12 Temmuz 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yılmaz Apoya kaç mı dedi?
16 Ekim 2008 Perşembe 13:25

Yılmaz "Apo'ya kaç" mı dedi?

Bu iddianın geçmişi 10 yıla dayanıyor. İddiaya göre Mesut Yılmaz, Öcalan'a haber uçurdu. Peki öyle mi?

Yalçın Küçük'ün 10 yıl önce ileri sürdüğü bir iddia bugünlerde yeniden gündeme geldi. Küçük, Öncü Gazetesi'nde 28 Ocak 1999 tarihinde; terörist elebaşısı Abdullah Öcalan'a yönelik suikast girişimini Mesut Yılmaz'ın kendisine haber verdiğini, kendisinin de Öcalan'a bu bilgiyi ilettiğini ileri sürmüştü


MESUT YILMAZ: AMAÇ FENER YALANINI ÖRTMEK
Son günlerde Küçük'ün mahkumiyetle son bulan ve birkaç gün önce Yalçın Küçük'ün de yalanladığı bu iddia yeniden gündeme getirildi. Özellikle Aktütün saldırısı sonrasında yaşanan tartışmalar arasına sıkıştırılan bu iddiaya ilişkin İNTERNETHABER'e konuşan Mesut Yılmaz, “Bu iddianın yalan olduğunu bu iddiayı ortaya atanlar da biliyordur. Bize yöneltilen onlarca yalandan biri. Çamur atma siyaseti bu. Mahkeme kararı ile yalanlanmış, iddiayı ortaya atan şahıs bile gelip, yalanından dolayı özür dilemiş. Ama yeniden gündeme getiriyorlar. Amaçları belli. Deniz Feneri'nden dolayı sıkışan, dokunulmazlık dosyaları gündeme geldikçe, rahatsız olanların yandaş medya aracılığıyla bu iddiaları gündeme getirmesi; gündemi değiştirme çabasıdır” dedi.
BALTALAMA ÇABASI MI?
İddiaların yazılmadan önce teyit edilmesinin en temel gazetecilik ilkesi olduğunu ancak 'yandaş medyanın' bu tür bir habercilik ilkesi ile değil, gündemi değiştirmek maksadıyla hareket ettiğini de dile getiren Yılmaz'ın, yakın çevresinde ise bir başka iddia gündeme getirildi. Yılmaz'ın birlikte hareket ettiği bazı siyasetçiler, alternatif bir siyasi oluşum ile ilgili çalışmalarının baltalanmak istendiği ileri sürdüler.

10 YIL ÖNCE YALANLANDI
Yılmaz o tarihte; avukatı Erden Arısoy aracılığıyla önce 'iddiayı ispat hakkı' davası açarak, Küçük'ün iddialarını ispat etmesini istedi. Davayı kaybeden ve mahkum olan Küçük'e bir de tazminat davası açıldı. Tazminat davasını da yitiren Küçük, Yılmaz'a tazminat ödemeye de mahkum oldu.


CEZAEVİNDEYDİ HACZ EDİLMEDİ
Küçük'ün İddialarının hiçbir maddi ve somut delile dayanmadığının ve doğru olmadığı hükmü verildi. Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin kararıyla da tazminata mahkum olan Küçük, ceza ve tazminat davasını yitirdiği tarihte Haymana Cezaevindeydi. Yılmaz'a tazminatı ödemedi. Dahası mahkeme masrafları ve avukatlık masraflarını da ödemedi.


YILMAZ'DAN ÖZÜR DİLEMİŞ
Zaten, sembolik bir tazminat davası açan Yılmaz, tazminatın peşine düşmedi. Ancak, Yalçın Küçük, cezaevinden çıktıktan sonra haciz işlemi başlatılmadan; Mesut Yılmaz'a ulaştı ve özür diledi. Af dileyen ve tazminatın alınmamasını isteyen Küçük'ün peşini bırakan Yılmaz, o tarihten sonra bu olayı unuttu. Ancak , bu iddiayı dile getiren, Küçük'e dayandırarak haber yapanlara da ceza ve tazminat davası açılması için avukatlarına talimat verdi.

TAZMİNAT KARARI
Aradan geçen 10 yıl içinde bu iddia unutuldu. Ama son günlerde yeniden gündeme getirilmeye başlandı. Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 3.11.1999 tarih, 1999/54 esas no'lu, 1999/667 no'lu kararında; Küçük'ün mahkumiyetine ve tazminat ödemesine de hükmediliyor

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ