14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yatlar sırada bekliyor
15 Ekim 2008 Çarşamba 00:30

Yatlar sırada bekliyor

Türkiye'de marinaların ihtiyacı karşılamadığı, yeni marina yapılmasına da izin verilmediği bildirildi.

TÜRKİYE'DE YAT TURİZMİ...

-MARİNALARIN İHTİYACI KARŞILAMADIĞI, YENİ MARİNA YAPILMASINA İZİN VERİLMEDİĞİ BELİRTİLDİ

-DENİZ TURİZM BİRLİĞİ BAŞKANI GÜNEŞTUTAR:

-''ÜLKEMİZ, BU POTANSİYELDEN YETERİNCE YARARLANAMIYOR'' 

- Türkiye'de marinaların ihtiyacı karşılamadığı, yeni marina yapılmasına da izin verilmediği bildirildi.


Deniz Turizm Birliği Başkanı ve Marmaris Martı Marina Genel Müdürü Ercan Güneştutar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konaklama sektörü ve eşsiz kıyılarıyla yat turizminin de göz bebeği olan Güney Ege'deki marinalarda kapasitenin yeterli olmadığını, bu nedenle sezon boyunca yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet verdiğini belirtti. Güneştutar, ''Doluluk nedeniyle ihtiyaca karşılık veremiyoruz. Bizim şikayetimiz, bürokratik engeller nedeniyle Türkiye?ye getirilemeyen 1 milyar dolarlık kayıp. Marinalarda şu anda yer yok, 1 milyar dolar dışarda bekliyor'' dedi.


Güneştutar, Türkiye'nin Akdeniz'deki konumu nedeniyle yat turizmi açısından önemli bir potansiyele sahip olduğuna işaret ederek, ''Ülkemiz, bu potansiyelden yeterince yararlanamıyor. Türkiye, en fazla gelir getiren turizm çeşitlerinden biri olan yat turizminde, Akdeniz çanağındaki İspanya, Fransa, İtalya, Hırvatistan ve Yunanistan gibi ülkelerin gerisinde. Bu yüzden sektörle ilgili politikaların gözden geçirilmesi gerekiyor'' şeklinde konuştu.

-YATLAR SIRADA BEKLİYOR-

Güneştutar, yat turizminde yoğunluk yaşandığını ve bunun sevindirici bir olay olduğunu anlatarak, şunları söyledi:
''Fuarlara gidiyor marinaları tanıtıyoruz ama yer yok. Şu an acilen 5-6 bin bağlama yerine ihtiyaç var. Önümüzdeki 10 yıllık perspektifi de ele alırsak en az 20 bin bağlama yerine ihtiyacımız var ve bunların hepsinin müşterisi dışarıda hazır. Şu anda 75 tekne Martı Marina'ya girmek için sırada bekliyor.
Marina oldukça pahalı bir yatırım, yatırımcı cebindeki 25-30 milyon dolarla 5-6 yıl beklemeyecek. Marina bürokrasisi çok ağır. Marinalar için 3 ile 6 yıl arasında değişen bir izin süreci var. 25-30 milyon doları cebinize koyup 5-6 yıl bekler misiniz, gidip başka bir yere yatırım yaparsınız.''

-''MARİNA DENİZİ KİRLETMEZ''-

Yat turizminin sanıldığı gibi denizleri kirletmediğini, aksine denizlerin temiz tutulmasında büyük bir önem taşıdığını ifade eden Güneştutar, ''Biz bugün 20 bin tekne daha getirebilseydik, 1 milyar dolar daha gelir elde edecektik. Yani kaybımız 1 milyar dolar. Şu anda Türkiye'nin turizm gelirlerinin yüzde 25'ini deniz turizmi sağlıyor. Bunu sadece bağlama ücreti olarak düşünmeyin. Direkt ya da dolaylı beslediği iş kollarını da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Devletin acilen yat turizmine ağırlık vermesi gerekli'' dedi.

-''İHTİYACI KARŞILAYAMIYORUZ''-

Marmaris Netsel Marina Genel Müdürü Çağlar Altuntaş ise sezon başından beri yüzde 100 dolu olduklarını ve taleplere cevap veremediklerini anlatarak, ''Marinamız, 720'si denizde olmak üzere bine yakın tekneye hizmet veriyor. Marinayı büyütme şansımız olmadığı için küçük yatların yerine daha büyük yatları kabul ediyoruz'' şeklinde konuştu.


Marmaris Yat Marin Genel Müdürü Şener Eldem de turizme en verimli hizmeti marinaların yaptığını ifade ederek, marinaların büyütülmesi ve yeni marina yapımında bürokratik engellerin fazla olduğunu dile getirdi.
Tam kapasite ile çalıştıklarını ve yer sıkıntısı nedeniyle sırada bekleyen yatları kabul edemediklerini kaydeden Eldem, şunları söyledi:
''Akdeniz ve Ege'nin en büyüğü olan marinamızda şu anda denizde 800, karada ise bin 300 yata hizmet veriyoruz. Ülkemizde deniz turizmine gerekli önem verilmiyor ve bununla ilgili politikamız yok. Marmaris'teki otellere gelen turistlerin bir çoğu işsizlik sigortası parasıyla gelmiş insanlar. Her şey dahil sistemiyle geldikleri için otellerinden çıkmıyorlar. Esnafa hiçbir faydası yok. Ancak yatlarla gelen turistler zengin insanlar oldukları için ülkemize önemli oranda döviz bırakıyorlar. Yatçılık, 150'ye yakın sektörü ilgilendiriyor.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ