04 Haziran 2020 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Yerel Basına Sahip Çıkalım”
30 Mayıs 2019 Perşembe 17:46

“Yerel Basına Sahip Çıkalım”

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC), yerel basının sorunlarına dikkat çekmek ve kamuoyunun yerel basına olan ilgisini arttırmak amacıyla, “Haber Hayattır, Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım” adı altında bir kampanya başlatmaya hazırlanıyor.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti (MGC), yerel basının sorunlarına dikkat çekmek ve kamuoyunun yerel basına olan ilgisini arttırmak amacıyla, “Haber Hayattır, Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım” adı altında bir kampanya başlatmaya hazırlanıyor. Cemiyet Başkanı Süleyman Akbulut, yerel basının öneminin günden güne arttığını ifade ederek, kamuoyunu yerel basına sahip çıkma çağrısında bulundu.

Bu yıl 30’ncu kuruluş yıldönümünü farkındalık yaratan çeşitli etkinliklerle Muğla Gazeteciler Cemiyeti, yerel basının sorunlarına dikkat çekmek ve kamuoyunun yerel basına olan ilgisini arttırmaya yönelik bir de kampanya başlatmaya hazırlanıyor.

cemiyet-foto.jpg

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarını, işadamlarını, sendika temsilcilerini, sivil toplum kuruluşlarını, siyasileri ve toplumun tüm kesimlerini “Haber Hayattır, Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım” adı altında başlatılan kampanyaya destek olmaları çağrısında bulunan Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yerel medya, yaşadığımız yörelerin en önemli dinamiklerindendir. Yerel medya olmadan, yaygın basının varlığı düşünülemez. Günümüzde yerel medyanın varlığı her geçen gün daha da hissedilir bir ihtiyaç haline gelmiştir. Yerel medyamız, çağın gerekliliklerine göre kendini yenilemiş, internet kanalıyla da dünyaya açılmıştır. Bütün bunların yanında, sorunları da artarak devam etmektedir. Ekonomik zorluklar içerisinde yayın hayatını sürdürmeye çalışan yerel medyamız, kamuoyu tarafından maalesef yeteri kadar destek görmemektedir. Herkesin sorununda, açıklamasında, duyurusunda adeta bir ses olan, dil olan, göz olan yerel basın, aynı gereklilikler ihtiyaç olduğunda, yanında hiçbir destek bulamamaktadır. Ancak özel günlerde hamasi söylemlerle adeta geçiştirilmektedir. Kamuoyunu bilgilendirme amacıyla elini taşın altına sokan yayın organı sahibinden çalışanlarına kadar adeta bir yaşam mücadelesi veren yerel basınımız ‘can çekişiyor’ desek abartmış sayılmayız. Örneğin illerimizde faaliyet gösteren büyük firmalar bile yaygın basın için bütçeler ayırırken, yerel basın görmezden gelinmektedir. Bu noktadan hareketle Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak bizler, yerel basına olan kamuoyu ilgisini arttırmak için gerekli olan fitili ateşlemek istiyoruz. Yeri gelirse kapı kapı dolaşıp her eve, her işyerine bir gazete sokacağız. İl merkezi ve ilçelerimizdeki gazete, radyo ve televizyonlara reklam desteği verilmesini teşvik edeceğiz. Unutmayın Haber Hayattır. Hep birlikte Yerel Basınımıza Sahip Çıkalım.”

MGC Yönetim Kurulu Üyesi Temel Irmak ise, '“Son dönemde yerel basının ciddi biçimde sıkıntıya girdiği, özellikle Anadolu’da çıkan yerel gazetelerin ekonomik bir darboğazdan geçtiği görülüyor. Devletin buna seyirci kalmaması ve  yerel basına destek olması gerekiyor.  Özelikle kagıt fiyatlarının artması ile birlikte büyük bir zorluk içerisine giren yerel gazetelere, kagıt temininde de destek olması gerekiyor devletin. Ayrıca çalışanların da sigorta ve vergi primlerinde indirim yapılması gerekiyor. Mesai saati gözetmeksizin çalışarak günlük olayları ve gelişmeleri takip eden çalışan gazetecilerin, kamuoyunu bilgilendirmede önemli bir görevi yerine getirdiğini hatırlatıyor ve kıymetli okurlarımıza Gündem Gazetesi olarak yerel basına destek çağrısında bulunuyoruz' dedi. 

 

 

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ