03 Nisan 2020 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YASA DEĞİŞİYOR BELEDİYE BELGELİ KONAKLAMA TESİSİ KALMAYACAK
19 Şubat 2020 Çarşamba 12:56

YASA DEĞİŞİYOR BELEDİYE BELGELİ KONAKLAMA TESİSİ KALMAYACAK

Turizm sektörünün temel yasası olan 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanununda değişikliğe gidileceği söylentisi bile Turizm Sektörünü hareketlendirmeye yetti.

Hükümletin hazırladığı 38 maddelik torba yasa teklifi içinde belediye belgeli otellerin denetiminin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verilmesi ve bakanlığa tahsisleri iptal yetkisi yer aldığı ifade ediliyor.

Bu durumda Belediye Belgeli veya Bakanlık Belgeli Tesis ayrımı ortadan kaldırılarak niteliklerin dengelenmesi sağlanmış olacak. Bilindiği üzere Bakanlık belgeli tesisler belirli aralıklarla denetime tabi tutulurken; Belediye Belgeli konaklama tesislerini denetleyecek birim veya mekanizma oluşturulamadığından onlarca yıl hiçbir denetime tabi tutulmayan tesislerin varlığından söz etmek mümkün.

Hazırlandığı bilinen 38 maddelik torba yasa içinde yer alan konuyla ilgili düzenleme gerçekleştiğinde belediye belgeli oteller Kültür ve Turizm Bakanlığının denetimine tabi olacak.

Bununla birlikte torba yasa teklifinin 8'inci maddesiyle ayrıca ilgili Bakanlıkça yapılmış arazi tahsislerinin iptali yetkisi veriyor. Yasa teklifinde tahsislerini iptal ettiği turizm tesislerinin kullanım hakları Hazine'ye geçerken bundan sonra belediyelerin onayı alınmayacağı belirtiliyor.

2634 sayılı yasada değişiklikler yapmayı öngören teklif göre, bakanlığa geçen taşınmazlar üzerinde yeni bir irtifak hakkı tesis edilmesi ve tahsisi iptal edilen taşınmazların üzerinde yatırımcılar lehine tesis edilen irtifak haklarının tapudan terkin edilmesi işlemleri de Turizm Bakanlığının onayıyla yapılacak. Bunun için belediye encümeni karan ya da il idare kurulunun onayı aranmayacağı alınan bilgiler arasında.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ