20 Eylül 2019 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yaralı askerin tek isteği
09 Ekim 2008 Perşembe 11:47

Yaralı askerin tek isteği

Ölümü ensesinde hissetti. İki kez ölümün kapısından döndü. Terhisine sayılı günler var ama onun tek isteği var.

Hakkari'de girdiği çatışmada yaralandığı için terhisine 55 gün kala izne gönderilen Komanda Er Ramazan Tiryaki'nin tek isteği kalan 55 günü de yine dağlarda terörist avında geçirmek.

Giresun'un Alucra İlçesi'nden 87/3 tertip olarak askere giden Ramazan Tiryaki, Kayseri Komando okulundaki acemi birliğini tamamladıktan sonra Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde görevlendirildi.

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı'na bağlı olarak vatani görevini yapan Komando Er Tiryaki, ramazan ayında Şemdinli ilçesi kırsalında arazi araması yaparken, teröristlerin döşediği mayına bastı. Tiryaki, mayının patlamaması üzerine ölümden döndü.

Bu olayın ardından, 7 Eylülde bir başka operasyona katılan Tiryaki'nin de aralarında bulunduğu güvenlik güçleri, Şemdinli ilçesine bağlı Beyyurdu ve Çubuklu köyleri arasındaki kırsalda, teröristlerde çatışmaya girdi.

Çatışmada, 1 üsteğmen, 2 asker ve 3 köy korucusu şehit oldu, Tiryaki ile bir asker yaralandı. Ailesini arayan Tiryaki'nin, ''Yaralandım ama hafif şekilde. İyileşip yine operasyona gideceğim. Arkadaşlarımın intikamını alacağım'' demesi üzerine, ailesi, ölümden dönen oğulları için ramazan ayında mevlit okutup, iftar yemeği verdi.

Ancak terhisine 55 gün kalan Ramazan Tiryaki, komutanının isteğiyle izne gönderildi.

''ŞEHİT OLSAM DAHA MUTLU OLURDUM''

Şimdi ailesinin yanında bulunan Ramazan Tiryaki, A.A muhabirine, eve döneceğine operasyona çıkıp şehit olsa ya da arkadaşlarının intikamını alsa daha mutlu olacağını söyledi.

Gazi bir asker olarak ailesi ve köyünde büyük bir sevgiyle karşılanan Ramazan Tiryaki, yaşadıklarını şöyle anlattı:

''Bir günlüğüne çıktığımız görev 4 gün uzayınca, erzak ve suyumuz bitmişti. Bu nedenle bir kısım asker, su bulmak için bizden ayrıldı. Görev yerinde 8 asker ve 3 köy korucusu kalmıştık. Köy korucuları bizden yaklaşık 25 metre uzaklıkta bulunuyordu. Bu sırada üsteğmenimizin bulunduğu mevziye roket ve ağır makineli silahlarla ateş açıldı. Biz de hemen karşılık verdik. Ben de üsteğmenimizin bulunduğu mevziye kendisinden haber almak için sürünerek giderken, iki yerimden yaralandım.'

Bunun gibi birçok çatışmaya girdiğini anlatan Tiryaki, ''Ölümü ensemde hissettim. Ama hiçbir zaman korkmadım. Çünkü biliyordum ki şehit olursam da kalırsam da bu vatan beni bağrına basacaktı. Tek isteğim, kalan 55 günümü yine dağlarda terörist avında geçireyim. Şehitlerimizin intikamını alayım'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ
ANKET
Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay'ın Çalışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?
RÖPORTAJ