24 Nisan 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YAZ GELDİ, HIRSIZLARA DİKKAT..!
16 Haziran 2017 Cuma 17:05

YAZ GELDİ, HIRSIZLARA DİKKAT..!

Havaların ısınmasıyla birlikte yaşanabilecek hırsızlık vakalarına karşı 30 yıllık çilingir ustası vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Havaların ısınmasıyla birlikte yaşanabilecek hırsızlık vakalarına karşı 30 yıllık çilingir ustası vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu.

Hırsızlık vakalarının önüne geçebilmek için ilk önlemin binaların ana giriş kapılarının her zaman kapalı tutulması olduğunu söyleyen çilingir ustası Cemil Çine, “Kapıyı öyle her çalana açmayın” dedi. Binanın ana giriş kapılarının her önüne gelene açılmamasını ve bina sakinlerinin bunu önemsemesi gerektiğini söyleyen Çine, “Bina içerisinde bütün binayı kapsayan ilk kapı kesinlikle sağlama alınacak, her kapı çaldığında herkese kapı açılmayacak. Bütün bina sakinlerinin bunu önemsemesi lazım genelde hiç kimse önemsemiyor. Kapı çaldığı zaman hemen açıyor” ifadelerini kullandı.

“EV HANIMLARI DİKKAT”
Özellikle ev hanımlarının 3’lü kilit sistemlerinde genellikle 3 tur kilidin daha güvenli olduğunu düşündüklerini ancak bunun büyük bir yanlış algı olduğunu söyleyen Çine, “Bazı kilitlerde 3 tur kilitlenme var. Vatandaşlar 3 dönüm kilitlediği zaman zannediyor ki kapı daha sağlam olur. Aslında genelde kilitlerin son turları zayıftır. Biz tecrübe olarak iki tur kilitlenmeyi daha sağlam diyoruz. Bir diğer caydırıcı tedbir, evin kapısının önüne bir çift ayakkabı bulundurmak. Bir diğer husus evden çıkarken ışıkları açık bırakabilirler. Şimdi hırsız gelir binanın bürün düğmelerine basar hangisinden cevap gelmediyse ona müdahale ederler. Şimdi o zile cevap versen hırsız o eve müdahale etmez eğer evde kimse yok ise hırsız ışığın açık olduğunu veya kapı önündeki ayakkabıları görüp eve girmeye bilir” şeklinde konuştu.

“YAZ AYLARINDA İŞLERİMİZ ARTIYOR”
Yaz aylarında hırsızlık vakalarının artmasıyla birlikte işlerinin de arttığını söyleyen Cemil Çine,”hırsız ister eve girsin ister girmesin kapı zorlandıysa ev sahibi hemen bizi arıyor. Bizde ilk olarak kapının anahtar yerini değiştiriyoruz güvenlik açısından. Hırsız girdikten sonra vatandaşlar gelip bizden hırsızlara karşı nasıl önlem alabiliriz diyor. İş işten geçmiş olsa da biz vatandaşları bilgilendirmeye devam ediyoruz” dedi. 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Muğla Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarını Nasıl Buluyorsunuz.
RÖPORTAJ