29 Ocak 2020 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yazılım pazarı büyük bir hızla bulutların üzerine yükselmeye devam ediyor.
26 Mayıs 2009 Salı 14:07

Yazılım pazarı büyük bir hızla bulutların üzerine yükselmeye devam ediyor.

Yazılımların internet üzerinden hizmet olarak kullanılmasını sağlayan SaaS (Software as a Service) pazarının bu yıl küresel anlamda %22 büyüyeceği öngörülüyor.


Yazılım pazarı büyük bir hızla bulutların üzerine yükselmeye devam ediyor.

Yazılımların internet üzerinden hizmet olarak kullanılmasını sağlayan SaaS (Software as a Service) pazarının bu yıl küresel anlamda %22 büyüyeceği öngörülüyor.

Pazar araştırma firmaları, dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşullara bağlı olarak, şirketlerin sermaye yatırımı maliyetlerini düşürmek için daha çok hizmet temelli yazılımlara yöneldiğini, bunun da yıl sonu itibarı ile hizmet temelli yazılım pazarını %22 büyüteceğini belirtiyorlar.
Bilgi işlem teknolojileri alanında dünyanın önde gelen araştırma şirketlerinden Gartner'ın öngörüsü, pazarın bu yıl, 2008 yılındaki 6.6 milyar dolar büyüklükten 9.6 milyar dolara ulaşacağı yönünde. Gartner'a göre, SaaS pazarı, 2013 yılına kadar istikrarlı büyümesini sürdürerek toplam 16 milyar dolara ulaşacak.
Türkiye'de, SaaS uygulamalarının öncülüğünü yapan Inspark Akıllı İş Çözümleri Genel Müdürü Serdar Susuz konuyla ilgili şunları söyledi: “Salesforce.com 1999 yılında kurulduğunda, kurucusu ve CEO'su Marc Benioff, yakın gelecekte geleneksel yazılımların tarih olacağını söylemişti. Bugün hep birlikte bütün dünyada o 'yakın geleceğin' büyük bir hızla yaklaştığını görüyoruz. Bildiğiniz gibi Salesforce.com bugün bu alanda teknooji ve pazar lideri. Inspark olarak biz de Salesforce.com'un tek yetkili ortağı olarak Türkiye'de SaaS uygulamalarının öncülüğünü yapıyoruz ve Türk iş dünyasına SaaS'ın tüm avantajlarından yararlanmaları konusunda yardımcı oluyoruz.”
Son 10 yıldır genel bir yükseliş eğilimi içinde olan SaaS kullanımının, son 5 yılda popülaritesi ciddi bir şekilde yükseldi. Sektörün olgunlaşması, güvenlik ve sistem yapılarının da geliştirilmesine bağlı olarak daha yaygın bir şekilde kabul görmeye başladı.
SaaS sayesinde, bir bilgisayar ve bir internet bağlantısına sahip olan her işletme aylık cüzi bedeller karşılığı, entegre ofis yazılımlarından, gelişmiş CRM uygulamalarına kadar iş yönetiminde ihtiyaç duyduğu birçok yazılımı internet üzerinden kullanabiliyor. Bunun için herhangi bir lisans bedeli ödemesi, yazılımı kendi sistemine kurması ya da ekstra donanım satın alması gerekmiyor.
Salesfrorce.com ve Inspark'ın sunduğu SaaS çözümlerini bugün Nokia, AOL, Starbucks, Yamaha gibi dünyanın önde gelen birçok şirketi de kullanıyor.

Bağımsız bir danışmanlık şirketi olan Inspark, 1990 yılından bu yana dünyanın birçok ülkesinde aralarında Metro Group, Xerox, Pfizer ve Peugeot gibi isimlerin de bulunduğu şirketlere müşteri odaklı bilgi teknolojileri alanında hizmetler sunuyor. Inspark aynı zamanda, dünyada web tabanlı yazılımlar ve web tabanlı platformlar alanında teknoloji ve pazar lideri olan Salesforce.com'un da Türkiye'deki tek yetkili iş ortağı.


Bilgi için: Nesrin Doruk
Inspark Intelligent Business Solutions
T. +90 212 299 89 80
www.inspark.com

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ