21 Ağustos 2019 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin Özelleştirimesi
04 Eylül 2013 Çarşamba 13:36

Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin Özelleştirimesi

MHP Muğla Milletvekili Mehmet ERDOĞAN Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin Özelleştirimesi ile ilgili resmi gazetede yayınlanan kararına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı.

MHP Muğla Milletvekili Mehmet ERDOĞAN Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin Özelleştirimesi ile ilgili resmi gazetede yayınlanan kararına ilişkin yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında; “Uzun zamandan bu yana; siyasi partilerin, STK’ların ve kamuoyunun bütün ikazlarına rağmen işleyen garabet ürünü özelleştirme serüveninde son aşamaya girilmiştir. Açıkça ifade etmek isterim ki 26.08.2013 tarihi Muğla ilimiz için kötü bir milattır. AKP iktidarının Muğla ilimize verdiği zararların en büyüğünün karara bağlandığı bu gün, maalesef tarihteki yerini almıştır. Daha önce gerçekleştirdiği yanlış özelleştirme politikalarından ders çıkarmayan AKP iktidarı,  nihayetinde ülkemizin elektrik ihtiyacının %4 gibi önemli bir kısmını karşılayan Muğla’daki termik santrallere de göz dikmiş, yandaşlarının iştahını kabartan bu tesisleri adeta onların önüne servis etmiştir” ifadelerine yer veren ERDOĞAN, termik santrallerin birilerine peşkeş çekileceğini iddia etti.

Erdoğan, ülke ekonomisine ciddi katkılar sağladığını söylediği Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerinin taşınmazları ile birlikte özelleştirilmesine bir anlam veremediğini, “Belirtmek isterim ki; Muğla ilimiz başta olmak üzere ülkemiz genelinde yapılmak istenen özel sektör yatırımlarının halkımızın çıkarına olması kaydıyla her zaman yanında olduk yanında olmaya da devam edeceğiz. Ancak hal-i hazırda 75 milyonu aşkın insanımızın emeğinin ürünü olan bu kamu mallarının, ortada hiçbir sebep yokken, kar etmesine ve hatırı sayılır sosyal ve ekonomik katkılara vesile olmasına rağmen, özelleştirilmesinin yanında olmamız mümkün değildir. AKP’nin kendinden önceki iktidarlar döneminde gerçekleştirilmiş kamu yatırımlarının, yanlış ve popülist ekonomi politikalarının sebep olduğu bütçe açıklarını kapatmak için yok pahasına satmasına ses çıkarmamak, isyan etmemek mükün değildir. “ ifadeleri ile dile getirdi.

“AKP İktidarı Hal-i hazırda Kamu Malı Olan Bu Tesislerle De Yetinmeyip Yandaşlarını Yaptığı “Kamulaştırmalar” İle Daha Fazla Memnun Etme Gayreti İçindedir”

Yaptığı yazılı açıklamada; “Özellikle özelleştirme haberlerinin yayılmaya başladığı günden itibaren yapılan “kamulaştırmalar” da çok manidardır. Bu durumun en güzel örneklerinden olan Salihpaşalar mevkindeki maden ocağının kamulaştırılması ve şimdi de termik santrallerin özelleştirilmeye kalkışılması maalesef şüphelerimizi haklı çıkarmıştır. AKP iktidarının hal-i hazırda kamu malı olan bu tesislerle de yetinmeyip yandaşlarını daha fazla memnun etme gayreti içinde olduğunun açık bir örneği olan bu kamulaştırma ibretliktir.” İfadeleriyle özelleştirme öncesi gerçekleştirilen kamulaştırmalara da dikkat çeken ERDOĞAN şüphelerinde bir kez daha haklı çıktıklarını söyledi.

“Mehmet ERDOĞAN’ın Açıklamasından AK Parti’nin Yerel Temsilcileri De Nasibini Aldı.

AK Partili yöneticilerin insanları kandırmakta Pinokyoyu bile geçtiğini söyleyen ERDOĞAN şu ifadelere yer verdi: “Bu özelleştirme kararı; AKP iktidarının Muğla ilindeki temsilcilerinin suskunluklarını ve günü kurtarma telaşı ile yaptıkları yatıştırıcı açıklamalarını da manidar kılmaktadır. Özellikle  2012 yılının sonlarına doğru Ankara’ya gelip Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile ayaküstü de olsa yaptığı görüşmeyi(!) ballandırarak anlatan; “Yatağan’a yapılacak yatırımları görüştük.Durmak yok yola devam” diye açıklama yapan, Pinokyo’ya bile taş çıkaran malum ilçe başkanı, sanırım bu görüşmelerinde ihanetin içideki rolünü görüşmüş olacak ki bugün bunlar yaşanmaktadır.

Gerçekleştirilecek olan özelleştirmeler ile yeni “çağdaş köleler” ortay çıkacağı da muhakkaktır. Açlık sınırının altında çalışmaya mahkum edilecek olan işçilerin çoğalacak olması, bölge ekonomisinin ve sosyal yapısının değişecek olması, bu gereksiz özelleştirmenin diğer sonuçlarından olacaktır.

Daha öncede defalarca ifade ettiğim gibi:

Hiçbir stratejik ayrım yapmadan, milli kaynaklarımızı yerli-yabancı ayrımı yapmaksızın yandaşlarına ve uluslararası sermayeye peşkeş çeken, ekonomideki uygulanan kötü politikaların sonucu doğan açıkları haraç mezat kamu mallarını satmakta bulan, AKP iktidarına dur diyecek olan yine Türk Milletidir; Muğlalı hemşerilerimizdir.

Yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiğimin bilinmesini isterim. Konuyla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi Muğla Milletvekili olarak üzerime düşeni her zaman olduğu gibi yine yapmaya çalışacağımı da buradan bir kez daha ifade etmek istiyorum.”

Özelleştirme ile açlık sınırının altında çalışacak olan işçi sayısının çoğalacağını söyleyen Mehmet ERDOĞAN; “Son olarak belirtmek isterim ki;

Biz ne zaman; “özelleştirme olacak, termik santraller birilerine peşkeş çekilecek, termik santrallerde çalışan işçilerimizin durumu daha da kötüleşecek, bu özelleştirmeler bölge ekonomisine zarar verecek” desek yalanlayıcı açıklamalarda bulunan AKP iktidarının Muğla’daki temsilcileri(!), bizlere “Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz” atasözünü hatırlatıyor. Nitekim Muğla için kötü bir milat olan bu sürecin işlemesinde katkısı olanların, zamanı geldiğinde Muğlalı hemşerilerimizin karşısına nasıl çıkacağını da merak etmiyor değilim.”  dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
İstanbul Seçimlerini kim Kazanır
RÖPORTAJ