, rakibinden yüzde 6 önde. Obama, ''muhtemelen sandığa gideceklerin'' oylarının yüzde 50'sini alırken, McCain yüzde 44'de kaldı. Aynı grup tarafından dün yapılan kamuoyu yoklamasında ise fark yüzde 5 idi.

BEYAZLAR MC CAİN DİYOR

McCain, beyaz seçmenler arasında önemli bir üstünlüğe sahip. Bu kesimin yüzde 54'ü McCain derken, yüzde 40'luk bir kesimi ise Obama'yı tercih ediyor. Siyah seçmenler arasında ise Obama tam destek sağlamış durumda. Bu kesimin yüzde 93'ü Obama'ya oy vereceğini belirtiyor. Latin Amerika kökenli seçmenlerin (İspanikler) de yüzde 65'i Obama'yı destekliyor.

Bu kamuoyu yoklamasına göre bağımsız aday Ralph Nader'in desteği yüzde 2, ''özgürlükçü'' aday Bob Barr'ın desteği ise yüzde 1. Yaklaşık yüzde 2'lik bir kesim ise kararsız olduğunu belirtti.

2 EYALET ÖNEMLİ

Seçime az bir süre kala aradaki farkı kapatmaya çalışan McCain, dün kampanyasında ağırlığı Virginia ve Pennsylvania eyaletlerine verdi. Stratejistlere göre bu iki eyalet, McCain'in zaferi için olmazsa olmaz durumda.

Obama ise hafta sonunda ağırlığı, 2004 seçimlerinde George Bush'a oy veren Nevada, Colorado ve Missouri eyaletlerine ağırlık veriyor. Obama'nın bu üç eyaleti alması halinde rakibine karşı önemli bir üstünlük sağlayacağı tahmin ediliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ