14 Temmuz 2020 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaralı carettaya tedavi
19 Mayıs 2009 Salı 15:37

Yaralı carettaya tedavi

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde balıkçılar tarafından yaralı halde bulunan caretta caretta tedavi altına alındı.

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde balıkçılar tarafından yaralı halde bulunan caretta caretta tedavi altına alındı.
Alınan bilgiye göre, Dalyan Gölü'nde avlanan balıkçılar, sazlıkların arasında yaralı bir caretta caretta buldu. Haber verilmesi üzerine olay yerine gelen yetkililer, yaralı caretta carettayı Dalyan Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi'ne götürdü.
Dalyan Deniz Kaplumbağası Araştırma Kurtarma Rehabilitasyon ve Bilgilendirme Merkezi'nde görevli Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yakup Kaska, gazetecilere yaptığı açıklamada, yaralı caretta carettanın tedavisine başlandığını ve tedavi tamamlandıktan sonra doğal ortamına bırakılacağını söyledi.
Caretta carettanın kendilerine getirildiğinde son derece bitkin halde olduğunu belirten Kaska, şöyle devam etti:
NORMAL HAYATA DÖNDÜ
''Kaplumbağa boynuna misina dolanmış ve ayağına olta saplanmış vaziyette bize getirildi. Yapmış olduğumuz antibiyotik tedavisi, günlük pansuman ve vitamin takviyesinin yanı sıra yengeç parçaları ve balıkla beslenmesini sağlayarak caretta carettanın normal yaşama dönmesini sağladık. Tedavi altına altına aldığımız caretta caretta dişi 35-40 yaşlarında, 60 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 40 kilogram ağırlığında.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Hükümet Korona Virüs salgınında başarılı mı ?
RÖPORTAJ