26 Ocak 2020 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yıkımlar Başladı
18 Nisan 2009 Cumartesi 10:38

Yıkımlar Başladı

Yıkımlar BaşladıMuğla Özel İdaresi Encümenince kaçak oldukları gerekçesiyle yıkılmasına karar verilen Marmaris'in Taşlıca köyündeki 4 yapı yıkıldı.

Yıkımlar Başladı
Muğla Özel İdaresi Encümenince kaçak oldukları gerekçesiyle yıkılmasına karar verilen Marmaris'in Taşlıca köyündeki 4 yapı yıkıldı.
Alınan bilgiye göre, encümen tarafından Marmaris'in köylerindeki yaklaşık 1500 yapı için kaçak oldukları ve Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde yer aldıkları gerekçesiyle yıkım kararı alındı.
Karar doğrultusunda Taşlıca köyünün Bozburun Yarımadası'na bakan uç kısmındaki biri restoran toplam 4 yapı için yıkım işlemine başlandı. Yıkımlar öncesinde, görevliler evlerde insan ve eşya bulunup bulunmadığını kontrol ederken, Marmaris Jandarma Komutanlığı ekiplerinin güvenlik önlemi aldığı görüldü.
Muğla İl Özel İdare Müdürülüğüne ait iş makinesinin bölgeye ulaşmasının ardından yıkıma başlandı. Yıkım gerçekleştirilirken, vatandaşlar restoran ve evlerde bulunan ve kullanabileceklerini düşündükleri eşyaları yıkım bölgesinden uzaklaştırmaya çalıştı. Yıkımlar sırasında herhangi bir olay yaşanmadı.
Taşlıca Köyü Muhtarı Şadi Altınışık, gazetecilere yaptığı açıklamada yıkımlar nedeniyle köylülerin mağdur olduğunu iddia etti. Yıkımların durdurulması için yetkililere başvurduklarını, ancak bir sonuç alamadıklarını belirten Altınışık, ''Yıkılan yerlerden birisi köyümüzün tek restoranıydı. Köyümüze misafir geldiğinde burada ağırlıyorduk. Burası yıkıldı bundan sonra gelen turistlere ve yerli misafirlere nerede yemek yedireceğimizi bilmiyoruz. Köyümüzdeki tapu kadastro çalışmaları devam ediyor. Bir an önce imar planlarının da hazırlanmasını istiyoruz. Köylümüz kendi arazisine ev yapamıyor'' diye konuştu.
Evi yıkılan vatandaşlardan Halil Kara ise haftanın 3 günü gelip kaldığı evin yıkılmasına üzüldüğünü ifade ederek, köyden bir ev kiralamak zorunda kalacağını anlattı.
Kara, ''Kadastro buradan daha yeni geçti. İki ay sonra tapularımızı alacaktık. Buradaki yerlerin kime ne zararı var? Yıkmasalardı iyi olurdu. Bizim evlerimize sıra gelene kadar çok sayıda kaçak otel, restoran ve lüks villalar var. Onları neden yıkmıyorlar?'' dedi.
Bu arada, İl Özel İdare Müdürlüğü yetkilileri, Marmaris'in köylerinde kaçak olduğu tespit edilen 1500 yapı için de önümüzdeki günlerde yıkım işleri yapılabileceğini bildirdi. Taşlıca köyünde daha önce 6 villa yıkılmıştı.
Selimiye köyünde yapılmak istenen yıkımlar öncesi ise köylüler direnmiş ve jandarma ekipleri müdahalede bulunmuştu. Olayların büyümesi üzerine Muğla Valiliği tarafından yıkımların ertelendiği açıklanmıştı.

YORUMLAR
Restaurant
Taslica
IYI GUZELDE RESTAURANT ACILALI VAR YOK 2SENE. KOSKOCA TASLICA 2SENE ÖNCEMI OLUSTUDA ALTINISIK BUNU SÖYLUYOR. BUNDAN ÖNCE NEREDE ISE ORAYA. ARTI SAYIN GAZTECILER ARASTIRIN RESTAURANT VERGI VERIYOR. HAYIR KACAK CALISTIRIYOR.
19 Nisan 2009 Pazar 10:26
212.146.48.94
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ